דו"ח לוקר || בכירים בצה"ל קוראים להקים ועד עובדים לאנשי הקבע

על רקע מחאת אנשי הקבע נגד דו"ח לוקר, קצינים בצבא סבורים שיש לשקול להתיר להם להתאגד. קצינה בכירה: "אם משרתי הקבע היו בהסתדרות - אף אחד לא היה נוגע בהם"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איזנקוט בטקס סיום קורס קצינים, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

אחרי המחאה שהתעוררה בקרב אנשי הקבע בצה"ל בשל דו"ח ועדת לוקר, בכירים בצבא סבורים כי יש לשקול להקים ועד עובדים עבור אנשי הקבע.

קצינה בכירה בצה"ל שעוסקת בתחום כוח האדם בצבא טענה בשיחה עם "הארץ" כי צה"ל צריך לבחון את האפשרות לבטל את איסור ההתאגדות של אנשי הקבע, הקבועה בפקודת מטכ"ל, לפיה אסור על חייל להיות "חבר בארגון חיילים" או לקחת חלק באסיפות חיילים במסגרת שאינה צבאית. "לא תהיה ברירה - משרתי הקבע יצטרכו ייצוג", אמרה הקצינה, "ההפקרות חוצה כל גבול, ונצטרך להידרש לנושא. אם משרתי הקבע היו בהסתדרות - אף אחד לא היה נוגע בהם".

לטענת הקצינה, מעמדם של אנשי הקבע נפגע לאורך השנים, וכעת הם במצב של "נחיתות בולטת" לעומת כלל השירות הציבורי. "מה קורה בתוך הצבא? מהומה. אני צריכה לתת הסברים על מה שהוא שאני לא יודעת להסביר: למה רק בצה"ל? למה שמסתערב יישאר בצה"ל ולא בשב"כ, ששם הוא יקבל פנסיה? למה סייבר ב-8200 ולא במוסד?", שאלה הקצינה.

כשנשאלה האם היא חוששת מיישום דו"ח לוקר וממהשפעותיו על צבא הקבע, השיבה הקצינה שלא, מכיוון שלדבריה ההמלצות אינן ישימות או חוקתיות. "אני לא מוטרדת שמחר זה יקרה. אני מוטרדת מהתחושה הקשה ומהדה-לגיטימציה שגורמת לאנשים לחשוב אם זה מה שהם צריכים לעשות. הכל רועש וגועש למטה. זה מטריד אותי".

אנשי מחלקת הייעוץ והחקיקה בפרקליטות הצבאית מעמידים אף הם סימן שאלה בנוגע לאיסור ההתאגדות של אנשי הקבע בצה"ל. אילו היו מתאגדים, על 42 אלף אנשי הקבע כיום, היה מספרם של הקצינים והנגדים המאוגדים שווה למספרם של המועסקים בחברת השמל, בתעשייה הביטחונית, ובמפעלי האלקטרוניקה והמתכת גם יחד. "נוכח העובדה שגם צבאות לוחמים כמו צבאות ארצות הברית ואנגליה אפשרו זכות התאגדות, מוחלשת ומוגבלת אמנם, למשרתים, עולה ספק בדבר נחיצותו (של) האיסור הגורף הקיים בארץ", נכתב במאמר של הפרקליטות הצבאית שעסק בסוגיה. "העובדה ששיטת המשפט הישראלית היא היחידה ששוללת מהמשרתים באופן גורף את זכות ההתארגנות, על כלל רכיביה, אומרת דרשני".

בשבוע האחרון פנו שני עורכי דין, יוצאי הפרקליטות הצבאית, אל הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בבקשה לבטל את איסור ההתארגנות והאיגוד של משרתי הקבע. לטענת עו"ד גיא קונפורטי וליאור שטלצר, גורמי כוח האדם בצה"ל פועלים בתפקיד כפול - מחד, עליהם לייצג את משרתי צה"ל, בין אם הם חיילים בסדיר, בקבע או במילואים, ומאידך, גם את המדיניות המערכתית. "דומה כי בשלה השעה, ברוח 'אזרוח' המשימות הצבאיות המוצע בדו"ח, לאפשר למשרתי הקבע להתאגד ולהוות מכפיל כוח לגורמי כוח האדם, ובכך גם לאפשר להם ליטול אחריות על עצמם ועל גורלם ולהיות שותפים למהלכי ההתייעלות בצה"ל", כתבו עורכי הדין.

בשיחה עם "הארץ" מסבירים השניים כי אין הכוונה לאפשר לאנשי הצבא לשבות באופן מאורגן, אלא שיהיה גוף רשמי שיוכל לייצג את דרישותיהם. "איש קבע שרוצה לדבר היום על התנאים שלו, עושה את זה דרך מפקדו האישי, שיש בכך גם פוליטיקה פנימית, או שהוא לא עושה את זה בכלל. יש פה ייצוג לקוי", טוען קונפורטי. עו"ד שטלצר מוסיף כי מטרת הגוף היא "פשוט להשמיע את הצד שלהם ולעמוד על היציגות של אנשי הקבע - שיהיה גוף שידבר בשמם ואז הם לא צריכים לחשוש שיבולע להם. אם מיישמים את זה בכל סוגי הצבאות באירופה, אני לא רואה סיבה שלא יהיה אפשר ליישם את זה פה, בכפוף למגבלות".

מחאת נשות אנשי הקבע, שהחלה בעמוד הפייסבוק והתגבשה השבוע לכדי צוות פעולה שפונה לראש הממשלה בנימין נתניהו ומבקש להיפגש עמו, עוררה את צמרת צה"ל. הדעות בתוך הצבא חלוקות בנוגע למחאה. יש הטוענים, כפי שהתבטא קצין בכיר באגף כוח האדם, כי הדבר הופך את הצבא להיות ועד עובדים, ואילו ישנם כאלו הסבורים כי מדובר במחאה אותנטית, שיכולה לשנות במידת מה את דעת הקהל הציבורית על משרתי הקבע. לדעת הקצינה, מה שמביא את איש הקבע "לנשוך שפתיים" בקשר לתנאי השירות - החל משעות העבודה הממושכות, דרך הריחוק מהבית וכלה באי התגמול הכספי - הוא הציפייה לפרישה מוקדמת ולקבלת פנסיה. "מה התמריץ להישאר? פנסיה מוקדמת. מה מייחד אחרת את השירות הצבאי? מה, יש רק חסרונות? בשיח של לוקר, שגם פנסיה לא תהיה - אז מה מייחד? למה הם צריכים לעבוד בתנאים האלה?", שאלה הקצינה. "הדבר היחיד שמייחד את אנשי הקבע זה הפרישה בגיל מוקדם. איפה הייחודיות - רק בגזרות? מה שקורה היום זו פגיעה ביתרון היחסי של צה"ל, בהון האנושי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ