בצה"ל חוששים: רצח התינוק הפלסטיני עלול להביא להתלקחות באיו"ש

שר הביטחון קרא להפגין איפוק נוכח פעולת "הטרור היהודי", שבמסגרתה הוצת בית על יושביו. בצבא הקפיצו כוחות למוקדי חיכוך באזור והגבירו את הכוננות בהתנחלויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושב האזור מביט בבית שהועלה באשצילום: עופר וקנין

בצה"ל הביעו חשש הבוקר (יום שישי) כי רצח התינוק הפלסטיני בביתו ליד שכם עלול "להדליק או לעורר כל מיני מקומות" בגדה. שר הביטחון, משה יעלון, קרא לתושבי האזור לשמור על איפוק". צה"ל הכריז על מצב "אביר לילה א" בכל ההתנחלויות בשטחים, שמשמעותו הגברת הכוננות ואיסור על כניסתם של פועלים פלסטינים אליהן. 

הרמטכ״ל, גדי איזנקוט מקיים הערכת מצב מיוחדת יחד עם ראש השב״כ יורם כהן ובהשתתפות מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה וגורמים נוספים. מדובר צה"ל נמסר כי איזנקוט גינה את האירוע וציין כי מדובר באירוע חמור ביותר. בנוסף הנחה על צעדי כוננות ביהודה ושומרון לשמירה על היציבות באזור. בתוך כך, דווח על ירי שבוצע מרכב חולף לעבר מכונית בסמוך להתנחלות כוכב השחר מצפון לירושלים. לא היו נפגעים. מצה"ל נמסר כי אותרו שלוש פגיעות של קליעים במכונית. שוטר נפצע באורח קל בפניו מיידוי אבנים ובקבוקים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה. נעצר חשוד במעשה. 

רעולי פנים הציתו הלילה שני בתים בכפר דומא וריססו כתובות נאצה בעברית. בית אחד היה ריק, אך בשני היתה משפחה: התינוק שנרצח הוא עלי סעד דוואבשה, בן שנה וחצי, ובני משפחתו - אביו סעד, אמו ריהאם ואחיו בן הארבע אחמד. האם וילדיה פונו למחלקת הכוויות תל השומר, ואילו האב פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. 

בעקבות הדברים, הוחלט להקפיץ לאזור ארבעה גדודי חי"ר, שיתגברו את הכוחות הפועלים בגדה, בהם גדוד מבית הספר למ"כים 450, שהוצב באזור עוד לקראת הפינוי מבתי דריינוף בבית אל. עוד החליטו בצה"ל לעצור את אימוני חטיבות הנח"ל וגבעתי, ולהחזירן בשלב הראשוני אל בסיסיהן מחשש להתלקחות בגדה. אל הכפר הגיע הבוקר מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, וראש המנהל האזרחי, תא"ל דוד מנחם. 

צילום: זאכריה אסדה, רבנים לזכויות אדם

מדובר צה"ל נמסר כי האירוע מוגדר כ"טרור יהודי", כוחות הוקפצו למקום וסורקים את האזור. עוד נמסר כי "צה"ל רואה בפעולה זאת פעילות טרור ומגנה בתוקף כל פעילות טרור באזור יהודה ושומרון, לרבות טרור יהודי. צה"ל וגופי הביטחון ימשיכו לפעול למען שמירת הסדר והביטחון באזור יהודה ושומרון".

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר כי איננו זוכר "אירוע חמור בשנים האחרונות בסדר גודל כזה, בו יש פעולה של כניסה לבית, והדלקה שלו - שאתה יודע מה עלולות להיות תוצאותיה". במערכת הביטחון חוששים כי בעקבות הפיגוע, יתערער המצב בגדה ויהיו הפרות סדר. "אנו נוקטים בכל הפעולות כדי להרגיע את השטח", טען אלמוז. 

צילום: זאכריה אסדה, רבנים לזכויות אדם

"בצה"ל לוקחים את האירוע מאוד בחומרה. הוקפצו לשטח ארבעה גדודים, שהם כוח הכוננות המיידי של צה"ל, ושתי חטיבות הוקפצו בנוהל של 'נכס לאומי', והועמדו בכוננות - משום שהאירוע הזה יכול לערער את היציבות הביטחונית ביהודה ושומרון", אמר דובר צה"ל. "היקף הסד"כ שהוקפץ, מעידים איך אנחנו תופסים את האירוע החמור הזה. אנחנו חושבים שאירוע כזה יש בו כדי להדליק, או לעורר כל מיני מקומות באיו"ש - בטח במקומות החיכוך (ליצור) מוקדי זעם, ונצטרך להכיל אותם". 

יעלון אמר בתגובה כי "ההצתה ורצח התינוק הם פיגוע טרור קשה ביותר שאיננו יכולים לסבול, ואנו מגנים אותו מכל וכל. בשעה זו עושים כוחות הביטחון - צה״ל, שב״כ ומשטרה - מאמץ עילאי ללכוד את הרוצחים. אנו נרדוף אותם עד אשר נניח עליהם את ידינו". לדבריו, בישראל לא יאפשרו "למחבלים יהודים לפגוע בחייהם של פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון, נילחם נגדם בחומרה ובכל הדרכים והכלים העומדים לרשותנו, ונפעל ביד קשה גם נגד שולחיהם וכלפי מי שמזין אותם. אין לנו כל כוונה להתפשר על כך". 

אחד הבתים שהוצת, הלילה בכפר דומאצילום: זאכריה אסדה, רבנים לזכויות אדם

השר נפתלי בנט הוסיף כי "זה לא פשע שנאה, ולא 'תג מחיר'. זהו רצח. הצתת הבית בדומא ורצח התינוק הוא מעשה טרור מזעזע, שהדעת לא יכולה לסבול. אני קורא לכוחות הביטחון לפעול בנחרצות להגיע לרוצחים על מנת להענישם במלוא חומרת הדין".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ