אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני יעביר חלק מסמכויותיו לחברה ממשלתית

בין היתר החברה שתוקם תטפל באלמנטים הקשורים בתעשיית הנשק, כגון הדרכות ותמיכה טכנית ליצואנים. במשרד הביטחון הבהירו כי הסמכות למתן רישיונות הייצוא לא תעבור לחברה החדשה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

האגף לפיקוח על ייצוא ביטחוני במשרד הביטחון ניסה באחרונה לצמצם את סמכויות הפיקוח שלו על ייצוא נשק מישראל למדינות זרות וצבאות שונים בעולם, ולהעבירן לגוף ממשלתי חדש. רק לאחר שהתקבל במשרד יעוץ משפטי, הוחלט לדחות כוונה זו. ואולם, עדיין מתכוון האגף להעביר חלק ממשימותיו לחברה החדשה — בין היתר, אלו הנוגעות לקשר עם תעשיות נשק. בין השאר, מדובר בהעברת הרצאות והדרכות ליצואני נשק, בהפעלת מרכז התמיכה הפועל עבור היצואנים ובתמיכה טכנית בקליטת הבקשות לרישיונות שיווק וייצוא נשק במערכת ממוחשבת. 

שינוי זה הוא תולדה של החלטת הקבינט החברתי־כלכלי מלפני כשבועיים להקים חברה ממשלתית שתספק "שירותים מינהליים" למשרד הביטחון עבור חלק ממשימות האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני. נקבע כי החברה, שתהיה בבעלות המדינה, תתמקד ב"מעטפת מסייעת לעבודת הליבה הנעשית באגף", כך לשון מסמך של משרד הביטחון שעוסק בנושא. מקור במשרד הביטחון אמר כי השינוי בפעילות האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני ובמשימותיו אמור אמנם לסייע ליצואנים, אך כלל השינויים לא יהיו קשורים לחתימה ולאישור רישיונות השיווק וייצוא, שיישארו באחריות הבלעדית של האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני.

אלא שמסמכי משרד הביטחון מגלים כי טרם חוות הדעת של היועצים המשפטיים, אמורה היתה אותה החברה להיות "זרוע ביצוע" לפעילות האגף, כולל היבטים מסוימים בתחום הרגיש של מתן רשיונות ייצוא נשק. הסמכויות שיועברו אליה עתה אמנם מצומצמות יותר אך גם הן מהוות נדבך בפעילות אגף הפיקוח. כיום פועלים שישה אנשים ביחידה המשותפת לאכיפה ולהדרכה  — ארבעה משמשים כיועצים טכנולוגים או כמדריכים ורק שניים עוסקים באכיפה. עתה ייתכן שיגדל כוח האדם לפעולות אלה.

לפי נתוני משרד הביטחון, בשנת 2014 נרשמו 166 מקרים בהם עלה חשד להפרת החוק העוסק בפיקוח על הייצוא הביטחוני. בגין הפרות אלו, הוטלו קנסות בסך שני מיליוני שקלים על תעשיות ביטחוניות. אחת מהן העבירה אביזרי נשק למדינה בדרום אמריקה, ללא רישיון שיווק, ונקנסה בסכום המרבי בחוק — כמיליון שקלים. למרות שלא היה מדובר בעבירה הראשונה של אותה חברה, הוחלט במשרד הביטחון שלא לפתוח בחקירה פלילית.

תערוכת נשק בזכרון יעקב, במאיצילום: רמי שלוש

בשבועות הקרובים תחל הקמת החברה החדשה ולדברי המקור במשרד הביטחון, היא צפויה להתחיל לפעול עוד לפני סוף שנת 2015. מלבד המשימות החדשות בתחום יצוא הנשק, תעסוק החברה גם בנושא הסיווגים הביטחוניים עבור משרד הביטחון, ותפעיל מתקן ומערך בדיקות לפי הנחיות שירות הביטחון. כמו כן, היא אמורה לסייע למשרד הביטחון לנהל את מערך התמלוגים מהתעשיות הביטחוניות, ולהקים מתקנים מסווגים עבור משרד הביטחון.

מדוברות משרד הביטחון נמסר בתגובה כי "החברה הממשלתית שהוקמה אינה מיועדת לשמש כזרוע ביצוע לפעילות אפ"י (האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני, ג"כ), לא הוקמה לצורך הפרטת חלק מפעילות אפ"י, ולא תעניק רישיונות ייצוא ביטחוני. השירותים שצפויים להירכש מהחברה הממשלתית אינם שירותים הנכללים במסכות הסטטוטורית של משרד הביטחון, ואינם נדרשים לביצוע על־ידי הרגולטור. מדובר בשירותים נלווים, שמטרתם לייעל את עבודת אפ"י ואת הקשר עם היצואנים, כגון: קליטת הבקשות לרישיונות במערכת ממוחשבת, הרצאות והדרכות ליצואנים, סיוע טכנולוגי ליחידות הרישוי והאכיפה באפ"י, והפעלת מרכז שירות ליצואנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ