סטודנט ישראלי בן 21 ותושב ירושלים בן 18 מואשמים בניסיון הצטרפות לדאעש

לפי שני כתבי אישום בלתי תלויים, שני הצעירים טסו לטורקיה כדי לעבור את הגבול לסוריה ולהצטרף ללחימה בשורות ארגון המדינה האיסלאמית, אך לא הצליחו לממש את תוכניתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד שני פלסטינים, האחד אזרח ישראל והשני תושב ירושלים המזרחית, בגין ניסיון להצטרף לשורות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

ח'מיס עדנאן ח'מיס סלאמה, סטודנט להנדסה במכללת כנרת ותושב רמלה בן 21 מואשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ וניסיון יציאה מהארץ שלא כדין. פארס שריתח, בן 18, תושב כפר עקב שבמזרח ירושלים, שמתגורר בשנים האחרונות בארה"ב, מואשם בעבירה של ניסיון לחבור להתאגדות בלתי מוכרת.

ח'מיס עדנאן ח'מיס סלאמהצילום: תקשורת שב"כ

לפי הודעת שב"כ, סלאמה הודה בחקירתו כי הושפע מסרטוני דאעש באינטרנט ויצר קשר עם שני סוכנים של הארגון באמצעות הרשת. לאחר מכן החליט סלאמה לצאת מישראל ולהיכנס לסוריה, דרך טורקיה, על מנת להצטרף לכוחות המדינה האיסלאמית, ולהשתתף בלחימה אל מול צבא סוריה, מתוך הזדהות אידאולוגית עם הארגון.

סלאמה יצר קשר באמצעות טוויטר עם אדם המכונה חג'י בכר אלזראוי, אשר הזדהה בפני הנאשם כפעיל בארגון דעאש בסוריה. אלזראוי נתן לסלאמה הנחיות שונות והעביר אותו בהצלחה מבחן ידע הנוגע לפעילות הארגון.  סלאמה קנה כרטיס טיסה ובסוף יולי הגיע לאיסטנבול, משם טס לאדנה - עיר מעבר הממוקמת בקרבה יחסית לגבול הסורי. הוא השתכן במלון על פי הוראות סוכן ארגון המדינה האיסלאמית ויצר איתו קשר באמצעות כרטיס טלפון מקומי שרכש.

שעות ספורות לפני שאמור היה ליצור קשר עם אחד מסוכני הארגון, על מנת לעבור את הגבול לתוך סוריה, נעצר סלאמה על ידי המשטרה הטורקית. לאחר כמה ימים גורש לישראל ונעצר עם נחיתתו בנמל התעופה בן גוריון בישראל.

"התופעה של יציאת ערבים ישראלים לסוריה היא תופעה מסוכנת ביותר, שכן זירות אלו רוויות בפעילות של גורמים עוינים למדינת ישראל, בדגש על פעילי ג'יהאד עולמי", נמסר בהודעת שב"כ. "אותם ערבים ישראלים שיוצאים לזירות אלו עוברים אימונים צבאיים, נחשפים לאידאולוגיה ג'יהאדית קיצונית, וקיים חשש כי ינוצלו על ידי גורמי הטרור במדינה, הן לביצוע פעילות צבאית נגד מדינת ישראל והן כמקור להשגת מידע על יעדים בארץ".

אביו של סלאמה, עדנאן סלאמה אמר ל"הארץ" כי כתב האישום נגד בנו מנופח ואינו קשור למציאות. זאת, מאחר ובנו הוא שיזם את הקשר עם משפחתו וביקש לסייע לו לחזור ארצה לאחר שהגיע לטורקיה, ולא היתה שום כוונה מצדו לפגוע בביטחון המדינה. הוא הוסיף כי הוא מקווה שבמהלך המשפט הדברים יתבהרו.

האב, שהחזיר את בנו לישראל, אמר כי חמיס גדל בבית שרחוק מאוד מהאידאולוגיה של דאעש ולמד בבתי ספר מעורבים של יהודים וערבים וגם בבית הספר האורתודוקסי. גדל בבית שהוא רחוק מאוד מאידאולוגיה קיצונית. להערכת האב, ייתכן שבנו הושפע מחברים או מהפרסומים בתקשורת על דאעש והיה בלחץ מלימודיו.

פארס שריתח, שהתגורר לאחרונה בארה"ב, מואשם אף הוא שהחליט, יחד עם שניים מבני משפחתו, להצטרף לארגון המדינה האיסלאמית. על פי כתב האישום, גם שריתח נסע יחד עם בני משפחתו לטורקיה, כדי לחצות את הגבול לסוריה. אך כשהגיע לאיסטנבול במאי, סירבו שלטונות טורקיה להכניסו למדינה מאחר ודרכנו לא היה בתוקף. הוא נסע לישראל כדי לחדש את הדרכון והמשיך לעמוד בקשר עם שני בני משפחתו שהגיעו לסוריה.

עו"ד שירה נתן מפרקליטות מחוז ירושלים, שהגישה את כתב האישום נגד שריתח, ביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים. שופט בית המשפט המחוזי רפאל יעקובי האריך את מעצרו של שריתח עד להחלטה אחרת. דיון בעניינו יערך בעוד שבוע. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ