הקבינט החליט לקדם שימוש במעצרים מנהליים נגד טרור יהודי

בשל הפיגוע בדומא הוחלט לקדם גם את החלת החוק למאבק בטרור על מפגעים יהודים, ובכך לאפשר מעצר גם של מי שאין די ראיות להעמידם לדין; הפלסטינים יגישו מחר תלונה לבית הדין בהאג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכתובת שרוססה על בית משפחת דוואבשה שהוצת בכפר דומא ביום שישי

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט היום (ראשון) לקדם שימוש במעצרים מנהליים נגד מבצעי טרור יהודי ואת החלת הצעת החוק למאבק בטרור גם עליהם, בעקבות הפיגוע בכפר דומא ביום שישי. החוק למאבק בטרור מעגן את ההוראות לשעת חרום הקשורות בטרור, בהן סמכויות חקירה, שימוש בחומר חסוי ומעצרים מנהליים.

כיום יכול שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לאשר צווי הרחקה מהגדה המערבית נגד מתנחלים החשודים במעורבות במעשי אלימות, אך לרוב אלו אינם מגיעים לאכיפה מנהלית. החלטת הקבינט מכשירה את הקרקע לקידום צעדים מנהליים הכוללים מעצר של פעילי טרור יהודים שאין די ראיות כדי להעמידם לדין. 

הקבינט התכנס בעקבות הפיגוע, ואחרי שהסתיים הדיון נמסר מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הקבינט "רואה במעשה ההצתה והרצח בכפר דומא פעולת טרור לכל דבר". שר הביטחון יעלון פנה בעקבות הפיגוע לשב"כ בדרישה לקדם אכיפה מנהלית כלפי מבצעי פיגועי טרור יהודים.

לפי החלטת הקבינט, שימוש במעצרים מנהליים יבוצע "במקרים המתאימים" ובאישור היועץ המשפטי לממשלה. עוד החליט הקבינט להקים צוות שרים בראשות שר הביטחון יעלון ובהשתתפות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד שיבחן ויציע לקבינט ולממשלה אמצעים נוספים למאבק באירועים חמורים מסוג זה.

מנהלת המחלקה לזכויות אדם בשטחים באגודה לזכויות האזרח עו"ד תמר פלדמן מסרה כי האגודה מתנגדת לשימוש במעצרים מנהליים ובצווי הגבלה מנהליים כלפי ישראלים ופלסטינים כאחד.  לדבריה, "אלה סמכויות שפותחות פתח רב מדי להחלטות שגויות ולניצול לרעה של סמכות. הן מאפשרות שלילת חירות ללא משפט ותוך שימוש בראיות חסויות שלא משאירות לחשוד אפשרות אמיתית להגן על עצמו, ולכן מובילים לפגיעה קיצונית ובלתי מוצדקת בזכויות לחירות, לכבוד ולהליך הוגן".

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי הודיע כי יגיש מחר לבית הדין הבינלאומי בהאג בקשה לפתוח בחקירה בעקבות הפיגוע בדומא. בימים האחרונים אספו ברשות הפלסטינית ממצאים ועדויות בנוגע לאירוע בדומא, וגם על אירועים נוספים של תקיפת פלסטינים על ידי מתנחלים.

ל"הארץ" נודע כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס גילה עניין אישי בפרטים שפורסמו בימים האחרונים אודות הצתת הכנסייה בטבחה שעל שפת הכנרת ואודות דף ההנחיות לפעולות נגד פלסטינים או אתרים קדושים, שפורסמו עם הגשת כתב האישום בפרשה. לפי גורמים פלסטינים בכירים, הרשות מעוניינת להוכיח כי לאירועים בדומא ובטבחה היה דפוס פעולה מסודר וכי הם תוכננו מראש. עבאס יצא מחר לקהיר לפגישות עם נציגי וועדת המעקב של הליגה הערבית. לפי גורמים פלסטינים הוא יבקש תמיכה מדינית במהלכיו בהאג ומול הקהילה הבינלאומית.

בתוך כך השתתפו הערב רבנים ואנשי דת מוסלמים בעצרת בצומת גוש עציון, בתפילה לשלום הפצועים מההצתה בדומא וממצעד הגאווה בירושלים. את עצרת התפילה יזמה הרבנית הדסה פרומן, אלמנתו של הרב מנחם פרומן שפעל רבות יחד עם רעייתו לחיבור בין יהודים לערבים.

שמתתפים בעצרת התפילה בגוש עציון, הערבצילום: אי־אף־פי

בין המשתתפים בעצרת הרב יואל בן נון, הרב דב זינגר, הרב יעקב מדן, הרב יעקב נגן, הרב בנימין קלמנזון והרב שלמה ריסקין. גם ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) השתתף באירוע. בין השייחים שהשתתפו נמנים עלי אבו אוועד ושייח איברהים אבו אל הווא.

"ישבנו וחשבנו מה אפשר לעשות. זה היה כמו בוקס בבטן הרכה של מה שכאן הולך ונרקם בין האוכלוסיות", אמרה הרבנית פרומן. "הדבר שעלה לנו זו תפילה, החלטנו לזעוק זעקה, אנשים צריכים להתנער. אנחנו חיים בארץ חיים, ארץ שלום, וזו האפשרות של הקיום שלנו כאן ואם נתחיל לזלזל בחיי אחרים הקרקע תישמט מתחת הרגליים שלנו. הרגשנו שצריכה להיות צעקה גדולה מאוד", הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ