פרשנות || יש מחיר לסלחנות שמפגינה המדינה כלפי אלימות הימין הקיצוני

מי שפעם כונו בנימה מבטלת "עברייני תג מחיר" התפתחו, נוכח אוזלת היד של הרשויות, לארגון טרור של ממש. כשפוליטיקאים מתחרים בנאצות כלפי בג"ץ, קשה להתייחס לרצח התינוק כרעם ביום בהיר

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושב דומא בוחן את הנזק לבית שהוצת
עמוס הראל

המחבלים היהודים שרצחו לפנות בוקר (יום שישי) את הפעוט הפלסטיני עלי דוואבשה וניסו לרצוח גם את בני משפחתו דרדרו את המצב בשטחים לנקודת השפל המדאיגה ביותר מאז הסתיימה המלחמה בעזה בקיץ לפני שנה. בימים הבאים יעשו זרועות הביטחון של ישראל והרשות הפלסטינית מאמץ עליון לרסן את השטח ולמנוע גלישה לאלימות נרחבת, כמו זו שסחפה את הגדה אחרי החטיפה ורצח שלושת הנערים הישראלים בגוש עציון והנער הפלסטיני בשועפט אשתקד.

פיגועים רצחניים נגד יהודים, ולצד זאת הרג פלסטינים בידי צה"ל בעת הפגנות או בזמן ניסיונות מעצר, אירעו לאורך כל השנה האחרונה, בגדה ובעיקר במזרח ירושלים. אבל הצטברות האירועים בשבוע החולף - העימות האלים סביב הרס שלדי הבניינים בבית-אל, כתב האישום נגד נערי גבעות בגין הצתת הכנסייה לחוף הכנרת, המתח בהר הבית בזמן תפילות תשעה באב, הרג שלושה פלסטינים מירי חיילים בתוך שבוע, "יום הזעם" שהכריז במחאה על כך חמאס היום - מהווה מתכון אפשרי להתלקחות גדולה יותר.

בצבא מבינים זאת. זו הסיבה שלגדה המערבית הוקפצו מיד ארבעה גדודים ושתי חטיבות נוספות הועמדו בכוננות בבסיסיהן. מי שנכווה בעבר ברותחין, כמו לאחר ביקור אריאל שרון בהר הבית בספטמבר 2000, נזהר גם כשהטמפרטורות עדיין נמוכות יותר.  צה"ל גורס שהנהגת הרשות שוללת טרור ואינה מעוניינת בעימות אלים, אבל לפחות בזמן הקרוב, הכוונה היא לנקוט כל אמצעי הזהירות.

אף שלרצח, כמו להתקפות טרור קודמות נגד מסגדים, כנסיות ובתים פלסטיניים, אחראית קבוצה קטנה יחסית, בשוליים האידיאולוגיים של ההתנחלויות, מוטב לא להתרשם יתר על המידה מהגינויים והבעות הזעזוע של הנהגת המדינה וראשי יש"ע הבוקר. הסלחנות ארוכת השנים שמפגינה המדינה כלפי אלימות הימין הקיצוני, ואשר ניכרה גם השבוע בבית אל (איש מתוקפי השוטרים שם לא נשאר במעצר), היא שמאפשרת בקצה הסקאלה הזו גם פשעי שנאה רצחניים כמו זה שאירע בכפר דומא. ליד הרכה יש מחיר.

עלי דוואבשה, שנרצח לפנות בוקר בכפר דומא

מאבק פוליטי, גם כשהוא מתנהל נגד מימוש צו משפטי, הוא חלק מהשיח הלגיטימי. אולם, כשההנהגה הנבחרת (והחלשה להחריד) של ההתנחלויות מסכימה בשתיקה עם התפרעויות, בעוד שרים וח"כים מתחרים השבוע בנאצות כלפי בג"ץ ושר הביטחון, קשה להתייחס אל הרצח בדומא כאל רעם ביום בהיר, גם אם הרוב המכריע של המתנחלים מתנגד למעשיו של קומץ הטרוריסטים היהודים.

הרוצחים שהציתו את שני הבתים בדומא ייתפסו כנראה לבסוף. היחידה המשטרתית ללחימה בפשיעה לאומנית אמנם הוקמה באיחור רב, אבל למדה בינתיים את העבודה, כפי שהוכיחה באחרונה לכידת הנאשמים בהצתת הכנסייה בכינרת, אחרי סדרה ארוכה של כשלונות בעבר. גם החטיבה היהודית בשב"כ מפנה כיום יותר משאבים לטיפול בטרור היהודי מכפי שעשה השירות עד לפני שנים אחדות. אבל המלחמה במחבלים היהודים אינה יכולה להסתכם במהלכים של זרועות הביטחון. זו שרשרת ארוכה, שאמורה להתחיל בהתנערות רצופה והחלטית של רבנים ופוליטיקאים בימין ולהסתיים ביד קשה של בתי המשפט, הנוטים להפגין התחשבות מפליגה בנסיבות האישיות של קנאים יהודים.

מי שפעם כונו, בנימה מבטלת, "עברייני תג מחיר", התפתחו, לנוכח אוזלת ידן של הרשויות, לארגון טרור של ממש. לכתב האישום נגד מציתי הכנסייה בכנרת, הנראים כענף נפרד של החבורה המתמקד בהתקפות על אתרי דת נוצריים, צורף מסמך מאלף שהחרימה המשטרה אצל אחד הנאשמים. זהו מדריך מפורט לטרוריסט המתחיל - מהוראות ביטחון שדה קפדניות ועד המלצות לפיגועים ברמה גוברת של הסלמה, כולל פגיעה בנפש. שגיאות הכתיב והשפה העילגת אינם צריכים להטעות: צמח כאן גרעין קשה ונחוש, שלא מתרשם מגינויי השרים או ממאמצי השב"כ והמשטרה לעלות על עקבותיו. האנשים הללו מבקשים להצית מלחמת דת, שאינה שונה בהרבה מזו שרואים לנגד עיניהם הג'יהאדיסטים בצד הפלסטיני. אם לא יופעלו נגדם כל מערכות השלטון, במערכה מתואמת ויסודית, ואם לא יישמר התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית שצה"ל משבח כל כך, הם עוד עלולים לקבל את מבוקשם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ