נתניהו: יש תזוזה - בכל יום שעובר, ההתנגדות בציבור האמריקאי להסכם עם איראן גדלה

רה"מ, שמתוסכל מההתעלמות מביקורתו על ההסכם, ציין כי הוא מעודד מכך ש"ככל שאנשים יודעים עליו יותר הם מתנגדים אליו יותר. יש כאן איום קיומי שאנחנו מזהים, לא ניכנע"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור כי ההתנגדות בארה"ב להסכם הגרעין עם איראן הלכה וגברה בשבועיים שחלפו מאז ההכרזה עליו בווינה ב-14 ביולי. "ההסכם הזה ככל שלומדים אותו יותר ההתנגדות אליו גדלה", אמר נתניהו בתדרוך לתא הכתבים המדיניים היום (חמישי) בלשכתו בירושלים. "ככל שאנשים יודעים עליו יותר הם מתנגדים אליו יותר. זה גם נכון לציבור האמריקאי. הדיון בארה"ב הוא חשוב ורואים את התזוזה".

תחושותיו של נתניהו בשבועיים האחרונים אמביוולנטיות. מצד אחד הוא מתוסכל מכך שגורמים רבים בישראל, בארה"ב ובאירופה דוחים את דבריו על הסף ומתעלמים מטענותיו המהותיות. בחלק מהמקרים הוא מרגיש שהוא מדבר לקיר. מנגד, הוא מעודד מכך שגורמים רבים אחרים בארה"ב, כולל כאלה במפלגה הדמוקרטית ובתקשורת הליברלית שבימים רגילים תוקפים אותו בלהט, מתחילים להטיל ספק בהסכם ואף להדהד את הטיעונים שהוא משמיע נגדו. 

נתניהו מטיל את כל יהבו על הקונגרס האמריקאי ומקווה שמתנגדי ההסכם ישיגו רוב. עם זאת, הוא מדגיש כי כל החלטה שיקבל הקונגרס תהיה החלטה אמריקאית שנובעת מאינטרסים אמריקאיים. "אם ההסכם לא יעבור בקונגרס זה ימנע את הסכנה הכי גדולה של הפיכתה של איראן למעצמת סף גרעינית עוד עשר שנים ברשות ובסמכות", אמר נתניהו. 

נתניהו מתייחס להסכם הגרעין בין איראן למעצמות במונחים היסטוריים. הוא משוכנע כי הוא היחיד שמסוגל עוד לבלום את ההסכם, ושאלמלא הוא, הקטסטרופה שאותה הוא משרטט היתה חמורה שבעתיים. את מאבקו נגד ההסכם הוא לא מתכוון להפסיק. אם כבר, המאבק רק יוחרף. "יש כאן איום קיומי שאנחנו מזהים, אז שניכנע לו? לא ניכנע", הוא מדגיש בלהט. "אלמלא הפעולות שלנו, לאיראן כבר היה יכול להיות נשק גרעיני מזמן".

בחדר התדרוכים של מערך ההסברה הלאומי בלשכת ראש הממשלה, הציב נתניהו שני לוחות מחיקים גדולים. במרקר כחול הוא מעלה על הלוחות קרוב ל-20 שאלות של הכתבים ובמרקר אדום הוא כותב את עיקרי תשובותיו. עם זאת, חלק מן השאלות שהופנו אליו נותרו ללא התייחסות. 

נתניהו מספר כי בשבועיים האחרונים שוחח עם מנהיגים רבים מהעולם ומהאזור בנוגע להסכם הגרעין. לפני כמה ימים שוחח עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. "זה כבר לא עניין ישראלי", ציין נתניהו בתדרוך. "יש אנשים שאינם יהודים ואפילו אינם תומכי ישראל שמבינים שזו בעיה של האזור, של העולם ושל ארה"ב. בכל הצינורות האפשריים מגיעים אליי מסרים מרוב המשטרים הסוניים באזור שלא רק מתנגדים להסכם, אלא אפילו חלקם מבועתים ממנו".

תוך כדי התדרוך יצא נתניהו לשיחה בת יותר מחצי שעה עם ולדימיר פוטין, שבמהלכה הביע בפני הנשיא הרוסי דאגה מהסכם הגרעין ואמר כי הוא מאפשר לאיראן לפרוץ לפצצה גרעינית תוך 10-15 שנה אם תקיים את ההסכם או תוך זמן קצר יותר אם תפר את ההסכם. נתניהו הוסיף בשיחה עם פוטין כי מאות מיליארדי הדולרים שיזרמו לקופתה של איראן ישמשו לחימוש ארגונים הטרור שהיא מפעילה ברחבי העולם.

העמדה שהציג פוטין בשיחה היתה הפוכה לחלוטין. מההודעה שפרסם הקרמלין נראה כי נשיא רוסיה לא השתכנע. לפי ההודעה, פוטין אמר לראש הממשלה שהסכם הגרעין עם איראן "נותן ערבויות אמינות" לכך שתכנית הגרעין האיראנית הינה לצורכי שלום בלבד. פוטין הוסיף כי להסכם עם איראן "תהיה השפעה חיובית על הביטחון והיציבות במזרח התיכון".

נשיא ארה"ב ברק אובמה ובכירי ממשלו הדגישו בשבועיים האחרונים כי הסכם הגרעין חוסם בפני איראן את כל הנתיבים להשגת נשק גרעיני. נתניהו סבור כי ההיפך הוא הנכון, ומציין כי ההסכם מספק לאיראן שני נתיבים להשגת נשק גרעיני.

הנתיב הראשון, מסביר נתניהו, עובר דרך יישום מלא ומדוקדק של הסכם הגרעין על ידי איראן. לדברי נתניהו, בצורה כזו תגיע איראן תוך 10-15 שנה למצב שבו זמן הפריצה שלה לפצצה גרעינית יעמוד על ימים עד שבועות בודדים. לפי נתניהו, בעוד 10-15 שנה, כאשר רוב המגבלות על איראן ייעלמו, היא תוכל לייצר מספר בלתי מוגבל של צנטריפוגות ובאמצעותן להעשיר כמות אורניום בלתי מוגבלת שתספיק לעשרות פצצות גרעין. "וכל זה יקרה ברשות ובסמכות לפי ההסכם עם המעצמות", אמר נתניהו.

הנתיב השני, מסביר נתניהו, עובר דרך הפרה איראנית של ההסכם הרבה לפני תום 10 השנים הראשונות ליישומו. נתניהו טוען כי משטר הפיקוח בהסכם הגרעין "מחורר לחלוטין" ובמקרה של חשד להפרה איראנית יכולים לעבור עד שלושה חודשים לפני החזרה של הסנקציות מצד המעצמות. לדבריו, משטר הפיקוח מבוסס בהסכם, בין היתר, על יכולותיהם של שירותי המודיעין של המעצמות, בשעה שאלה נכשלו באיתור מתקנים גרעיניים כמו הבונקר בפורדו או מתקן ההעשרה בנתנז שהתגלו זמן רב אחרי הקמתם.  

סכנה נוספת שנתניהו חוזר עליה בפני כל מי שמוכן לשמוע היא הרווחים הכלכליים שיזרמו לקופתה של ממשלת איראן כתוצאה מהסרת הסנקציות. שר האוצר האמריקאי ג'ק לו אמר השבוע כי האיראנים יקבלו בשנה הראשונה כ-50 מיליארד דולר כתוצאה מהפשרת כספי בחשבונות בנק שהוקפאו ומחידוש מכירת נפט. נתניהו מדבר על 150 מיליארד דולר שיגיעו לקופתה של איראן בשנה הראשונה ועוד כמה מאות מיליארדי דולרים ב-10-15 השנים של ההסכם.

נתניהו מסביר שהסנקציות שהוטלו על איראן בשנים האחרונות הקשו עליה לתמוך כלכלית בחיזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי. כעת תוכל איראן לחדש ואף להגדיל את הזרמת הכספים לאותם ארגונים. נתניהו סבור שגם אם האיראנים יקצו רק אחוזים בודדים מרווחי הסרת הסנקציות לתמיכה בטרור, יהיה מדובר בשדרוג משמעותי עבור ארגונים כמו חמאס או חיזבאללה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ