הערכת אמ"ן: כשתוקף הסכם הגרעין יפוג, איראן תהיה רחוקה שבועות בודדים מיכולת גרעינית נרחבת

חוות דעת של אגף המודיעין חושפת את הסיכונים שצה"ל רואה לקראת אישור ההסכם בקונגרס, לצד נקודות חיוביות, ובראשן העובדה שאיראן לא תשיג פצצה גרעינית בעשור הקרוב

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

אגף המודיעין בצה"ל נערך לאישור הסכם הגרעין שהשיגו שש המעצמות ואיראן, בקונגרס האמריקאי בחודשים הקרובים. לפי חוות הדעת של האגף, שגובשה בחטיבת המחקר, ההסכם טומן בחובו סיכונים רבים, אך גם כמה הזדמנויות שהוצגו לדרג המדיני.

בין היתר, מציינת חוות הדעת כי אחת הנקודות הבעייתיות ביותר בהסכם נוגעת ליום שבו יפוג. לדעת אמ"ן, ההסכם אמנם מונע מאיראן לפתח פצצה גרעינית בעשור הקרוב, אך לאחר מכן היא תוכל להגיע ליכולות גרעיניות נרחבות בתוך כמה שבועות.

לפי אמ"ן, אחד הסיכונים העיקרים בהסכם הגרעין הוא שיפור מעמדה של איראן בקהילה הבינלאומית, לאחר שהוטלו עליה סנקציות במשך שנים והיא נחשבה למוקצה במדינות רבות. בצה"ל מבחינים כי ארה"ב מקיימת דיאלוג עם איראן גם בסוגיות אזוריות נוספות, כחלק מערוץ השיחות על הגרעין. כך גדלה השפעתה של איראן באזור. לדעת אמ"ן, ההסכם לא רק ישנה את אופי המאבקים במזרח התיכון, הוא גם יגביר את המתיחות בין איראן לסעודיה, וימסד קשר בין איראן לארה"ב ולשאר מדינות המערב.

לצד זאת, באגף המודיעין סבורים כי יש כמה נקודות חיוביות בהסכם המתגבש, ובראשן העובדה שבשנים שלאחר אישורו - בהנחה שאיראן לא תפר את המגבלות שיוטלו עליה - היא תהיה חסרת יכולת גרעינית צבאית. לפי אמ"ן, איראן אף צפויה שלא ליזום פעולות טרור ישירות נגד ישראל, אלא תהיה מרוסנת יחסית.

מדען גרעין איראני במתקן ליד איספהאן, ב-2007צילום: אי־פי

בתקופה הקרובה מתכוונים באגף המודיעין להגביר את הפעילות כדי לוודא שאיראן לא סוטה מההגבלות שהוטלו עליה עד לאישור ההסכם וכניסתו לתוקף. באמ"ן סבורים כי סוגיות מסוימות, שאינן מוזכרות בהסכם, היו יכולות להטות את הכף אילו נכללו בו ולהשפיע לטובה על חוות הדעת בנוגע להסכם. באמ"ן מציינים בעיקר את הפיקוח על יישום ההסכם, כמו גם הפיקוח על מעורבות איראן בפעולות טרור במזרח התיכון ובחימוש חיזבאללה.

במקביל, באמ"ן מדווחים כי כמה מדינות במזרח התיכון ובסביבתו החלו להתחמש בטכנולוגיות מתקדמות ובאמצעי לחימה מארה"ב, מרוסיה וממדינות נוספות במערב דוגמת צרפת, בתגובה להסכם עם איראן. בצה"ל העבירו באחרונה מסרים לגורמים רשמיים המעורבים בעסקאות הללו נגד התחמשות כזו. כך, למשל, בפיקוד הצפון מתייחסים לעסקאות הנשק האחרונות בלבנון - בין היתר העברת טילי נ"ט מארה"ב לצבא הלבנוני - כאל עסקאות בעייתיות במציאות הביטחונית באזור, במיוחד לנוכח הידוק היחסים בין צבא לבנון לחיזבאללה.

בנוסף לזה סבורים באגף המודיעין כי ההסכם עם איראן יאיץ תוכניות חימוש גרעיניות של מדינות נוספות באזור, בהן סעודיה, טורקיה, מצרים ואף ירדן, אך אלו עתידות להתמקד בגרעין אזרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ