קצין ברמת הגולן: האיראנים מנצלים את הגבול כדי ליזום פיגועים נגד ישראל

לדברי הקצין, בגולן הסורי פועלים מאות פעילי חיזבאללה, אך איראן היא שעומדת מאחורי הנחת המטען ליד הגבול שצה"ל סיכל בחודש אפריל. הצבא פרסם תיעוד של תקיפת החוליה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוניטרה, בצד הסורי של רמת הגולן, ביוניצילום: גיל אליהו

האיראנים מנצלים את גבול רמת הגולן כדי ליזום פיגועים נגד ישראל, כך אמר היום (ראשון) קצין באוגדת הגולן בשיחה עם כתבים. לדברי הקצין, בגולן הסורי פועלים כמה מאות פעילים של חיזבאללה, אך מי שעמד מאחורי הנחת המטען שצה"ל סיכל בחודש אפריל ליד גדר הגבול הסורי היה איראן. לפי הצבא, מניחי המטען שהגיעו סמוך למוצב סחיטא מיקמו שלוש זירות מטענים, במרחק של בין 15 ל-20 מטרים. לטענת קצין באוגדת הגולן, זירת המטענים במקום היתה משמעותית, "בסגנון חיזבאללה קלאסי". לדבריו, אם המטענים היו פוגעים בכוח היה נגרם נזק משמעותי. בתקיפת החוליה שהניחה את המטען נהרגו ארבעה חמושים.

"ברור שכל פיגועי הטרור שפה בשנתיים האחרונות, מי שעומד מאחוריהם זה איראן", אמר הקצין. "יש טביעת אצבע באמל"ח, בהכוונה. יש כאן יד מכוונת ברורה. האיראנים מנצלים את הגבול. הם מקימים חוליות - אם זה מורנייה, (סמיר) קונטאר ועוד - כדי לפעול". לדבריו, דבר זה בא לידי ביטוי הן ביוצעים איראנים, השוהים בסוריה, והן בהעברת כספים, אמצעי לחימה והדרכה. תקיפת החוליה שעמדה להניח מטען בגבול הסורי:

בפיקוד הצפון מזהים כי קיימות כמה התארגנויות שפועלות באזור רמת הגולן כדי להוציא פיגועים כנגד ישראל - בין שעל ידי המחבל הדרוזי-לבנוני סמיר קונטאר או, לפי התקשורת הזרה, על ידי מוסטפה מורנייה, אחיו של ג'יאהד מורנייה, שלפי פרסומים זרים ישראל התנקשה בחייו בחודש ינואר האחרון. עם זאת, במערכת הביטחון סבורים כי על אף ניסיונות אלו, לא לחיזבאללה ולא לארגוני הג'יאהד העולמי הפועלים באזור יש אינטרס לחמם את הגבול.

בתרגיל האחרון שערכה אוגדת רמת הגולן לפני כשבועיים, תרגלו הכוחות אפשרות של פיגועים בקו הגבול, וכן פשיטות של כוחות צה"ל בסוריה בתגובה. בעת עימות משמעותי, מתכוונים בפיקוד הצפון אף לפנות תושבים מיישובים ברמת הגולן. לטענת קצין באוגדה, על אף שארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לא מהווה איום צבאי משמעותי, נערכים בפיקוד לאפשרות של פיגועים משמעותיים בגבול.

בחודש מאי פורסם כי בישראל מעריכים שהחוליה שעמדה להניח את המטען בחודש אפריל פעלה מטעם קונטאר, בהנחיית איראן. התקרית אירעה פחות מ-48 שעות לאחר תקיפה אווירית שיוחסה לישראל בשטח סוריה, שבה נפגעו כנראה אמצעי לחימה שהיו אמורים לעבור לידי חיזבאללה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ