פרשנות || דני דנון באו"ם: השגריר הלא נכון, במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון

מקורביו של השר מיהרו לספר שהתבגר והתמתן מאז שתקף את נתניהו והשתלח באובמה. אבל העמדות עמן יגיע לאו"ם הן סדין אדום אפילו לידידותיה הקרובות ביותר של ישראל

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנון בכנס ליכוד ברעננה, במארסצילום: דודו בכר

כבר כמה שבועות מסתובבות שמועות על כוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, דני דנון, לתפקיד היוקרתי והחשוב של שגריר ישראל באו"ם. עם זאת, כאשר ביום שישי בצהריים פרסמה לשכת נתניהו את ההודעה הרשמית על כך, עדיין היו לא מעט דיפלומטים, עיתונאים ופוליטיקאים שהופתעו וצבטו את עצמם בעודם קוראים את הציוצים בטוויטר או את המבזקים באתרי החדשות באינטרנט.

ביממה האחרונה מנסה דנון לרכך את הנחיתה בניו יורק. מקורביו מסבירים לכל מי שרוצה לשמוע שמאז שמונה לשר הוא השתנה, התבגר והתמתן — אם לא בעמדות לפחות בסגנון. הם טוענים שמי שתקף את נתניהו, השתלח באובמה ולא פספס הזדמנות להתלהמות ופופוליזם נוסח דונלד טראמפ היה דני הפוליטיקאי. השגריר דנון, הם מציינים, יהיה דבר אחר לגמרי וייצג את נתניהו ואת מדיניות הממשלה בדיפלומטיות לעילא ולעילא.

דנון הוא פוליטיקאי מוכשר שהצליח להתברג בצמרת הליכוד ולהתמנות לשר בממשלה אחרי פחות משש שנים בכנסת. נתניהו היה שגריר מוצלח באו"ם שמבין דבר או שניים בדיפלומטיה. אבל כל ההסברים שהשניים נותנים עכשיו לא יוכלו להסתיר את האמת. דנון הוא השגריר הלא נכון, במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון.

על אף שהוא מינוי פוליטי, כל אדם בעל דופק שמסוגל לבצע חיפוש פשוט בגוגל, יגלה במהירות שדנון אינו בדיוק "האיש של נתניהו". הוא לא רון דרמר, שמהווה את זרועו הארוכה של ראש הממשלה בוושינגטון ואפילו לא דני דיין, שמיועד לתפקיד שגריר ישראל בברזיל, ושאותו נתניהו מעריך ומחבב.

דנון הוא ההיפך הגמור. שר המדע היוצא היה אחד היריבים הפוליטיים הגדולים ביותר של נתניהו בשש השנים האחרונות. רק לפני שנה נתניהו פיטר את דנון אחרי שזה השתלח בו בפראות בעיצומה של המלחמה בעזה.

נכון, הממשלה היא ממשלת ימין מובהקת, אולם דנון הוא לא הראשון עליו חושבים כמייצג האותנטי של העומד בראשה. סגנונו בשנים האחרונות רחוק מהממלכתיות של אנשי ימין כמו בני בגין או צחי הנגבי. הוא לא עושה דברו של ראש הממשלה כמו אופיר אקוניס או שופר של נתניהו כמו יובל שטייניץ.

כדי לדעת את זה לא צריך סמינר בתולדות הפוליטיקה הישראלית או מידע מודיעיני סודי ביותר. במצב כזה יהיה לשגריר דנון קשה עד בלתי אפשרי לשכנע את עמיתיו באו"ם שכאשר הם מדברים איתו זה כאילו הם מדברים עם נתניהו בכבודו ובעצמו.

בנוסף, דיפלומטים זרים שישלחו בימים הקרובים מברקים לבירותיהם יסבירו שבסוף היום מינויו של דנון היה נטו פוליטי. חלק יכתבו שנתניהו היה צריך לפנות כיסא בממשלה כדי לפצות את בגין או הנגבי, ואחרים יציינו שראש הממשלה רצה להרחיק את דנון מעמדת הכוח של יו"ר מרכז הליכוד.

יהיו בקרב הדיפלומטים הזרים שידווחו על "תיאוריית קונספירציה" לפיה מדובר ב"דיל" בין נתניהו לדנון שראשיתו שינוי חוקת הליכוד לפי רצונו של ראש הממשלה וסופו בשיגור שר המדע והחלל ללשכה בשדרה השנייה פינת רחוב 42 בניו יורק. בשלוש הסיבות הפוליטיות יש גרעין כזה או אחר של אמת.

דנון נכנס לתפקיד כשהוא נושא באמתחתו מטען של עמדות, התבטאויות וסגנון כללי שיהיה קשה מאוד לעיכול במקום אליו הוא נשלח. המחפשים בגוגל יראו שהוא מתנגד תקיף לפתרון שתי המדינות ולהקמת מדינה פלסטינית, תומך בסיפוח רוב הגדה המערבית לישראל ובניתוק אספקת החשמל והמים לתושבי רצועת עזה.

במטה האו"ם בניו יורק הסכסוך הישראלי־פלסטיני הוא אחד מנושאי הליבה החשובים ביותר בהם צריך השגריר הישראלי לעסוק כמעט מדי יום. בניגוד לשגרירים במקומות אחרים בעולם, דנון לא יוכל להחליט שהוא עוסק בנושאים אחרים כמו כלכלה, תרבות והיי־טק. הוא גם לא יוכל לשים את העבר מאחוריו, לומר שהתבגר או שלא הובן כהלכה. העמדות עמן הוא מגיע הן סדין אדום לידידות הכי קרובות של ישראל מארה"ב ועד גרמניה, מקנדה ועד צ'כיה.

העיתוי של המינוי גם כן גרוע במיוחד. מצבה הבינלאומי של ישראל, בעיקר במוסדות האו"ם, נמצא בשפל הגדול ביותר מאז ה–10 בנובמבר 1975 — אז קיבלה העצרת הכללית את החלטה 3379 הידועה לשמצה שהשוותה בין ציונות לגזענות. רק לשם השוואה, מי שנלחם אז עבור ישראל באו"ם היה חיים הרצוג, אחד מענקי הדיפלומטיה הישראלית.

באו"ם של שנת 2015 ישראל צריכה סיוע מאסיבי מידידותיה ובראשן ארה"ב. קשה לראות כיצד נוצרת כימיה בין דנון לבין האינטלקטואלית, פעילת זכויות האדם, השמאלנית והליברלית, אשת אמונו של אובמה סמנתה פאוור שמכהנת כשגרירת ארה"ב באו"ם. וזה עוד לפני שהשגריר החדש ינסה להסביר את התבטאויות העבר שלו נגד אובמה.

דנון ירצה שפאוור ושגרירים אחרים יעבדו איתו וייקחו אותו ברצינות. לא יהיה לו אשראי אוטומטי. הוא יצטרך לעבוד קשה כדי לזכות בו. יהיה עליו לעשות מהפך אמיתי, לא רק במלים אלא במעשים. חובת ההוכחה תהיה עליו. אולי דנון יפתיע את כולנו כפי שהוא מבטיח ב–24 השעות האחרונות. הלוואי. שיהיה בהצלחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ