הסתיימה שביתת הרעב של רוב האסירים הביטחוניים

בשב"ס ציינו כי יותר ממאה אסירים חזרו לקבל ארוחות ללא תנאים או הבנות. מנגד, במועדון האסיר הפלסטיני נטען כי השביתה הופסקה לשבועיים בלבד, במהלכם ייבחן יישום ההבנות שהושגו

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

שירות בתי הסוהר (שב"ס) ומועדון האסיר הפלסטיני אישרו הערב (ראשון) כי הסתיימה שביתת הרעב של יותר מ-100 האסירים הביטחוניים. האסירים, מכלא נפחא בנגב, פתחו בשביתה בשבוע שעבר במחאה על תנאי מאסרם ויחס משפיל, לטענתם, מצד הסוהרים.

בשב"ס ציינו כי האסירים חזרו לקבל ארוחות ללא שום תנאים או הבנות. מנגד, מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר בשיחה ל"הארץ" כי השביתה הופסקה למשך שבועיים בלבד לאחר שבשב"ס הסכימו להחזיר לאותו אגף בכלא נפחא 107 אסירים שהועברו לכלא רימונים, זאת לצד הסכמות אחרות בנוגע לתנאי האסירים. לדבריו, האסירים הסכימו להקפיא את השביתה ולחזור לאכול והם ייבחנו את יישום ההבנות במהלך השבועיים הקרובים.

הפגנת תמיכה בעציר המינהלי מוחמד עלאן השובת רעב מזה 50 ימים, היום בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

יש לציין כי מוקדם יותר הערב דיווח מועדון האסיר הפלסטיני כי שיחות ההידברות בין נציגי האסירים לבין שירות בתי הסוהר נכשלו, וכי האסירים מתכוונים להסלים את מאבקם.

האסירים שפתחו בשביתה חברים בפת"ח, בחזית העממית ובחזית הדמוקרטית, ואין בינהם פעילי חמאס או ג'האד אסלאמי. לטענת פעילים למען האסירים, משמעות הדבר היא שהפילוג בקרב הפלסטינים מקבל ביטוי גם בתוך בתי הסוהר בישראל, ודבר זה בעוכריהם של האסירים. 

במקביל ארגון אל-מיזאן לזכויות האדם ועמותת יוסף הצדיק לתמיכה באסיר צפויים להגיש מחר עתירה לבג"ץ למתן צו ביניים למניעת יישום חוק הזנה בכפייה לעצירים ביטחוניים. לטענת הארגונים, יישום החוק עשוי לגרום לנזק בלתי הפיך לאסירים או לעצירים אשר שובתים רעב. גם הסתדרות הרופאים עתרה נגד החוק. "דבר החקיקה נשוא עתירה זאת רומס זכויות יסוד של האדם בישראל והופך אסיר שובת רעב לכלי בידי הרשויות לצורך ניהול מדיניות, והחקיקה — נשוא העתירה, פוגעת באופן אנוש בצלם האדם כאדם", כתבו העותרים. 

בתוך כך, הצלב האדום מסר בסוף השבוע כי נשקפת סכנה מיידית לחייו של מוחמד עלאן, עציר מינהלי השובת רעב 51 יום, המאושפז בבית החולים סורוקה. ועדת האתיקה של בית החולים קבעה כי אם תישקף סכנה מיידית לחייו של עלאן ניתן יהיה לבצע בו הליכים רפואיים ובדיקות גם בניגוד לרצונו. יחד עם זאת, ספק אם יותר להזינו בכפייה. גם שירות בתי הסוהר לא ביקש עד כה להחיל על עלאן את חוק ההזנה בכפייה שאושר באחרונה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ