הרופאים בבית החולים ברזילי משהים את ההחלטה להעיר את העציר המינהלי הפלסטיני המורדם

ההחלטה התקבלה משיקולים רפואיים. לא ברור אם למוחמד עלאן נגרם נזק בלתי הפיך בשל שביתת הרעב שלו, שנמשכת כחודשיים. ברזילי: "מצבו יציב אך ישנן כמה בעיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בעד שחרור עלאן, אמש באשקלוןצילום: אילן אסייג

רופאים בבית החולים ברזילי באשקלון החליטו הערב (שני) שלא לנסות להעיר את מוחמד עלאן, העציר המינהלי הפלסטיני השובת רעב זה קרוב לחודשיים. ההחלטה התקבלה משיקולים רפואיים, ולאחר שבמהלך היום החלו הרופאים לנסות להעירו על ידי הפחתת המינון של חומרי ההרדמה שניתנו לו. בשלושת הימים האחרונים הוא הורדם והונשם בשל מצבו.

בימים האחרונים מאז הורדם קיבל עלאן מלחים וויטמינים חיוניים דרך הווריד כדי לנסות ולשקם את מצבו הרפואי. מבחינה זו מעריכים הרופאים כי העציר המינהלי קיבל את הדרוש לו ומצבו שופר ככל שניתן. ואולם, קיים עדיין חוסר בהירות בנוגע למצבו ולחומרת הנזק שנגרם לגופו כתוצאה משביתת הרעב הממושכת. לא ברור עדיין אם לעלאן, שעדיין מורדם, נגרם למוחו נזק בלתי הפיך. משיקולים רפואיים הוחלט להמתין עם הנסיונות להעירו, וייתכן שכבר מחר בבוקר הם ינסו להמשיך בהליך. 

הניסיונות להעיר את עלאן הם חלק מהפרקטיקה המקובלת של חולים מורדמים ומונשמים בטיפול נמרץ. במסגרת זו, מנסים הרופאים, לרוב אחת ליממה, לנסות ולהעיר את החולה - כלומר להפחית את מינון חומרי ההרדמה - כדי לראות אם הוא מסוגל לנשום בעצמו. אם לא, החולה מורדם שוב, תוך תקווה שגופו יתייצב עד הניסיון הבא להעירו. מבית החולים נמסר כי "מצבו יציב, אך ישנן עדיין מספר בעיות במערכות שונות והוא מטופל בהתאם. אנחנו נשקול במהלך היום אם להתחיל לגמול אותו מהנשמה".  

היום ידון בג"ץ בעתירה לשחרורו של עלאן, שהגישה מינהלת הסיוע לאסירים מטעם הרשות הפלסטינית. עו"ד כמאל נאטור, שהגיש את העתירה, טען כי יש לשחררו באופן מידי מטעמים רפואיים. עתירה זו הוגשה לאחר שוועדת השחרורים במחוז הדרום דחתה בסוף השבוע בקשה שהוגשה בשמו של עלאן לשחררו בשל מצבו הרפואי.

אמש פרצו מהומות אלימות באשקלון בהפגנות של יהודים וערבים סביב סוגיית העציר המינהלי שובת הרעב. מארגני העצרת שתוכננה אתמול באשקלון מול בית החולים ברזילי, מתכננים לקיים בצהריים עצרת מול בית המשפט העליון בירושלים וכן מחאה ביפו לאות הזדהות עם עלאן.

במהומות נעצרו 13 מפגינים, יהודים וערבים, בכניסה לעיר בעקבות ההתפרעויות ושניים מהמפגינים נזקקו לטיפול רפואי. המשטרה, שלא אישרה אף אחת מההפגנות, מנעה את הכניסה לעיר של ארבעה אוטובוסים של מפגינים ערבים, שניסו להגיע לבית החולים ברזילי - שם המתינו להם כמאה פעילי ימין, בהם כמה עשרות אנשי ארגון להב"ה. עם קבלת ההודעה על חסימת האוטובוסים בכניסה לעיר, עזבו רבים מפעילי הימין את שטח בית החולים בדרכם להפגין ולהתעמת עם הפעילים הערבים. 

בצומת אשקלון התעמתו הצדדים, כשבתווך כוחות משטרה, יס"מ ומשמר הגבול. מפגינים ערבים שירדו מהאוטובוסים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון ולפחות ארבעה מהם נעצרו. לפי המשטרה, המפגינים, שנשאו שלטים בערבית ובאנגלית לשחרור מידי של שובת הרעב מוחמד עלאן, תקפו שטרים גם בגז פלפל. במהלך ההפגנה בבית החולים ברזילי, נופץ חלון מכוניתה של עיתונאית פלסטינית לאחר שיודו לעברה אבנים. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ