ועדת השחרורים דחתה בקשה לשחרר את האסיר המינהלי הפלסטיני השובת רעב

עורכת דינו של מוחמד עלאן טענה כי מצבו הבריאותי מקשה עליו לזהות את מבקריו. הוועדה קבעה כי אינה יכולה לשחררו כי הוא עצור בהוראת צו אלוף פיקוד. ברזילי: "מצבו יציב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מחוץ לבית החולים ברזילי, הערבצילום: אילן אסייג

ועדת השחרורים במחוז דרום בהנהלת בתי המשפט דחתה היום (חמישי) בקשה לשחרר את האסיר המינהלי השובת רעב מוחמד עלאן, בגלל מצבו הבריאותי. כמו כן, בית משפט השלום באשדוד שחרר היום שישה מפגינים שנעצרו אתמול בעימותים בין יהודים וערבים מחוץ לבית החולים ברזילי באשקלון, שם מאושפז עלאן. הערב הפגינו במקום כ-40 תושבי אשקלון ופעילי ימין. 

בבקשת השחרור שהוגשה על ידי עו"ד עביר בכר, נטען כי עורך דין מטעם המשרד לענייני אסירים פלסטינים שביקר אותו מסר שעלאן, השובת רעב יותר יותר מ-50 יום, מתקשה לדבר וכי דבריו אינם מובנים לחלוטין. עוד נכתב כי האסיר התלונן כי ראייתו מידרדרת, וכי הוא מתקשה לזהות את מבקריו בצורה טובה.

עוד הוזכרה בבקשה לשחרר את עלאן הודעת ארגון הצלב האדום מהשבוע שעבר, בה תואר מצבו כקריטי. בפנייה הסתמכה גם עו"ד בכר על סעיף בחוק שחרור על תנאי, ולפיו  ועדת השחרורים רשאית לשחרר על תנאי בכל עת אסיר, בהסתמך על חוות דעת של רופא, ואם מצבו הבריאותי אינו מאפשר לו להתמצא בזמן ובמקום.

הוועדה דחתה את הבקשה בטענה כי חוק זה אינו חל על עלאן, מפני שהוא מוחזק בידי שב"ס בכוח צו של אלוף פיקוד. בעקבות התשובה בוחנים במשרד האסירים אפשרות לעתור לבג"ץ על מנת שיכריע בסמכות הוועדה ובבקשה לשחררו מטעמים רפואיים. 

מבית החולים ברזילי נמסר היום כי האסיר מוחמד עלאן עדיין מסרב לקבל טיפול כלשהו פרט לשתייה מבוקרת של מי ברז. "מצבו יציב ואין הידרדרות או התפתחות סכנה מיידית לחייו. יחד עם זאת, על פי הספרות המקצועית ולאור משך ימי הצום מצבו בהחלט חשוף להידרדרות מהירה", לשון ההודעה.

הפגנה למען שחרורו של עלאן מול בית החולים סורוקה, שם אושפז עד תחילת השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

כ-40 מפגינים התכנסו הערב סמוך לבית החולים במחאה על הימצאותו של עלאן שם, והפרובוקציה, כהגדרתם, שמעוררים ערבים שבאים להזדהות איתו. פעיל הימין ברוך מרזל שהגיע למקום אמר כי "המדינה צריכה לפתוח מיוזמתה בהשבתת רעב בבתי הכלא. מי שרוצה למות שיתנו לו למות".

גם עורך הדין איתמר בן גביר נכח במחאה ואמר כי מחבל שלא רוצה לאכול "אל תיתנו לו לאכול. ראינו אתמול את התעוזה והחוצפה של עשרות תומכיו של המחבל ובאנו לפה לומר שזו מדינת היהודים, לא ניתן להם לצעוק 'מוות ליהודים'". אורי טל, תושב אשקלון אמר: "מי שרוצה שימות אז שימות. אנחנו נותנים למחבלים דמי כיס בכלא ויש ניצולי שואה שמתים מרעב. בושה למדינת ישראל".

בניגוד לימים האחרונים, היום לא התקיימו עצרות תמיכה בעלאן. אך כחלק מקמפיין התמיכה בו, הודיעו הערב כעשרה צעירים מהדרום כי הם פותחים בשביתת רעב לאות הזדהות. הם פנו ברשתות חברתיות לצעירים ערבים ופלסטינים ברחבי להצטרף לשביתת הרעב. המארגנים ביקשו כי כל אחד ישבות רעב כפי יכולתו, אולם הכוונה היא לשבות במשך כל שעות היממה. עוד אמרו המארגנים כי יפרסמו את שמות השובתים. 

עלאן, עורך דין במקצועו מהכפר עינאבוס שמדרום לשכם, נעצר בנובמבר 2014 בצו מינהלי לששה חודשים שלאחר מכן הוארך. המוסד "נשמת ירושלים לשהידים ולאסירים" דיווח כי מאז פתח בשביתת רעב הושם עלאן בבידוד במטרה ללחוץ עליו להפסיק את השביתה, ואף הועבר כמה פעמים בין בית הכלא אשל לבית החולים סורוקה בבאר שבע. עלאן מסרב לקבל ויטמינים ומינרלים, כולל מלח, החיוניים לתפקוד הגוף. ביום שני הועבר עלאן מסורוקה אל בית החולים ברזילי לאחר שסירב לקבל טיפול רפואי. מכיוון שנקבע כי לא קיימת סכנה מיידית לחייו של עלאן, הרופאים לא היו יכולים לאלצו לקבל טיפול והוחלט להעבירו במטרה לגרום לו לשנות את דעתו. מנהל בית החולים הבהיר כי אין בכוונתו להזין את האסיר בכפייה.

בית משפט השלום באשדוד שחרר היום שישה מפגינים שנעצרו אתמול בעימותים מחוץ לברזילי. השישה, שני תושבי אשקלון וארבעה צעירים פעילי בל"ד מהצפון, שוחררו בערבות כספית ונאסר עליהם להתקרב לבית החולים במשך 60 יום. 

באירוע אתמול, כמאה עורכי דין ערבים-ישראלים באו לבית החולים להפגין והניפו דגלי פלסטין, כחלק מאירועי המחאה המתקיימים מדי יום השבוע, במחאה על המשך מעצרו של עלאן. מולם, הפגינו במקום כ-50 תושבי אשקלון והסביבה, כשהמשטרה חוצצת בין הצדדים.

המפגינים הערבים צעקו כי האסיר המינהלי הוא גיבור, הניפו שלטים וטענו כי שביתת רעב היא מחאה לגיטימית. מנגד, המפגינים היהודים קראו "מוחמד חזיר", הניפו שלטים עליהם נכתב "מוות לערבים" וטענו כי הנפת דגלי פלסטין באמצע העיר היא בגדר הסתה.

הרוחות במקום התלהטו במהרה, והמפגינים החלו ליידות אבנים. כוח משטרה גדול, בסיוע יס"מ ופרשים, פינה את המפגינים הערבים לכלי רכביהם - במהלך שגרר צעקות מהצד היהודי. לבסוף השתמשו הכוחות בזרנוקי מים על מנת לפזר את ההפגנה. כמה מפגינים נפצעו באורח קל מאוד ולא נזקקו לטיפול רפואי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ