אובמה ידגיש בנאומו: אם הקונגרס יפיל את הסכם הגרעין, זו תהיה טעות היסטורית

נשיא ארה"ב נועד עם מנהיגים ופעילים יהודים ושכנע אותם לתמוך בהסכם הגרעין. היום הוא צפוי לשאת נאום לאומה, בו יאמר כי להחלטת הקונגרס יהיו השלכות רחבות על מדיניות החוץ של ארה"ב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
וושיגנטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד
וושיגנטון

נשיא ארה"ב ברק אובמה יאמר היום (רביעי) בנאומו לאומה האמריקאית כי אם הקונגרס ידחה את הסכם הגרעין ויביא לפספוס ההזדמנות לפתרון דיפלומטי עם איראן זו תהיה "טעות היסטורית", כך אמר פקיד בכיר בבית הלבן. דבריו של אובמה מהווים גם תגובה להכרזתו של ראש הממשלה נתניהו לפיה הסכם הגרעין הוא טעות היסטורית. 

יממה לפני נאומו, נפגש אובמה עם כ-20 מנהיגים ופעילים יהודים בולטים. הפגישה נמשכה למעלה משעתיים ואובמה הציג בפני הנוכחים את עיקרי נאומו ואת הסיבות בעטיין הוא סבור שיש לתמוך בהסכם. מהבית הלבן נמסר כי אובמה הדגיש בפני המנהיגים היהודים כי מדובר בעסקה בעלת חשיבות היסטורית שתמנע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אובמה גם הבהיר כי ארה"ב תמשיך לתמוך ולסייע בחיזוק ביטחונה של ישראל. 

אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: רויטרס

לדברי הבכיר בבית הלבן, אובמה ידגיש בנאומו כי ההחלטה של הקונגרס אם לחסום את יישום הסכם הגרעין עם איראן הינה הוויכוח החשוב ביותר ובעל ההשלכות הרחבות ביותר על מדיניות החוץ של ארה"ב מאז היציאה למלחמה בעיראק. 

"אובמה ידגיש שהמאבק בעניין הזה אפילו לא צריך להיות קרב צמוד, כיוון שבעסקה הזו יש את משטר הפיקוח הכולל ביותר שלגביו ניהלה ארה"ב משא ומתן אי פעם", אמר הבכיר בבית הלבן. "העסקה חוסמת בפני איראן את כל הדרכים לפצצה וכוללת איסור קבוע על איראן להשיג נשק גרעיני". 

הבכיר בבית הלבן הוסיף כי אובמה ידגיש בנאומו כי האנשים שמתנגדים להסכם הגרעין עם איראן הם אותם אנשים שתמכו במלחמה עם עיראק. "הנשיא יבהיר שזו תהיה טעות היסטורית לפספס את ההזדמנות הזו ובכך להביא להסרת המגבלות על תכנית הגרעין האיראנית, למיטוט משטר הסנקציות ולפגיעה באמינותה של ארה"ב", ציין הבכיר בבית הלבן.

אתמול קרא ראש הממשלה נתניהו לקהילה היהודית בארה"ב להתנגד בפומבי להסכם הגרעין עם איראן. בנאום מקוון בפני כמאה קהילות יהודיות אמר נתניהו כי יש לבחון את ההסכם לפי תכניו ולא לפי שיוך מפלגתי. "אל תתנו לתומכי ההסכם להשתיק את הדיון האמיתי, עכשיו הזמן להתנגד לעסקה המסוכנת הזו", אמר נתניהו.  

נאומו של נתניהו הגיע על רקע המאבק בקונגרס האמריקאי וכן בדעת הקהל בארה"ב על הסכם הגרעין עם איראן. הבית הלבן, בכירי המפלגה הרפובליקאית, השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק ושגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר כולם מפעילים לחץ על קבוצה של סנאטורים וחברי בית נבחרים מהמפלגה הדמוקרטית שעדיין לא גיבשו את עמדתם לגבי ההסכם.

"ראש האופוזיציה יצחק הרצוג התמודד נגדי בבחירות ומנסה כל יום להפיל את ממשלתי אך בנושא האיראני הוא הצהיר שאין בינינו מחלוקת וגם הוא מתנגד לעסקה הרעה הזו", אמר נתניהו. "אני קורא לכם להתרומם מעל העניין המפלגתי", אמר נתניהו. "זה לא נושא מפלגתי בישראל וזה לא נושא מפלגתי בארה"ב".

לאחר נאומו של נתניהו הודיעו אמש הסנאטורים הדמוקרטים ביל נלסון, טים קיין וברברה בוקסר על תמיכתם בהסכם הגרעין, דבר שנחשב להישג משמעותי עבור אובמה. מנגד, כמה סקרי דעת קהל שפורסמו בימים האחרונים מצביעים דווקא על התחזקות המגמה של התנגדות להסכם בדעת הקהל האמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ