מנכ"ל ארגון להב"ה בכנס חרדי: צריך לצאת ולשרוף כנסיות

גופשטיין אמר כי מצוות הרמב"ם לבער עבודה זרה תקפה גם היום; עיתונאי חרדי שהתעמת עמו פרסם את הדברים בטוויטר והוכתר כ"מוסר"; גופשטיין: "לא קורא לצעדים אופרטיביים, זה מוטל על ממשלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין בעת מעצרו, בדצמבר שנה שעברה

מנכ"ל ארגון להב"ה בנצי גופשטיין קרא אתמול (שלישי), במהלך כנס סגור לבני ישיבות חרדים "לצאת ולשרוף כנסיות". לאחר שנתקל בביקורת של משתתפי הכנס, הצהיר גופשטיין כי הוא מוכן לשבת 50 שנה בכלא על כך. הקלטת הדברים נחשפה באתר "כיכר השבת".

במהלך ימי בין הזמנים, חופשת הקיץ עבור הציבור החרדי, נוהגים בישיבות לצאת  ל"קעמפ" (מחנה קיץ) שמשלב לימודי תורה עם אירועים קלילים יותר, כגון פאנלים בנושאים פוליטיים. גופשטיין השתתף בפאנל של הישיבה החרדית הירושלמית "נתיבות חכמה" הידועה גם בשם "ישיבת וולפסון". בפאנל, שהתקיים בירוחם, נדונה השאלה האם קיימת בימינו מצוות ביעור עבודה זרה. לצדו השתתפו בדיון איש הציונות הדתית ורב בית החולים הדסה משה קליין, סגן ראש העיר אלעד צוריאל קריספל וכתב יתד נאמן בני רבינוביץ'. את האירוע הנחה הרב אבא טורצקי.

גופשטיין השיב לשאלה האם יש לבער עבודה זרה בחיוב. קליין אמר לו: "אכן זו מצווה לפי הרמב"ם, אך בזמננו התשובה היא לא. אם כן, אז בבקשה, צא למסגד הקרוב, שרוף ותחזור". הדברים הציתו ויכוח בפאנל, וגופשטיין המשיך להגן על עמדתו, לפיה יש לשרוף כנסיות בימינו אנו.

בין המשתתפים התפתחו חילופי הדברים הבאים: 

רבינוביץ': האם אתה בעד שריפת כנסיות בארץ ישראל, כן או לא?

גופשטיין: הרמב"ם ... צריך לשרוף, האם אתה נגד הרמב"ם או בעד הרמב"ם?

רבינוביץ': אל תגיד לי רמב"ם, שאלתי אותך מה אתה אומר.

גופשטיין: בוודאי שכן.

הרב קליין: מה זה, מרכז הליכוד? אתה בעד הרמב"ם אתה נגד הרמב"ם? של נעלך מעל רגלך. עם כל הרצון והכבוד, פוסקי הלכה פוסקים מה כן ומה לא, לא עמי-ארצים צעירים.

גופשטיין: הרמב"ם פסק שצריך לבער או לא? עבודה זרה צריך לבער.

 טורצקי: בנצי, אתה בעד לשרוף או לא?

גופשטיין: בוודאי שכן. בוודאי, זה הרמב"ם. פשוט שכן, מה השאלה בכלל?

טורצקי: זה לא יאומן. רבותי, למי יש מצית?

 קליין: בנצי, אני אומר לך עכשיו כעורך דין - זו עילה לעצור אותך.

טורצקי: בנצי, ברגע זה, קום מהכיסא, קדימה, צעד אחורה, קפוץ. מה זה הדברים האלה?

גופשטיין: "רגע, לפני שנייה אמרנו שזו עבודה זרה". 

הרב קליין: בנצי, אתה תוציא היום מחלל שבת להורג בעדים והתראה כשיטתו של הרמב"ם?

טורצקי: אומר לי עכשיו ראש הישיבה מלמעלה: "אנחנו רק עם האש בונים, אנחנו לא עם האש שורפים", אומר לי מורנו ורבנו ראש הישיבה, "אנחנו עם האש בונים ואתם עם האש שורפים" באש אתה עתיד לבנותה.

רבינוביץ': בנצי, אני רוצה לומר לך שאני באמת בהלם ממה שאתה אומר פה. אתה בעצם אומר שצריך לצאת ולשרוף כנסיות. אתה אומר פה דבר מטורף.

גופשטיין: מה השאלה? יש לך ספק שלא?

הרב קליין: בנצי, ברגע זה צילמו אותו והקליטו אותך וזה מגיע למשטרה - אתה נעצר.

גופשטיין: זה הדבר האחרון שמטריד אותי. אם זו האמת, אני מוכן לשבת בכלא 50 שנה בשביל זה.

ההתבטאות של גופשטיין נחשפה לראשונה תוך כדי הפאנל, אתמול בערב (שלישי), על ידי בני רבינוביץ', שצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אני בהלם ומזועזע. יושב בפאנל ברגע זה עם בנצי גופשטיין שאומר בגלוי ובפה מלא: מצווה וצריך לשרוף כנסיות, והוא מוכן גם לשבת על כך 50 שנה בכלא". הציוץ ברשת החברתית הגדולה הידהד חזרה אל תוך האולם, וחלק מבחורי הישיבה קראו לעברו של רבינוביץ "מוסר". תוך כדי הפאנל הגיב גם חבר נוסף בפאנל, סגן ראש העיר אלעד צוריאל קריספל מש"ס. הוא צייץ בתגובה לרבינוביץ: "אני נמצא בפאנל הזה. ובנצי דיבר על ההלכה שלפי דעת הרמב"ם צריך לעקור עבודה זרה מארצנו, אך באותה נשימה אמר. אני לא אעשה זאת חלילה".

הוויכוח בין רבינוביץ וקריספל נמשך בטוויטר ומחוץ לו, עד ש"כיכר השבת" הביא את ההקלטה שממנה עולה כי רבינוביץ' דייק.

בדצמבר האחרון נעצר גופשטיין, יחד עם פעילים נוספים של ארגון להב"ה, בחשד להסתה לגזענות, אך שוחרר למעצר בית כעבור שלושה ימים, ובהמשך ההגבלות שהוטלו עליו הוסרו. חודשיים לפני כן, באוקטובר, עתר המרכז הרפורמי לדת ומדינה יחד עם ארגונים נוספים לבג"ץ בבקשה לחקור ולהעמיד לדין את אנשי להב"ה. העתירה הוגשה לאחר שבמשך ארבע שנים פנו בארגון 13 פעמים ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין עם דוגמאות מוחשיות להסתה לגזענות ואלימות, אך הפניות לא נענו.

בינואר הפרקליטות העבירה ליועץ המשפטי לממשלה את ממצאי החקירה, ומאז טרם החליט ויינשטיין אם להגיש כתב אישום. הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה: "חודשים ארוכים אנו ממתינים להחלטת היועמ"ש בעניין התלונות נגד גופשטיין בגין הסתה לגזענות. אם גם ההתבטאות הזו לא תוביל להחלטה מהירה להעמידו לדין, אפשר להכריז ברבים שהחוק הישראלי מתיר הסתה לגזענות ואלימות. מה עוד צריך לקרות כדי שמדינת ישראל תאבק ברצינות במי שהחליטו להצית בה אש של שנאה וקנאות?!"

שב"כ קבע בחוות דעת שגיבש לבקשת שר הביטחון יעלון, כי אין תשתית מודיעינית מספיקה כדי להוציא את ארגון לה"בה מחוץ לחוק.

גופשטיין מסר בתגובה: "בפאנל סגור של ישיבת וולפסון עלה דיון הלכתי בשיטת הרמב"ם על הנצרות. במהלך הדיון אמרתי שלשיטת הרמב"ם צריך לבער את העבודה זרה. הדגשתי מספר פעמים שאני לא קורא לנקוט בצעדים אופרטיביים אלא שזו שיטת הרמב"ם. וזה מוטל על ממשלה לא יחידים. אני מבין שיש עליהום על אנשי הימין ומנסים לתפוס אותנו בכל מילה אבל הייתי ממליץ לפתוח קודם בחקירה נגד הדרשנים במסגדים או טיבי וזועבי. אחר כך שיפנו אלי".

הוארך מעצרו של פעיל הימין הקיצוני אביתר סלונים

מעצרו של אביתר סלונים, בן 23 , שנעצר אתמול בחשד לחברות בהתאגדות
בלתי מותרת והפרת הוראה חוקית, הוארך היום עד ליום ראשון בצהריים. הדיון
בעניינו של סלונים התקיים בבית משפט השלום בנצרת בדלתיים סגורות.

עו"ד עדי קידר, המייצג את סלונים מטעם ארגון "חננו", אמר כי "לאור טיב החשדות, קרי התאחדות בלתי חוקית והפרת הוראה חוקית, והעובדה שמכך אנו למדים שלא מיוחסים לו חשדות של הצתה ואירועים חמורים נוספים, נראה שהמעצר נעשה אף הוא למראית עין". עו"ד קידר טען כי סלונים נחקר בצורה לקונית וכי לא הוטחה בו שום אשמה ממשית, מה שלדעתו מחזק עוד יותר את העובדה כי מדובר במעצר למראית עין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ