הצלב האדום התריע אתמול (שישי) כי עציר מינהלי השובת רעב זה 50 ימים בכלא הישראלי נמצא בסכנת חיים. בהודעה לעיתונות, שפורסמה באופן חריג, ביקש הארגון לאפשר ביקורים למשפחתו של העציר המינהלי מוחמד עלאן, בן 31, המוחה על מעצרו בלא משפט ומאושפז בבית החולים סורוקה.

"הוועד הבינלאומי של הצלב האדום מודאג מאוד בשל ההידרדרות במצב בריאותו של מוחמד עלאן, עציר פלסטיני בישראל שמקיים שביתת רעב מלאה זה 50 יום. עלאן נמצא כרגע במצב קריטי בבית החולים", נכתב בהודעת הארגון. העציר המינהלי אזוק למיטה ביד אחת מזה 16 ימים, ובשל מצבו נמצא במחלקת טיפול נמרץ. ביום חמישי ביקרה אצלו ועדת האתיקה של בית החולים סורוקה, אך מסקנותיה לגבי ההזנה בכפייה טרם פורסמו.

ראש נציגות הצלב האדום בישראל ובשטחי הרשות, ז'אק דה מאיו, אמר כי להערכת הארגון, מדובר בסכנת חיים מיידית. "משפחתו לא הורשתה לבקרו מאז ה-22 במארס, והיא מודאגת מאוד. בשל הנסיבות הקיימות, אנו מבקשים מהרשויות הישראליות להתיר להם לראותו בדחיפות". דה מאיו הוסיף כי עמדת הצלב האדום היא שיש לכבד את בחירתו של עלאן לשבות רעב. נציגי הארגון ביקרו אצל העציר בקביעות ודיווחו על מצבו למשפחה, והיום בשעות הצהריים התיר שב"ס לאמו של עלאן לבקרו בחדרו ולשהות עמו כשעה.

לפי עורך דינו של עלאן, ג'מיל חטיב, התביעה הצבאית מבקשת להזינו בכפייה במסגרת החוק להזנה בכפייה של אסירים ביטחוניים שהתקבל בכנסת בסוף יולי. לסוכנות הידיעות "מען" אמר חטיב כי למרות ההחמרה במצבו, הוא מתעקש להמשיך בשביתת הרעב המלאה. חטיב ציין כי התביעה הצבאית הודיעה לו שבכוונתה לפנות הערב לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כדי שיורה על הזנתו בכפייה.

הפגנה נגד הזנה בכפייה של אסירים, 2014צילום: אמיל סלמן

ועדת האתיקה של בית החולים סורוקה קבעה כי במצב של  סכנת חיים יוכלו הרופאים לבדוק את האסיר, להעריך את מצבו הרפואי ובהתאם לכך לקבל החלטה רפואית - כולל טיפול בניגוד לרצונו. זאת, לדברי הוועדה, רק אם מצבו הפיזי מחייב זאת ונשקפת סכנה ממשית לחייו. .

יש להדגיש כי ללא קשר למקרים של שביתת רעב, על פי חוק זכויות החולה, כבר כיום ניתן להעניק במצבים קיצוניים של בסכנת חיים ממשית טיפול גם בניגוד לרצונו של החולה, ובאישור של שלושה רופאים שמטפלים בו. מדובר במצבים שבהם החולה אינו בהכרה ואין ביכולתו להתנגד ועל כן הטיפול אינו ניתן תחת אמצעי ריסון או כפייה. "אנו עוקבים אחר מצבו הרפואי. מדובר בסוגיה מורכבת ששותפים לה גורמים מחוץ לבית החולים, עימם אנו פועלים בתיאום מלא", נמסר בית החולים.

בשלב זה לא מבקשים בשב"ס להחיל על האסיר את החוק שאושר לאחרונה ומאפשר הזנה בכפייה והטיפול בו אמור להתנהל בהתאם לחוק זכויות החולה.  באופן כללי, קיימת התנגדות גורפת מצד הרופאים לבצע במקרים הללו פעולות של הזנה בכפייה, ובשלב זה נדמה ספק אם ועדת האתיקה תאשר הזנתו תוך התנגדות פיזית מצדו.   

במחאה על הגבלות הביקורים, הודיעה אמו כי היא פותחת בשביתת רעב גם כן. השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, אמר אתמול כי משטרת ישראל מאיימת לעצור את בני המשפחה אם לא יעזבו את שטח בית החולים. ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר לסוכנות "מען" כי מאות פלסטינים אזרחי ישראל הגיעו לבית החולים להביע סולידריות עם שובת הרעב.

עלאן, עורך דין במקצועו מהכפר עינאבוס שמדרום לשכם, נעצר בנובמבר 2014 בצו מינהלי לששה חודשים שלאחר מכן הוארך. המוסד "נשמת ירושלים לשהידים ולאסירים" דיווח כי מאז פתח בשביתת רעב הושם עלאן בבידוד במטרה ללחוץ עליו להפסיק את השביתה, ואף הועבר כמה פעמים בין בית הכלא אשל לסורוקה. עלאן מסרב לקבל ויטמינים ומינרלים, כולל מלח, החיוניים לתפקוד הגוף. לפי הספרות הרפואית, מהיום ה-42 לשביתת רעב מסוג זה צפויים סיבוכים חמורים ומסכני חיים. אתמול דווח כי עם ההידרדרות במצבו, עלאן החל להקיא את המים שהוא שותה, סובל מסחרחורות, חולשה כללית וקשיים בהליכה ובדיבור.

עשרות אסירים ביטחוניים יחלו בשביתת רעב

בתוך כך, עשרות אסירים ביטחוניים פלסטינים צפויים להתחיל מחר שביתת רעב במחאה על היחס שהם מקבלים. מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר ל"הארץ" כי רוב השובתים הם אסירי פתח, אולם לא מן הנמנע שיצטרפו אליהם עוד אסירים מכל הפלגים. האסירים יצטרפו לעשרות אסירים מרצועת עזה שהחלו לשבות בשבוע שעבר, שמחו על כך שביום ביקור בני משפחותיהם נערכו חיפושים בתאים. במקביל לשביתה, הודיעה הנהגתה אסירים שתנסה לקדם מסלול של הידברות עם שירות בתי הסוהר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ