אובמה: כל מדינות העולם תומכות בהסכם הגרעין חוץ מישראל; נתניהו טועה

נשיא ארה"ב טען כי החלופה להסכם היא מלחמה "בקרוב", והודה כי חלק מהכסף שיזרום לאיראן צפוי להגיע לארגוני טרור; בירושלים דחו את הנאום: "ההסכם אינו מונע מלחמה אלא מקרב אותה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד
וושינגטון

"כל מדינות העולם מלבד ישראל הביעו תמיכה בהסכם הגרעין", כך הצהיר הערב (רביעי) נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאום לאומה. אובמה התייחס לביקורת שמתח ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסכם עם איראן, ואמר: "אינני מטיל ספק בכנותו של נתניהו, אך אני מאמין שהוא טועה". הוא הוסיף ומתח ביקורת על התערבותו של נתניהו במאבק הפוליטי הפנימי בארה"ב: "זו תהיה מעילה בחובתי החוקתית אם אפעל בניגוד לשיקול דעתי רק כיוון שזה ייצור מתיחות זמנית עם בעלת ברית וידידה יקרה". לדברי הנשיא, שנאם במשך כשעה, ארה"ב ניצבת כעת בפני שתי ברירות: ההסכם - או מלחמה "בקרוב". 

אובמה הדגיש בדבריו את מחויבותו לישראל. "כשישראל מודאגת, הדבר נרשם בארה"ב", אמר. "איני יכול להאשים את הישראלים בדאגותיהם לגבי איראן, שמנהיגיה הכחישו את השואה ושמממנת את הטילים הנורים לעבר ישראל ומכוונים לתל אביב". עם זאת הדגיש אובמה: "לעם הישראלי אני אומר: איראן שלה נשק גרעיני מסוכנת לישראל, לארה"ב ולעולם יותר מאיראן שמרוויחה מהסרת סנקציות". על האפשרות של פעולה צבאית אמר אובמה כי "גם המומחים הישראלים טוענים שתקיפה באיראן תחזיר את תכנית הגרעין רק שנים ספורות לאחור".

נאומו של אובמה

נשיא ארה"ב הודה כי חלק מהכסף שיזרום לאיראן צפוי להיות מוקדש למימון טרור: "אין לנו אשליות לגבי המשטר האיראני. איראן קשורה בטרור במשך שנים רבות, הרבה לפני ההסכם". בהקשר זה הזכיר הנשיא כי הציע לישראל והבהיר: "יכולותיה הקונבציונליות של איראן לעולם לא ישתוו לאלו של ישראל, ואנו נישאר מחויבים לביטחונה (של ישראל)".

אובמה הבהיר כי ההסכם חוסם את כל הדרכים שבהן יכולה איראן להגיע לנשק גרעיני וכי הוא לא ירשה לה לייצרו לעולם. "הוא לא פותר את כל הבעיות שלנו עם איראן ולא מבטיח יחסים חמימים בינינו, אך הוא משיג את אחד היעדים החשובים ביותר שלנו - וככזה הוא טוב מאוד", אמר. לדבריו, "אי אפשר להחביא חומרים גרעיניים בארון. אם איראן תרמה, נחשוף אותה".

אובמה התייחס את המחלוקת בנוגע למעורבות האמריקאית בעיראק בעשור שעבר, וציין שרבים ממתנגדי הסכם הגרעין תמכו בה. "הם הציגו עצמם כחזקים ואת מתנגדי המלחמה כחלשים", אמר. "המלחמה בעיראק עלתה טריליוני דולרים, והמרוויחה היחידה ממנה היתה איראן". לדבריו, הלקח מכך הוא העדפה של דיפלומטיה על פני מלחמה. בהמשך אמר, בהתייחסו למתנגדי ההסכם: "שמעתי בדיוק אותם טיעונים שהכניסו אותנו לעיראק". 

בהקשר זה הוסיף אובמה כי "הוודאות היחידה במלחמה היא סבל". לדבריו, "אני לא מפחד לצאת לקרב בעת הצורך, הוריתי על מבצעים בשבע מדינות. יש זמנים שבהם כוח הוא הכרחי, ואם איראן לא תעמוד בעסקה אולי לא תהיה לנו אלטרנטיבה, אבל איך נוכל להצדיק בפני החיילים שלנו ובפני העולם את העובדה שלא ניסינו להימנע ממלחמה באמצעות הסכם שזכה לתמיכת העולם ושומר על האפשרויות שלנו?".

אובמה נואם, הערבצילום: אי־פי

אובמה הוסיף כי לאחר חתימת הסכם הביניים בין איראן והמעצמות ב-2013, אמרו אותם מתנגדים כי , אך התברר שטעו ובהמשך הם אף קראו לארה"ב להאריך את תוקפו במקום לחתום על הסכם קבע. הוא הוסיף שאיש לא הציג חלופה טובה יותר להסכם ומי שטוען שהדבר אפשרי "מוכר פנטזיה". הנשיא עקץ פרשנים ש"הפכו את עצמם למומחי גרעין גדולים יותר משר האנרגיה מוניז", והזכיר כי מתנגדי ההסכם "קונים פרסום בעשרות מיליוני דולרים". הוא הזהיר כי אם יפסול הקונגרס את ההסכם ארה"ב תאבד את אמינותה בדיפלומטיה הבינלאומית וכי הדבר ייאלץ אותה לנתק את קשריה הכלכליים עם סין.

בירושלים דחו את נאומו של אובמה. "ישראל אינה מפקפקת בכנותו של הנשיא אובמה, אך חולקת על עמדתו", אמר פקיד ישראלי בכיר. "הסכם זה אינו מונע מלחמה אלא מקרב אותה, משום שהוא נותן לאיראן לגיטימציה בינלאומית לבניית תשתיות לייצור ארסנל של פצצות גרעין, והוא מממן את מכונת הטרור והתוקפנות שלה במאות מיליארדי דולרים". לדברי הפקיד, המצוקה הכלכלית של איראן "מגבילה היום פיתוח יכולות הרס אלה, והסרת הסנקציות תזניק אותן למימדים שיסכנו את ישראל, האזור והעולם כולו".

עוד הוסיף הפקיד הבכיר: "ההסכם אינו חוסם את דרכה של איראן לפצצה - להיפך. הוא מאפשר לאיראן להתקדם בשני מסלולים לפצצה - בין אם תעמוד בהסכם, ובין אם תפר אותו. צודק הנשיא אובמה באומרו שאיראן בעלת נשק גרעיני מסוכנת הרבה יותר מאיראן שנהנית מהקלה בסנקציות. אלא שהעסקה מעניקה לאיראן גם יכולת לפתח נשק גרעיני וגם מאות מיליארדי הדולרים שבאמצעותם היא תממן טרור מוגבר".

לאחר הנאום צייץ יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, יצחק הרצוג: "אסור לנתניהו להיכנס לעימות חזיתי ואישי עם הנשיא אובמה. להיפך, הוא צריך להיכנס לחדר הסגלגל, להתווכח איתו ולומר דברים קשים על ההסכם עם איראן, אבל במיוחד עליו לנהל איתו דיאלוג על הדרך לבניית חזית עולמית ואזורית רחבה מולה. עימות פומבי בין נתניהו לאובמה מעלה חיוך אצל אויבינו ושונאינו, שנהנים לראות אותנו מתקוטטים לעיני העולם כולו"‎.

אובמה נשא את נאומו באוניברסיטה האמריקאית בוושינגטון - המקום שבו, לפני 50 שנה, נשא הנשיא ג'ון קנדי נאום דומה שבו דיבר בזכות שימוש בדיפלומטיה כדי להימנע מעימות גרעיני עם ברית המועצות. בפתח דבריו הזכיר אובמה את דברי קנדי ואת בחירתו לפתור את משבר הטילים בקובה בדרכי שלום.

הנאום התתקיים על רקע עליית מדרגה במאבק הציבורי בין תומכי ההסכם ומתנגדיו - ובראשם נתניהו ותומכי ישראל הרפובליקאים בקונגרס. אובמה ונתניהו נאבקים לגייס לצדם קבוצת סנאטורים וחברים בבית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית שעדיין לא גיבשו עמדה בנוגע להסכם. עד 17 בספטמבר צפויים המחוקקים לקיים הצבעת אי-אמון לגבי ההסכם ולהכריע אם להסיר את הסנקציות שהטיל הקונגרס על איראן.

בנוסף, השניים נלחמים על תמיכת הקהילה היהודית בארה"ב. אתמול קרא נתניהו לקהילה היהודית לצאת פומבית נגד ההסכם עם איראן, ללא קשר לשיוך פוליטי. אובמה מצדו  שעמם נפגש כי אופי המאבק נגד ההסכם עלול להביא לקרע בקהילה ולפגיעה ביחסי ישראל-ארה"ב. "אתם לא יכולים לפרסם מודעות שאומרות שאם אתה תומך בעסקה אתה יהודי רע או שאתה אנטי-ישראלי".

בפגישה - שבה נכחו בין היתר נציגים של איפא"ק, מועצת הנשיאים של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה, ג'יי סטריט והליגה למניעת השמצה - אמר אובמה כי אם ידחה הקונגרס את ההסכם הדבר עשוי להוביל למלחמה. לדבריו, אם תפעל ארה"ב צבאית נגד איראן, ישראל תהיה זו שתשלם את המחיר בדמות פעולות טרור וירי של חיזבאללה לעבר תל אביב. עם זאת, אובמה הבהיר כי לא יירתע מלהפעיל כוח אם לא תהיה ברירה אחרת.

לדברי ראש המועצה היהודית-דמוקרטית גרג רוזנבאום, שהשתתף בפגישה, אובמה "הציג משנה סדורה ואמר שאין עסקה מושלמת", אמר רוזנבאום. "הוא פנה למשתתפים המתנגדים לעסקה ואמר 'אתם מוזמנים לנסות ולנקב חורים בעסקה. אולי תוכלו למצוא בעיות קטנות, אבל בשורה התחתונה - העסקה הזו טובה לביטחון הלאומי של ארה"ב ושל ישראל'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ