הג'יהאד האיסלאמי: אם עלאן ימות, לא נהיה מחויבים לרגיעה

הנהגת האסירים הביטחוניים הודיעה כי תקרא למרד בבית הסוהר אם שביתת הרעב תביא למות העציר המינהלי. מנהל ביה"ח ברזילי: עלאן יקבל כל מה שנחוץ כדי להציל את חייו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, "גדודי אל-קודס", הודיעה אחר הצהריים (שישי) כי הארגון יגיב בעוצמה אם העציר המינהלי מוחמד עלאן, המזוהה עמו, ימות כתוצאה משביתת הרעב שהוא מקיים. עלאן, השובת רעב זה כמעט חודשיים, איבד את הכרתו וכעת הוא מונשם. דובר גדודי אל-קודס הבהיר כי "מותו של העציר הגיבור מוחמד עלאן יהיה פשע שישראל נושאת באחריותו כלפיו וכלפי כל האסירים הפלסטיניים, יחייב אותנו להגיב בעוצמה ויסיים כל מחויבות לרגיעה".

במקביל להודעת הג'יהאד, הנהגת האסירים הביטחוניים הכריזה כי תקרא למרד בבתי הסוהר אם ישראל תתעקש שלא לשחרר את עלאן ותביא למותו. לפי דיווחים פלסטיניים, הקריאה למרד בבתי הסוהר מאחדת אסירים מפלגים שונים. ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל והרשימה המשותפת קראו לקיים הפגנת תמיכה בעלאן מחר ב-18:00 בצומת ערערה שעל כביש ואדי ערה. 

אמו של עלאן, מעזוזה, הורשתה היום לבקר אותו לראשונה מאז הועבר מבית החולים סורוקה לבית החולים ברזילי באשקלון, וסיפרה כי הזדעזעה למראהו. "הבן שלי על סף מוות", אמרה. "לא יכולתי להישאר בחדר במצבו, לא יכולתי לעשות כלום חוץ מלנשק לו את היד ולהתפלל למענו ולצעוק לעבר הרופאים והסוהרים שישחררו אותו. אני פונה לכל מי שיכול לעזור - תשחררו את הבן שלי, הוא לא עשה כלום".

מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, הבהיר היום כי עלאן "יקבל כל מה שנחוץ על מנת להציל את חייו". לדבריו, עד כה בוצעו בעלאן פעולות החיאה והוא "מקבל נוזלים, מינרלים וויטמינים שונים כדי לאפשר למערכות החיוניות לתפקד, על פי אמנות זכויות האדם". לוי הוסיף כי עלאן שתה מרצונו מי ברז, וכי מלבד זאת רופאי בית החולים "לא טיפלו בו כשהביע את רצונו לאי-קבלת טיפול רפואי".

אמו של עלאן מעזוזה מחוץ לבית החולים, השבועצילום: אילן אסייג

מהרגע שבו איבד עלאן את הכרתו נושא ההזנה בכפייה אינו נמצא עוד עוד על הפרק, מכיוון שהוא עצמו אינו חש כאב ואינו מסוגל להתנגד פיזית. כעת יפעלו הרופאים להצלת חייו גם בניגוד לרצונו, בהתאם לחוק זכויות החולה המאפשר לעשות זאת בהסכמה של שלושה רופאים בכירים.

במכתב ששלח היום כתב יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן למנהל ברזילי לוי כי עד כה "הרופאים נמנעו מהתערבות כלשהי שהנה בניגוד לרצונו של המטופל, וזאת בהתאם לכללים של הקוד האתי של הרופאים הישראלים וההסתדרות הרפואית העולמית. על פי כללים אלה, כשמצבו של מוחמד עלאן התדרדר והוא איבד את הכרתו, הרופאים החלו בפעולות החיאה כמקובל. אנו סמוכים ובטוחים שהטיפול המסור, המקצועי והאתי של רופאי בית החולים יאפשרו סיכוי מיטבי לשמירה על חייו של מוחמד עלאן, בהתאם לרצון מפורש שהביע בהיותו בהכרה - להמשיך ולחיות. ברצוני להודות לך ולצוות בית החולים, שבתנאים חריגים וקשים העלתם על נס את המקצועיות והאתיקה של רופאי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ