הסנגוריה הצבאית: עלייה של 50% באישומים על עבירות סמים בתוך שנה

דו"ח הסנגוריה, המתייחס לשנת 2014, מצביע גם על ליקויים חמורים בבתי הכלא הצבאיים. במסמך נכתב גם כי חל שינוי בעמדת התביעה בצה"ל, המקל על פרסום שמו של חשוד בעבירות מבצעיות

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן

ב–2014 חלה עלייה של 50% במספר כתבי האישום שהוגשו נגד חיילים בגין עבירות הקשורות לסמים. לפי נתוני צה"ל, שפורסמו היום (ראשון) בדו"ח השנתי של הסנגוריה הצבאית לשנת 2014, בשנה שעברה הוגשו 629 כתבי אישום בגין עבירות סמים, לעומת 416 ב–2013. הנתונים מתייחסים הן לכתבי אישום על עבירות של שימוש וסחר בסמים והן לסירוב לערוך בדיקת סמים, כשבדרך כלל העבירות נוגעות לסמי פיצוציות או למריחואנה.

עבירות הסמים עומדות במוקד הדו"ח הצבאי, וגם רוב החקירות של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) נוגעות לתחום זה. נכון ל–2014, שיעור תיקי הסמים מכלל תיקי מצ"ח שבגינם הוגשו כתבי אישום לבתי הדין הצבאיים עומד על כ–66%. הסנגוריה הצבאית הציעה בעבר לשנות את מדיניות האכיפה כלפי חיילים המשתמשים בסמים בחופשתם. לפי ההצעה, מפקדיהם של אותם חיילים יוכלו לשפוט אותם בדין משמעתי, כך שהם לא ישאו עמם רישום פלילי, ולמפקדים יהיו אפשרויות אכיפה נרחבות יותר בנושא זה. הצבא עוד לא החליט אם לקבל את ההצעה.

פרק אחר בדו"ח שפורסם היום הוקדש לנעשה בבתי הכלא הצבאיים. כלואים ועורכי דין רבים מלינים על מצב מתקני הכליאה המוזנחים ובעלי התשתית הגרועה. במסמך מפורטים שורה של ליקויים חמורים שהתגלו בביקורי הסנגוריה בבתי הכלא. 

בין היתר, נכתב כי כלואים לא היו זכאים להשתמש במזרן ובשמיכות במשך היום; לא ניתן היה להכניס ספרי קריאה לאגף ההפרדה המשמש חיילים המאיימים בהתאבדות; וכי היה נהוג להלין חיילים שנשלחו לצינוק על הרצפה. הסנגוריה מציינת בדו"ח כי הליקויים הללו תוקנו, אך לא מתייחסת לליקויים שהתגלו בביקורים אחרים שנערכו בבתי הכלא ולא תוקנו עד היום.

עלייה חדה במספר האישומים בעבירות סמים בשנת 2014צילום: טל כהן

הדו"ח מתייחס גם לשינוי במדיניות התביעה הצבאית, באשר לאיסור פרסום שמותיהם של חיילים החשודים בביצוע עבירות מבצעיות. הכוונה היא לעבירות שנעשות בזמן פעילות מבצעית, בעיקר כלפי פלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה. במסמך צוין כי התביעה החליטה שאין להסתפק עוד בחוות דעת כללית של אגף המבצעים, לפיה פרסום שמו של חייל החשוד בביצוע עבירה כזו מסכן אותו באופן אוטומטי, אלא יש להוכיח כי הפרסום יגרום לאיום קונקרטי לביטחונו. 

בדו"ח נכתב כי עמדת התביעה הצבאית בהתרת פרסום שמו של חשוד תושפע מאופי המעשים, "כך שככל שאלו התרחשו במהלך פעילות מבצעית וכחלק בלתי נפרד ממנה, גובר האינטרס שלא לפרסם את שמו ופרטיו המזהים של המבקש". בסנגוריה ציינו כי יפעלו "בכל דרך משפטית על מנת למנוע פרסום זהותם של נאשמים בתיקים מבצעיים".

הדו"ח עוסק גם בשורה של שינויים שחלו בהתנהלות הפרקליטות הצבאית בעקבות מאבקי הסנגוריה, בהם קיצור תקופות המעצר של חיילים; החלת חובת תיעוד לחקירות מצ"ח, 13 שנה לאחר שעבר החוק בנושא; וכן מתן סמכויות נרחבות לחוקרים בכל הקשור לחיפוש בטלפונים סלולאריים של חשודים, עליו דווח ב"הארץ". תנאי החיפוש בטלפונים הוחמרו והושוו לאלה שבאזרחות. 

עם פרסום הדו"ח, מסר הסנגור הצבאי הראשי, אלוף־משנה אשר הלפרין, כי הוא מקווה שהמסמך יסייע לחיילים "בהבנת זכויותיהם בהליך הפלילי־צבאי, ויתרום לקידום השיח בנושאים החשובים המועלים בו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ