הממשלה אישרה העברת 340 מיליון שקלים מתקציב המדינה להתנחלויות

התקציב, שהעברתו נעשית כחלק מההסכם הקואליציוני שנחתם עם הבית היהודי, ישמש לתכנון ולסלילת כבישים, פיתוח שמורות טבע ותיירות, הקמת כפרי סטודנטים ועוד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הממשלה אישרה כחלק מתקציב המדינה לשנים 2016-2015, שאושר לפנות בוקר (חמישי), העברת 340 מיליון שקלים להתנחלויות. מדובר בסכום ייחודי שיועבר להתנחלויות כחלק מההסכם הקואליציוני עם הבית היהודי והבנות עם מועצת יש"ע.

על פי ההחלטה, יועברו 240 מיליון שקלים מתקציב 2015, ובשנת 2016 מאה מיליון - שיתחלקו שווה בשווה בין משרד התחבורה ומשרד הביטחון. בהחלטה הוגדרו 14 פרמטרים לאן יוקצה הכסף, בהם תכנון וביצוע כבישים ובטיחות בדרכים, פיתוח שמורות טבע, כבישי גישה, תיירות, מענקים ביטחוניים לרשויות המקומיות, מבני ציבור, כפרי סטודנטים והעתקת פנימיות הפועלות במבנים יבילים למבני קבע.

בהחלטה נקבע עוד כי חלוקת התקציב בין המשרדים הספציפיים תיקבע על ידי צוות בו יהיו חברים מנכ"לי משרד הביטחון, התחבורה והפנים. כמו כן, נקבע כי כסף שלא יועבר למשרדים השונים לא יוחזר למשרד האוצר, אלא יועבר לתקציב המינהל האזרחי, כתקנה נפרדת.

בדצמבר האחרון העביר משרד הפנים למועצות האזוריות בשטחים מענק לעידוד התיישבות צעירה בסכום של 62 מיליון שקלים, בטענה כוזבת כי זהו פיצוי על כך שרשויות בשטחים לא מקבלות סיוע דומה מהסוכנות היהודית. אולם אותו סיוע שניתן על ידי הסוכנות בתוך תחומי הקו הירוק, עליו מתיימר משרד הפנים לפצות, הופסק כבר לפני למעלה מעשור. המענק של משרד הפנים, שניתן מדי שנה, הועבר גם בסוף השנה שעברה במלואו, למרות התחייבות המדינה לבג"ץ בחודש יוני האחרון לקצץ אותו ולמרות חוות דעת פנימית במשרד האוצר שקבעה כי הוא לא שוויוני.

רשויות מקומיות בשטחים מקבלות שורה של מענקים ייחודיים להן, בהם מענק אוסלו על סך 2.5 מיליון שקלים, מענק ביטחון בסכום של 37 מיליון שקלים ומענק צרכים ביטחוניים של 20 מיליון שקלים. ב–2014 ניתן גם מענק מיוחד בגין חטיפת שלושת הנערים מגוש עציון, בסך 20 מיליון שקלים.

מענק ההתיישבות הצעירה של משרד הפנים, המוענק לחלק מהרשויות המקומיות, נוצר בעקבות מענק דומה של הסוכנות היהודית, שהיה מוגבל להתיישבות צעירה בתוך תחומי הקו הירוק בלבד. היות והסוכנות נמנעה ממתן מענקים להתנחלויות, משרד הפנים נהג להשלים את המענק בשטחים. הנימוק למתן הכספים, כפי שהופיע במסמכי המשרד בדצמבר האחרון, הוא כי "המענק נועד במקור לשפות את הישובים העומדים בקריטריונים לקבלת סיוע מהסוכנות היהודית ואולם עקב הימצאותם מעבר לקו הירוק אינם זכאים לסיוע".

אלא שמשנת 2003 הפסיקה הסוכנות להעביר את המענק משום שנקלעה לקשיים כלכליים. למרות זאת, המדינה המשיכה להעביר מאות מיליוני שקלים כחלק מאותו מענק לרשויות בשטחים בלבד. המענק ניתן בשני סעיפי תקציב. אחד מהם, בסכום של 24 מיליון שקלים, מוקצה למועצות האזוריות מגילות, בקעת הירדן והגולן ולמועצה המקומית מעלה אפרים. הסעיף השני, על סך 38 מיליון שקלים, ניתן לרשויות גוש עציון, שומרון, הר חברון ובנימין. לרשויות אלה, המתקשות לייצר הכנסות ממשיות, סכומים אלה הם תוספת משמעותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ