עשרות הפגינו בבאר שבע לאות הזדהות עם העציר המינהלי ששובת רעב, מוחמד עלאן

המפגינים הניפו שלטים נגד הזנה בכפייה ודרשו לשחרר את עלאן, ששובת רעב מזה 51 יום. אמו סיפרה כי בנה נחוש להמשיך במאבקו. "אנו נאבקים למען סיום התופעה הבלתי אנושית הזו", אמרה ח"כ זועבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות בני אדם הפגינו היום (ראשון) מול בית החולים סורוקה בבאר שבע כאות הזדהות עם העציר המינהלי מוחמד עלאן (31), ששובת רעב מזה 51 יום ומאושפז במקום. בסוף השבוע מסר הצלב האדום כי נשקפת סכנה מיידית לחייו.

המפגינים הניפו דגלי פלסטין ושלטים נגד הזנה בכפייה, ודרשו את שחרורו המיידי של עלאן, שעצור מזה כחצי שנה, ושל מאות עצורים מנהליים אחרים. אמו, מעזוזה מוסטפה, הגיעה להפגנה ואמרה שביקרה בסוף השבוע את בנה, שסיפר לה כי הוא נחוש במאבקו. "ביקרתי את הבן שלי למשך עשר דקות כשאני מלווה בארבעה שוטרים", סיפרה. "הוא אמר לי שימשיך במאבק שלו עד שיקבל את הזכויות המגיעות לו, ואני עומדת מאחוריו". מוסטפה הוסיפה כי מדינת ישראל עוברת על החוק וכי בנה "חזק מאוד וימשיך במאבקו הלגיטימי".

מפגינים במחאה מול בית החולים סורוקה, בו מאושפז עלאןצילום: אליהו הרשקוביץ

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) הגיעה גם היא למקום ואמרה כי המחאה מכוונת בעיקרה נגד המעצרים המינהליים הבלתי חוקיים. "זה הליך המנוגד למוסר", אמרה. "מוחמד ועוד 400 פלסטינים נעצרו במעצר פוליטי ללא משפט. זה נהפך למשהו לגיטימי ולא יודעים על מה העצורים כלואים. מוחמד ואחרים אומרים שהם מוכנים להישפט, אבל כולאים אותם ללא כתב אישום. אנחנו נאבקים למען סיום התופעה הבלתי אנושית הזו".

לדברי זועבי, שביתת הרעב של העצורים בבתי הכלא השונים היא מאבק של הנכבש והמדוכא. "לקחו לנו הכל, מה שנשאר זה הגאווה והרצון שלנו לחיות", אמרה והוסיפה כי טרם הוחלט אם עלאן יוזן בכפייה וכיצד.

חמיד, תושב חורה שהפגין במקום, אמר כי מעצר מינהלי הוא כלי מסוכן. "פלסטיני חף מפשע לא יכול להיות בטוח אף פעם, תמיד קיים החשש הזה, ואני לא יכול שלא להרגיש בכאב של האחים שלי", אמר. 

נהג מכונית שחלפה במקום השליך לעבר המפגינים ביצים, והפגנת נגד התקיימה מול מחאת ההזדהות עם עלאן. "זו בושה וחרפה שהם מפגינים פה, שיפגינו ברמאללה", אמרו המפגינים תושבי באר שבע והניפו דגלי ישראל. במקום היתה גם נוכחות משטרתית רבה.

"מוחמד משתמש בגופו כדי לסיים את המעצר המינהלי וההתעללות המנוגדת לחוק שבהזנה בכפייה", אמר חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) שנכח גם הוא במקום. טיבי ציין כי הוא מתנגד למעצרים מנהליים גם של יהודים וגם של ערבים, "אני מתגד למעצר מסוג זה לכל אדם באשר הוא. הטרוריסטים היהודים צריכים להיות תחת חקירה נוקבת ולהיות בכלא עשרות שנים, אבל לא לתת פתרון של אקמול. מישהו מתכוון להרוס את הבתים של הטרוריסטיים היהודים? השריפה של משפחת דוואבשה לא יהיה הפשע האחרון".

מבית החולים סורוקה נמסר כי אין שינוי במצבו הבריאותי של עלאן, כי הוא בהכרה ומצבו מוגדר יציב. בשבוע שעבר 130 אסירים פלסטינים פתחו בשביתת רעב, רובם בכלא נפחא ומשתייכים לארגון פתח. אליהם הצטרפו היום עוד כ-30 אסירים, לטענתם בשל התנאים והיחס המשפיל מצד סוהרי שב"ס. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ