דורי גולד נחשד בעבירת מס, שילם כופר והסתיר זאת כאשר מונה למנכ"ל משרד החוץ

גולד, שנכנס לתפקיד לפני כחודשיים, נשאל אם הוטל עליו לשלם כופר על עבירות מס והשיב בשלילה. לטענתו זו היתה טעות שנעשתה בתום לב

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

מנכ"ל משרד החוץ ומי שהיה בעבר שגריר ישראל באו"ם, דורי גולד, שילם כופר של 200 אלף שקל בעקבות חשד לעבירות מס בישראל בשנת 2003 — והעלים את הדבר בהליך מינויו למנכ"ל. גולד, שנכנס לתפקיד לפני כחודשיים, נשאל במפורש אם הוטל עליו לשלם בעבר כופר על עבירות מס, והשיב בשלילה. בתשובה לפניית "הארץ" טען שזו היתה טעות שנעשתה בתום לב.

בדו"ח מס הכנסה על משלמי כופר מס בשנת 2009 פורסמה השורה הבאה: "מרצה שכיר מאזור ירושלים נחשד בהעלמת הכנסות מתמלוגים מחו"ל בשנת 2003 בסך של כ–109,000 דולר, עבירות עפ"י סעיף 217 לפקודת מס הכנסה. הושת כופר בסך של 200,000 שקל".

"המרצה השכיר" הוא גולד, שבאותה תקופה עמד בראש מכון מחקר עם תקציב של מיליונים. אף שגולד נדרש לדווח לוועדת המינויים בנציבות שירות המדינה על תשלום הכופר טרם מינויו לאחרונה כמנכ"ל משרד החוץ, הוא לא עשה זאת, והודיע על כך רק בדיעבד, לאחר פניית "הארץ" לתגובה.

גולד, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, כיהן מאז 2000 כנשיא מכון המחקר "המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה", המוגדר מכון מחקר עצמאי ה"מתמקד במחקרים ובניתוחים אסטרטגיים, מדיניים ומשפטיים וכן בהפצתם למקבלי ההחלטות ומעצבי דעת קהל בארץ ובעולם". הוא מונה לתפקיד מנכ״ל משרד החוץ ביוני השנה, לאחר הקמת הממשלה. קשריו עם נתניהו נחשבים הדוקים. בשנים האחרונות, במקביל לתפקידו כנשיא המרכז, שימש גולד יועץ מדיני חיצוני בשכר לראש הממשלה.

גולדצילום: מרק ישראל סלם

החקירה בעניינו נפתחה לאחר שעלה חשד שלא דיווח על הכנסותיו ממכירת חלק מספריו בחו"ל. מס הכנסה רשאי לפי חוק להטיל על אדם כופר כחלופה להליך הפלילי נגדו. לצורך זה קיימות ברשות ועדות כופר. בשנת 2013, למשל, הוסכם כי למעלה ממאה נישומים, בהם אנשי עסקים מוכרים שנחשדו בהעלמות מס, ישלמו כופר במקום הליך פלילי. החקירה בעניינו של גולד החלה תחת סעיף שעניינו התחמקות במזיד ובזדון מתשלום מס. גורם הבקיא בפרטי העניין סיפר כי הטיפול בתיק לא היה שגרתי וכי הופעלו לחצים מחוץ למערכת. בסופו של דבר הגיעו רשויות המס להסדר עם גולד, לפיו ישלם כופר בגובה 200 אלף שקל. הסעיף שונה להשמטת הכנסה "ללא הצדק סביר".

בטפסים שנדרש מועמד למשרה בשירות המדינה למלא נדרשת התייחסות מפורשת לתשלום כופר מס. כל מועמד נשאל "האם הוטל עליך או על חברה, שותפות, עמותה או אישיות משפטית אחרת שבבעלותך או בשליטתך או בניהולך, תשלום כופר כספי בגין עבירה כלשהי? אם כן, נא לפרט ולצרף תעודות על כך". גולד השיב על כך בשלילה.

כנשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, גולד קיבל משכורת נאה. מרבית תקציב המרכז, מיליוני שקלים מדי שנה, מגיע מהארגון האמריקאי The Center for Jewish Community Studies שנתמך על ידי פטרונו של נתניהו, המיליארדר שלדון אדלסון: בשנים 2009–2013 תרם הבעלים של "ישראל היום" לארגון 3.25 מיליוני דולרים. מבדיקת "הארץ" עולה שיש פער בין נתוני השכר של גולד, כפי שדווחו בישראל, וכפי שדווחו על ידי הארגון בארה"ב: לפי נתוני רשם העמותות ב–2013 קיבל גולד מהמרכז כ–530 אלף שקל ברוטו. לפי נתוני הארגון האמריקאי הוא קיבל ב–2013 כ–200 אלף דולר והחזר הוצאות של כ–25 אלף דולר. ב–2012 קיבל גולד מהארגון 210 אלף דולר ו–23 אלף הוצאות, ובעמותה בישראל נרשמה הכנסתו כ–584 אלף שקל.

דורי גולד מסר בתגובה: "קבלתי משכורת כנשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. בנוסף, קיבלתי דמי ייעוץ מארגון Center for Jewish Community Studies, ודיווחתי על פי החוק האמריקאי. ביחס לפער בשכר, קיים הבדל בין הדיווחים על פי טופס 106 הישראלי לטופס 990 האמריקאי, הנובע מהבדל גישה של דיווחי שכר הברוטו בארה"ב, שאינם מדווחים בטופס הישראלי.

"בשנת 2007 שילמתי כופר לאור דרישת מס הכנסה בקשר להכנסות מספריי שעליהם שולם מס למס הכנסה בארה"ב. בעת מילוי הטפסים לנציבות שירות המדינה נפלה טעות בתום לב. הטעות תוקנה והנושא דווח במלואו לנציב שירות המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ