ברזיל: תושב המדינה יליד ירושלים לא יוכל לציין כי נולד בישראל

שגרירות ברזיל בתל אביב אמרה כי משרד החוץ קיבל את ההחלטה כבר בשנה שעברה. מספר מחזיקי הדרכונים שמושפעים מההחלטה הם 60 בלבד, מתוך 15 אלף ברזילאים-ישראלים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

משרד החוץ של ברזיל החליט כי תושבי המדינה ילידי ירושלים לא יוכלו לציין את ישראל בדרכונים שלהם כמקום לידתם. שגרירות ברזיל בתל אביב אמרה כי ההחלטה בעניין התקבלה כבר בשנה שעברה, אך רק לאחרונה נודע הדבר לתקשורת, זאת לפי סוכנות הידיעות ג'יי-טי-איי. 

ביום חמישי האחרון התפרסמה ידיעה אודות ההחלטה של משרד החוץ של ברזיל בעיתון "פולא דה סאו פאולו". לדברי העיתון, מספר מחזיקי הדרכונים שמושפעים מההחלטה הם 60 בלבד, מתוך 15 אלף ברזילאים-ישראלים. 

שר החוץ של ברזיל, מאורו ויירה, בחודש שעברצילום: רויטרס

גם בארה"ב, קנדה וצרפת מציינים את 'ירושלים' במקום 'ישראל' כמקום הלידה, בדרכונים של אזרחים שנולדו בבירה. במקום ישראל מצוינת עיר הלידה בלבד. 

חבר הפרלמנט הברזילאי, פלוריאנו פסרו, גינה את ההחלטה ואמר כי היא "שרירותית". פסרו, מחוקק יהודי, אמר כי הצעד הזה "רק יחזק את ההשקפה המוטה של הממשל בברזיל כלפי ישראל". הוא הוסיף כי "בלי קשר לפתרון לשלום בין שני העמים, ירושלים תישאר לבטח חלק בלתי נפרד מישראל –  לאזרח שנולד בירושלים יש את הזכות להציג את ישראל כמקום לידתו".

היחסים בין ישראל לבין ברזיל היו מתוחים בשנים האחרונות, לאחר שברזיליה תחת שלטונה של מפלגת הפועלים הסוציאליסטית גינתה את "ההפרות הישראליות של המשפט הבינלאומי". 

ביוני בית המשפט העליון של ארה"ב פסל חוק המאפשר לאזרחים אמריקאים שנולדו בירושלים לציין את ישראל כמקום לידתם במסמכים רשמיים. הפסיקה נחשבת לניצחון עבור נשיא ארה"ב, ברק אובמה, משום שהיא משאירה את סמכות ההכרעה בסוגיות הנוגעות לענייני חוץ - ובכלל זה את ההכרה בירושלים כבירת ישראל - בידי הממשל ולא בידי הקונגרס. 

ב-2002 קבע הקונגרס כי אמריקאים שנולדו בירושלים יוכלו לרשום את ישראל כמקום הלידה שלהם. עם זאת, הן ממשל בוש והן ממשל אובמה לא אכפו מעולם את החוק, שכן הסמכות בענייני חוץ נמצאת בידי משרד החוץ. מאז הקמת מדינת ישראל נמנעו נשיאי ארה"ב מלנקוט עמדה בנושא ירושלים, מתוך כוונה שהנושא הרגיש יוכרע בשיחות שלום עתידיות. משרד החוץ האמריקאי, המנפק דרכונים וכפוף לנשיא, נמנע מלאכוף את החוק בטענה שהוא מנוגד לעקרון הפרדת הרשויות שמעוגן בחוקה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ