כמה שעות אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להרגיע את שרי הליכוד והבית היהודי והודיע על בנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, הגיעו הגינויים מהקהילה הבינלאומית. האיחוד האירופי הודיע אמש (רביעי) כי החלטתו של נתניהו "מציבה סימן שאלה על מחויבותה של ממשלת ישראל לפתרון שתי המדינות", וקרא לבטלה. משרד החוץ האמריקאי גינה גם הוא הלילה את החלטת נתניהו ומסר כי הוא "מודאג עמוקות" מהמהלך.

בהודעת האיחוד האירופי נמסר אתמול כי תוכניות ממשלת ישראל "להכשיר" מאחזים בלתי חוקיים ברחבי הגדה המערבית תחתור עוד יותר תחת האפשרות המעשית ליישם את פתרון שתי המדינות. "אנחנו מצפים מממשלת ישראל להפגין מחויבות לפתרון שתי המדינות לא רק במלים אלא גם במעשים", נמסר בהודעת האיחוד. "אנחנו קוראים לממשלת ישראל לחזור בה באופן דחוף מההחלטות הללו ולשם קץ להרחבת ההתנחלויות".

בית דריינוף בבית אל, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, העביר הלילה מסר דומה בצהרה שנשא. "ארה"ב ממשיכה לראות את ההתנחלויות כבלתי לגיטימיות ואנחנו מתנגדים בתוקף לצעדים לקידום בנייה בגדה המערבית ובמזרח ירושלים", אמר. "הרחבת ההתנחלויות מאיימת על פתרון שתי המדינות ומעמידה בסימן שאלה את מחויבות ישראל לפתרון מדיני לסכסוך".

אתמול, בעקבות לחצים שהופעלו על ידי גורמים בבית היהודי ושרים בליכוד לאחר הריסת בתי המריבה בבית אל, הודיע ראש הממשלה נתניהו על אישור בנייה מידי ל-300 יחידות דיור חדשות בבית אל. אלה יחידות דיור שבנייתן כבר אושרה לפני שלוש שנים אחרי פינוי בתי האולפנה בבית אל, אך מעולם לא יצאה לפועל. בשבוע שעבר אישרה מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי את עבודות הפיתוח במקום, בניסיון לרכך את ההתנגדות. בנוסף, אישר נתניהו לקדם תכנון של 500 יחידות דיור חדשות בשכונות יהודיות במזרח ירושלים‎.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בסיום התייעצות שקיים נתניהו הוחלט לקדם בנייה ותכנון של יחידות דיור בירושלים. נתניהו אישר שיווק מידי של 91 יחידות דיור בפסגת זאב, תכנון 24 יחידות דיור בפסגת זאב, 300 יחידות דיור ברמות, 70 יחידות דיור בגילה ו-19 יחידות דיור בהר חומה. זמן קצר לפני כן השר אורי אריאל הציב אולטימטום לנתניהו ואמר כי הוא "מצפה תוך שעה" להצהרה כי יקדם את בניית יחידות הדיור. גם שר החינוך נפתלי בנט והמועצה של בית אל קראו פומבית לנתניהו לקדם את בניית היחידות כתגובה להריסת המבנים.

גורמים המקורבים להליכי התכנון בירושלים מסרו כי הודעתו של ראש הממשלה בנוגע לבנייה בעיר היא מיחזור של יחידות דיור שנמצאות כבר בשלבי תכנון. לדבריהם, מאחורי הודעת ראש הממשלה על בנייה מעבר לקו הירוק מסתתרות שתי תוכניות שבשתיהן יחד יש 300 יחידות דיור שכבר אושרו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים, בשכונת רמות שבצפון העיר. ההליכים לגביהן הוקפאו לפני הבחירות לבקשת נתניהו עצמו. 90 יחידות דיור נוספות ממוקמות בשכונת פסגת זאב, ושם מדובר בשיווק חוזר של קרקעות שכבר הוצעו בעבר במכרז. 

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), נועד עם נציגים מהפרלמנט האירופי וציין בפניהם כי "המשך הבנייה בהתנחלויות יהרוס את המאמצים הבינלאומיים לחידוש התהליך המדיני". לדבריו, ההנהגה הפלסטינית קיבלה בחיוב את הרעיונות לחידוש התהליך המדיני על פי עקרונות שמובילים להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' ובירתה ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ