נתניהו ביקר את בני משפחת דוואבשה הפצועים: נתפוס את המרצחים ונמצה איתם את הדין

■ עבאס: נפנה לבית הבית הדין הבינלאומי ■ הנשיא ריבלין: אני חש כאב על רציחתו של תינוק קטן ■ מהומות בהר הבית, בחברון ובעיסאוויה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר אחר הצהריים (שישי) בבית החולים שיבא (תל השומר) את בני משפחתו הפצועים של עלי דוואבשה, שנרצח לפנות בוקר בכפר דומא שליד שכם. אמו של התינוק הנרצח ריהאם ואחיו בן הארבע אחמד מאושפזים בשיבא ומצבם מוגדר אנוש. אבי המשפחה, סעד, שמצבו מוגדר אף הוא אנוש, מאושפז בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

לאחר הביקור אמר נתניהו: "ביקרתי עכשיו את הילד שנאבק על חייו לצד שני הוריו שתלויים עכשיו בין חיים למוות. מדינת ישראל תעמיד ומעמידה את מיטב רופאיה כדי לנסות לשקם את הילד, להציל את ההורים. קשה כשאתה עומד ליד מיטה של חומד כזה, כשאתה יודע שאחיו הקטן בן השנה וחצי, עלי, נרצח. אתה שואל "בשביל מה המעשה הנורא הזה"?! אנחנו מזועזעים ממנו, אנחנו מגנים אותו בכל פה, כל ממשלת ישראל, ואזרחי ישראל מוקיעים את זה כפשע של טרור. טרור זה טרור, אנחנו צריכים להילחם בו מכל מקום שהוא מגיע, ואנחנו נתפוס את המרצחים הללו, נפעיל את כל הכלים שעומדים לרשותנו כדי להביא אותם לדין ולמצות איתם את הדין.

נתניהו אף התייחס לשיחת הטלפון שערך מוקדם יותר עם הנשיא הפלסטינים מחמוד עבאס (אבו מאזן) ואמר: "שוחחתי לפני שנכנסתי לבית החולים עם אבו מאזן, הבעתי את תנחומינו למשפחה, ואת המחויבות המשותפת שלנו להילחם בטרור ולהבטיח חיים לדו-קיום של שני העמים. זה מאמץ מתמשך, וראוי שכל הישראלים והפלסטינים יתגייסו אליו באיפוק, במחויבות אבל בנחישות רבה". בשיחת הטלפון נתניהו אף אמר לעבאס כי נתן הנחיה לכוחות הביטחון להפעיל את כל האמצעים כדי לאתר את הרוצחים. לפי מקורות פלסטינים, נתניהו ציין בשיחה עם עבאס כי ישראל תישא בעליות הטיפול במשפחה וגם בשיקום הבית שהוצת.

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר כי "מדובר בפשע נוסף שמצטרף לפשעים של המתנחלים ושל ממשלת ישראל. כי הממשלה שמעודדת בנייה בהתנחלויות בכל מקום בגדה המערבית ובירושלים המזרחית מעודדת גם את המתנחלים לבצע פשעים אלה וכל יום אנו מתעוררים לעוד פשע של המתנחלים". לדבריו, "מדובר בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות ולכן לא נעבור על זה לסדר היום. אנחנו מכינים תיק על פרטי הפשע הזה ומה שקרה לפני ונפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג ושום דבר לא יעצור אותנו. אני תובע מהקהילה הבינלאומית ובעיקר מארה"ב להביע עמדה ברורה בנושא הזה".

עלי דוואבשה, שנרצח לפנות בוקר בכפר דומא

מוקדם יותר היום גינה נתניהו את הרצח. "אני מזועזע מהמעשה הנפשע והנורא הזה. מדובר בפיגוע טרור לכל דבר", אמר. "מדינת ישראל נוקטת יד קשה נגד הטרור ולא משנה מי הם מבצעיו. הנחיתי את כוחות הביטחון לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו ללכוד את הרוצחים ולהביאם בהקדם לדין".

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר את בני משפחת דוואבשה המאושפזים בשיבא. בבוקר גינה הנשיא את ההצתה. ריבלין פנה לציבור הערבי והפלסטיני באמצעות כלי התקשורת הערביים. "יותר משאני חש בושה, אני חש כאב. כאב על רציחתו של תינוק קטן. כאב על שבני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש. דרכם אינה דרכי. דרכם אינה דרכינו. דרכם אינה דרכה של מדינת ישראל ואינה דרכו של העם היהודי", אמר הנשיא. "לצערי הרב, עד עתה נראה שטיפלנו בתופעת הטרור היהודי ברפיון. אולי לא הפנמנו שמולנו ניצבת קבוצה אידיאולוגית, נחושה ומסוכנת שהציבה לה למטרה להרוס את הגשרים העדינים אותם אנו בונים בעמל רב. אני מאמין שככל שנבין שמולנו ניצבת סכנה מהותית למדינת ישראל נהיה נחושים יותר לעמוד מולה ולעקר אותה מהשורש".

אחד מדוברי חמאס, חוסאם בדראן, אמר כי "הצתת הבית בדומא ומותו של התינוק הוא פשע שאין עליו מחילה. ממשלת ישראל נושאת באחריות והאירוע מחייב תגובה הולמת מהעם הפלסטיני וכוחות ההתנגדות". לדברי בדראן, "פשע זה הופך את חיילי צבא הכיבוש והמתנחלים ליעד לגיטימי בעיני ההתנגדות בכל מקום ובכל עיתוי".

צילום: זאכריה אסדה, רבנים לזכויות אדם

רעולי פנים הציתו הלילה שני בתים בכפר דומא וריססו כתובות נאצה בעברית. בית אחד היה ריק, אך בשני היתה משפחה. כתוצאה מההצתה נהרג התינוק עלי סעד דוואבשה בן שנה וחצי, שהובא לאחר מכן לקבורה בכפר. בני משפחתו - אביו סעד, אמו ריהאם ואחיו בן הארבע אחמד - נפגעו באורח קשה. האם ובנה פונו לבית חולים בשכם ומשם למחלקת הכוויות תל השומר. האב פונה לבית החולים סורוקה. לפי הדיווחים, מתנחלים הם שהציתו את הבית לאחר שהשליכו לעברו בקבוקי תבערה וריססו במקום כתובות נאצה בעברית. בצה"ל קראו לאירוע "טרור יהודי".

במערכת הביטחון הביעו חשש הבוקר כי האירוע עלול "להדליק או לעורר כל מיני מקומות" בגדה. מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ׳יקו) אדרי, החליט להגביל את גיל הגברים המוסלמים המתפללים היום בהר הבית לגיל 50 ומעלה. המשטרה העלתה את רמת הכוננות, ובירושלים התפרסה בכוחות גדולים. בתוך כך, דווח בצהריים על ירי שבוצע מרכב חולף לעבר מכונית בסמוך להתנחלות כוכב השחר מצפון לירושלים. לא היו נפגעים. מצה"ל נמסר כי אותרו שלוש פגיעות של קליעים במכונית. 

במהלך היום עימותים התלקחו במספר מוקדים בגדה. מצה"ל נמסר כי שבעה פלסטינים נפצעו בתקריות שונות, בהם אחד באורח קשה. עימותים נרשמו גם במזרח ירושלים. בעיסאוויה יידו כמה עשרות צעירים רעולי פנים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות משטרה ומג"ב, שהגיבו בזרנוק מים שהדף אותם לתוך השכונה.

נתניהו קיים היום התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון. ראש הממשלה שוחח עם שר הביטחון משה יעלון, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש השב״כ יורם כהן, הרמטכ״ל רא״ל גדי אייזנקוט ומתאם הפעולות בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי. נתניהו, שהנחה להפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשות כוחות הביטחון כדי לאתר את הרוצחים שביצעו את פיגוע הטרור הבוקר, עודכן כי בשטח מתבצעות סריקות נרחבות שמגובות בפעילות מודיעינית מאומצת. ראש הממשלה נתניהו ביקש לעדכן את הרשות הפלסטינית במאמצים אלה. 

האלוף מרדכי התקשר לבכירים בממשלה ובמנגנוני הביטחון הפלסטיניים והדגיש כי ישראל מגנה בתוקף את רצח התינוק בכפר דומא וכי כוחות הביטחון עושים כל מאמץ למצוא את הרוצחים.  

שר הביטחון יעלון אמר בתגובה כי "ההצתה ורצח התינוק הם פיגוע טרור קשה ביותר שאיננו יכולים לסבול, ואנו מגנים אותו מכל וכל. בשעה זו עושים כוחות הביטחון - צה״ל, שב״כ ומשטרה - מאמץ עילאי ללכוד את הרוצחים. אנו נרדוף אותם עד אשר נניח עליהם את ידינו". לדבריו, בישראל לא יאפשרו "למחבלים יהודים לפגוע בחייהם של פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון, נילחם נגדם בחומרה ובכל הדרכים והכלים העומדים לרשותנו, ונפעל ביד קשה גם נגד שולחיהם וכלפי מי שמזין אותם. אין לנו כל כוונה להתפשר על כך". הוא קרא לתושבי האזור "לשמור על איפוק".

ראשי סיעת המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני, ביקרו את משפחת דוואבשה בבית החולים תל השומר. הרצוג אמר כי "זה טרור יהודי ואנחנו חייבים להילחם בו בכל הכוח. קורא לאחיי במחנה השני - תתפסו מנהיגות, תילחמו בכל מי שמסית, מחנך לשנאה ומלבה את האש הזרה". לבני הוסיפה כי ״קשה לשאת תמונה של ילד והורים עטופים בתחבושות, לאחר שבנם התינוק נרצח. הגעתי לפה כדי להעביר מסר ברור: היהדות שלנו היא לא יהדות שעושה דברים כאלה".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, גינה גם הוא את האירוע. "אני מזועזע מהצתת בית משפחת דוואבשה על יושביו ומרצח התינוק עלי. מי שעשה מעשים נפשעים אלה צריך לסיים את חייו מאחורי סורג ובריח". השר נפתלי בנט הוסיף כי "זה לא פשע שנאה, ולא 'תג מחיר'. זהו רצח. הצתת הבית בדומא ורצח התינוק הוא מעשה טרור מזעזע, שהדעת לא יכולה לסבול. אני קורא לכוחות הביטחון לפעול בנחרצות להגיע לרוצחים על מנת להענישם במלוא חומרת הדין".

מועצת יש"ע ומועצה אזורית מטה בנימין מסרו בתגובה כי הם "מביעים זעזוע ושאט נפש מהרצח הנורא שהתרחש הלילה בכפר דומא. כראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון אנו מחזקים את ידי כוחות הביטחון במרדף אחר הפושעים ומקווים כי הם יתפסו במהרה ויבוא על עונשם עד תום. זו לא דרכם של תושבי יש"ע שביום יום מנסים להתמודד עם מציאות ביטחונית מורכבת תוך שמירה על מרקם חיים עם השכנים הפלסטינים, ובמקרים רבים אף מצילים חיים באמצעות צוותי הרפואה הישוביים בכל שעות היממה ללא שום הבדל בין יהודי לערבי".

בעקבות האירועים, הוחלט להקפיץ לאזור הכפר דומא ארבעה גדודי חי"ר, שיתגברו את הכוחות הפועלים בגדה. מדובר צה"ל נמסר כי האירוע מוגדר כ"טרור יהודי", כוחות הוקפצו למקום וסורקים את האזור. עוד נמסר כי "צה"ל רואה בפעולה זאת פעילות טרור ומגנה בתוקף כל פעילות טרור באזור יהודה ושומרון, לרבות טרור יהודי. צה"ל וגופי הביטחון ימשיכו לפעול למען שמירת הסדר והביטחון באזור יהודה ושומרון".

6 מתוך 6 |
הבית שהוצת בדומא, הבוקרצילום: עופר וקנין
1 מתוך 6 |
קרוב משפחה מחזיק את תמונתו של עלי דוואבשה שנרצח בפיגועצילום: אי־פי
2 מתוך 6 |
הלווית התינוק עלי דוואבשה, היום בכפר דומאצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ