צה"ל מחדד הנחיות: אין לירות לעבר מחבל פלסטיני שנמלט לאחר שתקף

לפי צה"ל, לא מדובר בהנחיה חדשה, אלא בחידוד ההוראות הקיימות, לפיהן יש לירות באוויר בלבד לאחר שהמחבל פתח במנוסה ולא נשקפת ממנו סכנת חיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי צה"ל בכפר הפלסטיני נבי סאלח, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

בימים האחרונים הונחו חיילים המשרתים בגדה המערבית שלא לירות על חשודים פלסטינים אם לא נשקפת מהם סכנת חיים מיידית. מדובר בריענון של ההוראות הקיימות לפתיחה באש בעקבות גל ההתקפות והפיגועים לאחר הרצח בדומא.

מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, הנחה החיילים המשרתים בגדה לפעול לפי הוראות הקיימות לפתיחה באש ולבצע נוהל מעצר חשוד הכולל ירי לאוויר כאשר אותו חשוד נמלט. באוגדת איו"ש הסבירו כי המפקדים נדרשו לחדד בקרב חייליהם את נהלי הפתיחה באש, וזאת על רקע התקופה המתוחה בגדה, בין היתר על רקע הפיגוע בכפר דומא וסדרת הפיגועים שהיו בגדה בעקבות כך –  פיגוע הדריסה בסינג'יל והדקירה בכביש 443, שבעקבותיה הדוקר נורה למוות.

ביום שישי לפני שבועיים, לאחר פיגוע ההצתה בדומא, חיילים ירו בליית' חאלדי בן ה-15 מהעיירה ביר זית ליד רמאללה, לאחר שהוא וחבריו השליכו בקבוקי תבערה לעבר עמדת שמירה מבוטנת באזור. הקטין מת מפצעיו. לטענת אביו של הנער, הוא לא סיכן את החיילים שישבו בעמדת הפילבוקס והירי בוצע לעבר גבו.

קצין בצבא הדגיש כי אין מדובר בשינוי בהוראות הפתיחה באש, אלא בהוראת שעה, שנוסחה בפיקוד ונועדה להדגיש לכוחות הצבא מה נדרש מהם בסיטואציות מסוימות. כך, למשל, הדגים הקצין כי אם מחבל השליך בקבוק תבערה וברח, אין לבצע ירי על מנת להורגו, כל עוד אין סכנה שנשקפת לכוחות מאותו אדם. על הכוח, הסביר הקצין, לבצע נוהל מעצר חשוד שיסתיים בירי באוויר.

היום (שלישי) ביקר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון באזור חברון וסייר במערת המכפלה. יעלון אמר כי פיגועי התקופה האחרונה הם "גל תגובה על הפיגוע בדומא", בו נרצחו התינוק עלי דוואבשה ואביו סעד. לדברי יעלון, פיגוע הדריסה בסינג'יל, בו שני חיילים נפצעו קשה ואחד קל, מהווה תגובה על פיגוע ההצתה בדומא. "מסיתים בתקשורת הפלסטינית, ואנשים לוקחים את הרכב ודורסים כי זה זמין, לוקחים סכין והולכים לנסות לרצוח יהודי בתחנת דלק בכביש 443. אלו פיגועים זמינים", אמר יעלון. "אם היתה לארגונים, בעיקר חמאס וג'יאהד אסלאמי, יכולת לבצע פיגועים - הם היו מוציאים לפועל פיגועים. בינתיים זה נחסך מאיתנו, פיגועים של ארגונים, אבל זה עלול לקרות. לכן, כל הזמן צריכים להיות דרוכים".

מדובר צה"ל נמסר כי "מטבע הדברים צה"ל אינו מפרט את הוראות הפתיחה באש. יחד עם זאת, לנוכח הערכת המצב הופצה הוראת שעה המחדדת את אופן ההתמודדות של הכוחות, מול איומים שאינם מהווים סכנת חיים ממשית ומיידית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ