שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

השר יעלון: נילחם בטרור היהודי ללא פשרות, זהו מאבק על דמותה של המדינה

שר הביטחון אמר כי החלטת הקבינט, לפיה יקודם שימוש במעצרים מנהליים גם נגד מפגעים יהודים, נועדה "להצר את צעדיהם במקרים בהם ברורה לנו מעורבותם אך יש קושי ראייתי לעצור אותם"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן

שר הביטחון, משה יעלון, הודיע היום (שני) כי במערכת הביטחון "מתכוונים להילחם בטרור היהודי בנחישות וללא פשרות". יעלון הוסיף כי "זהו מאבק על דמותה של מדינת ישראל, ואין לנו כל כוונה לוותר במאבק הזה".

אתמול החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לקדם שימוש במעצרים מנהליים נגד מבצעי טרור יהודי ולהחיל את הצעת החוק למאבק בטרור גם עליהם, בעקבות הפיגוע בכפר דומא ביום שישי. החוק למאבק בטרור מעגן את ההוראות לשעת חרום הקשורות בטרור, בהן סמכויות חקירה, שימוש בחומר חסוי ומעצרים מנהליים.

יעלון בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה, בחודש שעברצילום: אריק סולטן

לדברי יעלון, מטרת החלטת הקבינט "היא להצר את צעדיהם של טרוריסטים ומי שמעורב בטרור, במקרים בהם ברורה לנו מעורבותם אך יש לנו קושי ראייתי לעצור אותם. זה יהיה אחד מהכלים הדראסטיים שנשתמש בהם כדי להכות בטרוריסטים היהודים, להביא אותם לדין ולהגן על הדמוקרטיה הישראלית ועל אזרחי ישראל".

לפי החלטת הקבינט, שימוש במעצרים מנהליים יבוצע "במקרים המתאימים" ובאישור היועץ המשפטי לממשלה. עוד החליט הקבינט להקים צוות שרים בראשות שר הביטחון יעלון ובהשתתפות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד שיבחן ויציע לקבינט ולממשלה אמצעים נוספים למאבק באירועים חמורים מסוג זה.

במערכת הביטחון מעריכים כי לרצח התינוק עלי דוואבשה אחראים פעילי ימין קיצוני, הקשורים באותה קבוצה אידיאולוגית שעמדה מאחורי הצתת מסגדים וכנסיות וכן הצתת בתים פלסטיניים נוספים בגדה בשנה האחרונה.

על פי ההערכות של גופי החקירה בהצתת הבית בכפר דומא, הגרעין הקשה של הקבוצה מונה כמה עשרות פעילים שמרכז פעילותם במאחזים בגדה, אולם הם מרבים לנוע ברחבי הארץ, גם בתוך תחומי הקו הירוק.

בניגוד לעבר, ההבנה היא כי כיום הפעילים אינם מבקשים לפעול משיקולים תועלתיים כמו הרתעת הממשלה וכוחות הביטחון מפני פינוי בתים במאחזים ובהתנחלויות, אלא שמים להם למטרה לערער את היציבות במדינה במטרה להביא בסופו של דבר להפיכה שלטונית שתכונן בישראל משטר חדש, שיפעל על בסיס ההלכה היהודית. את האלימות הם מבקשים להפעיל באופן שיטתי ומתמשך, ללא קשר להתנהלות המשטרה בשטחים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ