העציר המינהלי השובת רעב מונשם לאחר שאיבד את הכרתו

לפי הפלסטינים, נשקפת סכנה מידית לחייו של מוחמד עלאן, השובת רעב כמעט 60 יום. פעולת ההנשמה היא ההליך הרפואי הראשון שמבוצע בעלאן מאז אושפז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ טיבי בכניסה לבית החולים ברזילי באשקלון, היוםצילום: אילן אסייג

העציר המינהלי מוחמד עלאן, השובת רעב כמעט 60 יום, איבד את הכרתו וכעת הוא מונשם. לפי בית החולים ברזילי באשקלון, לשם הועבר עלאן מבית החולים סורוקה בתחילת השבוע, מצבו מוגדר יציב. למעשה, פעולת ההנשמה היא ההליך הרפואי הראשון שמבוצע בעלאן מאז אושפז בבתי החולים בארץ. 

לטענת הפלסטינים, חלה הידרדרות משמעותית במצבו הבריאותי של עלאן ונשקפת סכנה מידית לחייו. במועדון האסיר הפלסטיני מסרו כי העציר פרכס במהלך הלילה ובית החולים - שעומד בקשר עם הצלב האדום - יבדוק אם נגרם לו נזק מוחי. 

מוחמד עלאן

מבית החולים ברזילי נמסר כי החולה מקבל טיפול רפואי "הכולל הנשמה ומתן נוזלים ומלחים לווריד ומצבו יציב". לפי בית החולים, הטיפול בעלאן תואם את הנחיות ועדת האתיקה ובהמשך הוא יעבור בדיקות נוספות להערכת מצבו הרפואי ולקביעת המשך הטיפול בו.

עלאן הוא שובת הרעב הפלסטיני הראשון שמצבו מידרדר עד כדי מצב של הנשמה מלאכותית. שני האסירים המוכרים בזירה הפלסטינית ששבתו רעב לפרקי זמן ארוכים, חאדר עדנאן וסאמר עיסאווי, הפסיקו את שביתת הרעב שלהם במצב של חולשה כללית לאחר שהגיעו לסיכום על שחרורם ממעצר מינהלי.

ל"הארץ" נודע כי בשבועיים האחרונים ניהלו סנגוריו של עלאן מגעים עם התביעה הצבאית באשר לשחרורו ממעצר מינהלי, אך לא היה בהם כדי להביא לסיום שביתת הרעב. לפי מקור פלסטיני המעורה בנושא, בישראל מתנגדים בתוקף לשחרור עלאן, בעיקר אחרי ההסכם אליו הגיעה המדינה עם העציר המינהלי שובת הרעב עדנאן. לפי אותו מקור, בישראל חוששים כי מהלך שכזה יעודד עצירים מינהליים נוספים ללכת בעקבות עלאן, במיוחד לנוכח העובדה שעוד שבעה עצירים פלסטינים פתחו בשביתת רעב בשבועיים האחרונים.

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת אחמד טיבי, אוסאמה סעדי וחנין זועבי הגיעו היום לחדרו של עלאן בבית החולים ברזילי. טיבי וסעדי קראו לשר הביטחון לשחררו לאלתר. לדבריהם, "אין הצדקה להמשיך מעצר מינהלי של חולה גוסס בטיפול נמרץ. יש לשחרר את עלאן באופן מידי כדי למנוע שרשרת תגובות קשה ברחוב הפלסטיני ובעולם כולו".

צעדת תמיכה בעלאן באל-אקצא, היום

בעקבות הדיווחים על הידרדרות במצבו של עלאן, קראו היום בגדה המערבית לצאת ולהפגין למענו. במסגד אל-אקצא התקיימה צעדת תמיכה בעלאן, שמשתתפיה הניפו דגלי פלסטין, את תמונותיו של העציר ושלטים עם כתובות בגנות המעצר המינהלי. כמו כן, מינהלת האסירים הפלסטינים ברשת קראה לאסירים בכל בתי הכלא הישראליים להתכונן לנקוט בצעדי מחאה במקרה שעלאן ימות. ראשי האסירים בבתי הכלא הודיעו שבמקרה כזה הם יקראו למרד.

עלאן, בן 31, עורך דין במקצועו מהכפר עינאבוס שמדרום לשכם, נעצר בנובמבר 2014 בצו מינהלי לששה חודשים שהוארך לאחר מכן. הוא פתח בשביתת רעב בכלא אשל לפני כחודשיים במחאה על מעצרו בלא משפט. עלאן מסרב לקבל ויטמינים ומינרלים, כולל מלח, החיוניים לתפקוד הגוף. ביום שני הוא הועבר מבית החולים סורוקה בבאר שבע לבית החולים ברזילי לאחר שסירב לקבל טיפול רפואי. מכיוון שעד כה לא נשקפה סכנה מידית לחייו, הרופאים לא יכלו לאלצו לקבל טיפול. מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, הבהיר בימים האחרונים כי אין בכוונתו להזין את עלאן בכפייה.

אתמול דחתה ועדת השחרורים במחוז דרום בהנהלת בתי המשפט בקשה לשחרורו של עלאן בשל מצבו הבריאותי. בבקשה, שהוגשה על ידי עו"ד עביר בכר, נטען כי עלאן מתקשה לדבר, שראייתו מידרדרת וכי הוא מתקשה לזהות את מבקריו. בפנייתו הסתמך בכר על סעיף בחוק שחרור על תנאי, לפיו ועדת השחרורים רשאית לשחרר אסיר בכל עת אם מצבו הבריאותי אינו מאפשר לו להתמצא בזמן ובמקום. הוועדה דחתה את הבקשה בטענה כי חוק זה אינו חל על עלאן, מפני שהוא מוחזק בידי שירות בתי הסוהר בכוח צו של אלוף פיקוד. כעת בוחנים במשרד לענייני אסירים פלסטינים ברשות אם לעתור לבג"ץ בסוגיה.

לצד זאת, בית משפט השלום באשדוד שחרר אתמול שישה מפגינים שנעצרו בעימותים שפרצו ביום רביעי בין יהודים וערבים מחוץ לבית החולים ברזילי, שם מאושפז עלאן. אתמול הפגינו במקום כ-40 תושבי אשקלון ופעילי ימין במחאה על הימצאותו של עלאן בבית חולים, והפרובוקציה, כהגדרתם, שמעוררים ערבים שבאים להזדהות איתו. פעיל הימין ברוך מרזל שהגיע למקום אמר כי "המדינה צריכה לפתוח מיוזמתה בהשבתת רעב בבתי הכלא. מי שרוצה למות שיתנו לו למות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ