ישראל אישרה מעבר של כדורגלנים מעזה לגדה לראשונה מאז ההשתלטות של חמאס

ישראל אפשרה לקבוצת כדורגל עזתית להשתתף בגביע פלסטין המתקיים בגדה, אחרי לחץ שהפעילו הפלסטינים בפיפ"א; השחקנים נכנסו לישראל והמשיכו לגדה לאחר עיכוב של כמה שעות במעבר ארז

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחקני איחוד שג'עייה בתמונה קבוצתית מול כיפת הסלע, היוםצילום: אי־אף־פי

לראשונה מאז 2007 יצאה היום (רביעי) קבוצת כדורגל מרצועת עזה לגדה כדי להשתתף במשחקי גביע פלסטין. זו הפעם הראשונה מאז השתלטות חמאס על עזה שישראל מאשרת לכדורגלנים עזתים לצאת לגדה. לפי מקורות פלסטיניים, המהלך הוא תוצאה של הלחץ שהופעל על ישראל בעקבות התביעה הפלסטינית להשעות אותה מהתאחדות הכדורגל הבינלאומית (פיפ"א).

אלופת עזה, "איחוד שג'עייה", צפויה לפגוש ביום שישי את אלופת הגדה "אל אהלי חברון". המנצחת מבין השתיים תייצג את פלסטין בטורניר גביע אסיה. המשלחת, הכוללת שחקנים, מאמנים ואנשי מנהלה, נכנסה בבוקר לישראל דרך מעבר ארז ובהמשך היום באה לירושלים, שם נשאו השחקנים תפילה במסגד אל אקצא ואף הצטלמו על רקע כיפת הסלע. לאחר הביקור בירושלים, נסעו הספורטאים לחברון.

שחקני איחוד שג'עייה מול כיפת הסלע, היוםצילום: אי־אף־פי

הבוקר נאלצה הקבוצה להמתין כשלוש שעות במעבר ארז, בעוד ארבעה מהשחקנים תוחקרו על ידי גורמי ביטחון. ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) הטילו את האחריות לעיכוב על ג'יבריל רג'וב, המכהן מזה כמה שנים כיושב ראש התאחדות הכדורגל הפלסטינית. במתפ"ש אמרו כי ארבעת השחקנים התבקשו לעבור תשאול במעבר ארז יום לפני יציאתם, אך רג'וב סירב לבקשה. "חבל שרג'וב שוב מנצל את הספורט על מנת לקדם את האג'נדה הפוליטית שלו", אמרו במתפ"ש.

מקורביו של ג'יבריל רג'וב דחו את הביקורת: "אנחנו לא יכולים להסכים לשלוח מישהו במיוחד לבקשת ישראל לתחקור ולתשאול. ההחלטה היתה שהם יצאו כקבוצה, וברגע שיהיו בצד הישראלי, היחס אליהם יהיה כקבוצה.

סוגית חופש התנועה של השחקנים הפלסטינים היתה בין הדרישות שהעלו הפלסטינים בפני פיפ"א כשתבעו את סילוקה של ישראל מהארגון. במגעים שהתקיימו אז בין ישראל לרשות הפלסטינית בחסות פיפ"א סוכם שישראל תעניק הקלות לשחקנים הפלסטינים.

שחקני איחוד שג'עייה במסגד אל אקצה, היוםצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ