בכירים יהודים באיטליה: מינוי השגרירה נירנשטיין עלול לפגוע בנו, נואשם בנאמנות כפולה

בקהילה היהודית יש הסתייגות קשה ממינוי מי שהיתה חברת פרלמנט איטלקייה לשגרירה. הרב הראשי של רומא: עלולות להיות בעיות. מספיק לראות מה מסתובב ברשתות החברתיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רה"מ נתניהו בטקס חנוכה בבית הכנסת הגדול ברומא, 2013

מינויה של פיאמה נירנשטיין לשגרירת ישראל הבאה ברומא מעורר הסתייגות קשה וחששות כבדים אצל בכירים בקהילה היהודית באיטליה. כהונתה כחברת פרלמנט של איטליה, התמודדותה לפני חודש לתפקיד ראש הקהילה היהודית ברומא, והעובדה שבנה עובד בשירות המודיעין האיטלקי — אלה רק כמה הסיבות שמעוררות חשש מפני העלאת טענות ל"נאמנות כפולה" של יהודי איטליה.

ההודעה על מינויה של נירנשטיין נפלה על הקהילה היהודית בהפתעה. נירנשטיין היא דמות מוכרת מאוד באיטליה, הן מעבודתה ארוכת השנים כעיתונאית, אך יותר מכך בשל פעילותה הפוליטית בפרלמנט, שם התבלטה כאחת הדוברות הפעילות של מפלגת הימין של ברלוסקוני, וכמי שיצאה להגן על ישראל בתקיפות ובעוצמה בתקשורת האיטלקית בכל פעם שנמתחה ביקורת על מדיניות הממשלה בירושלים.

רוב הביקורת של בכירים היהודים על המינוי, שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע עליו, מושמעת בחדרי חדרים או בשיחות שלא לייחוס. מדובר בקהילה ציונית מאוד עם קשר חזק לישראל, שרבים מחבריה מפגינים אהדה רבה למדיניות נתניהו.

אחד היחידים שהיה מוכן להתייחס לדברים בגלוי, אם כי בצורה עדינה ודיפלומטית, היה הרב הראשי של רומא, ריקארדו די־סניי, בריאיון קצר לסוכנות הידיעות האיטלקית ANSA. "היא עיתונאית טובה מאוד", הוא אמר. "אבל אני חושש שיהיו אולי בעיות (כתוצאה מהמינוי, ב"ר)... מספיק שתקראו מה כבר מסתובב ברשתות החברתיות באינטרנט לגבי האזרחות הכפולה שלה".

פיאמה נירנשטייןצילום: אי־אף־פי

בכירים בקהילה היהודית באיטליה אומרים שדברי הרב הראשי של רומא מיצגים את הלוך הרוח השורר בימים האחרונים. הם טוענים שנוצר מצב שנירנשטיין מדלגת בתוך שנתיים מחברת פרלמנט איטלקייה לעולה חדשה ואזרחית ישראלית, לאזרחית איטלקייה שמתמודדת על תפקיד ראש הקהילה היהודית וכעת תהיה שגרירת ישראל.

"יש בזה בעייתיות", אמר בכיר בקהילה היהודית. "אם היו ממנים אותה לשגרירת ישראל באו"ם או בבירה אחרת, זה היה בסדר. אבל כשממנים אותה לשגרירה ברומא זה עלול לגרום לאנשים לשאול אם יהודי איטליה הם ישראלים או איטלקים. זה עלול אפילו לפגוע בסיכוי של יהודים להיבחר לפרלמנט האיטלקי, או לתפקידים בכירים בממשלה בעתיד".

לא מדובר בתרחיש תיאורטי. בן־דודה של נירנשטיין, חבר פרלמנט ממפלגת ראש הממשלה רנצי, הוא מועמד בבחירות לראשות העיר מילאנו ועלול להיות מותקף בעניין נאמנותו. לא בכדי הוא מיהר להכריז אחרי ההודעה על מינוי השגרירה שהוא גאה להיות איטלקי וגאה בהצלחת משפחתו.

מינוי נירנשטיין יוצר תסבוכת גם בשל העובדה שבנה עובד בשירות מודיעין החוץ האיטלקי, המקביל למוסד הישראלי. הוא היה מוצב בוושינגטון ובבריסל ומשרת היום במטה המודיעין האיטלקי ברומא. לפי אתר החדשות האיטלקי "דגוספיה", אנשים שבן משפחתם מדרגה ראשונה משמש כדיפלומט של מדינה זרה אינם יכולים לעבוד במודיעין האיטלקי מחשש לחשיפת סודות. לא ברור אם פירוש הדבר הוא שבנה של נירנשטיין ייאלץ לעזוב את עבודתו.

"המינוי הזה עלול ליצור בעיה של אנטישמיות", הוסיף בכיר בקהילה היהודית. "לאורך השנים, היהודי תמיד חשוד כבוגד במדינה. לשים אותה באיטליה, מהצד השני של השולחן, זה דבר שעלול לפגוע בזהות של היהודים האיטלקים, שרובם המוחלט ציונים, אבל הם גם אזרחים עם כל הזכויות והחובות. זה לא דבר שמשחקים אתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ