פיגוע דקירה שלישי בגדה בתוך שלושה ימים: פלסטיני ניסה לדקור בצהריים (שני) שוטר מג"ב בצומת תפוח ונורה למוות. השוטר נפצע באורח קל מאוד וטופל במקום. משירות הביטחון הכללי נמסר מאוחר יותר היום כי הדוקר הוא מחמד עמשה, יליד 1990 מהכפר ראעי הממוקם דרומית-מערבית לג'נין. עוד נמסר כי עמשה לא היה חבר בארגון פלסטיני וכי הוא לא היה מוכר למערכת הביטחון.

מחקירה ראשונית של הפיגוע עלה כי עמשה, שהגיע לצומת תפוח, התקרב לשוטרי מג"ב שמאיישים את המחסום ואמר להם כי אינו חש בטוב. השוטרים הורו לו להתקרב וכשהוא הגיע לטווח קרוב שלף סכין וניסה לדקור את אחד מהם. הלוחם נפצע קל והצליח להדוף את עמשה, בעוד שלוחם נוסף ירה לעברו והרג אותו. 

מקרה זה מצטרף לשני פיגועים דומים שקרו שלשום. בשבת נפצע שוטר מג"ב באורח קל לאחר שנדקר על ידי פלסטיני בצומת הביתות, סמוך לצומת תפוח. כוח שהיה במקום ירה לעבר הדוקר, שנפצע באורח אנוש ולאחר מכן מת מפצעיו.

מהודעת המשטרה עולה כי הפלסטיני ניגש לצוות לוחמים שביצע בידוק שגרתי בצומת. לפי המשטרה, הוא שלף סכין והחל לדקור בגבו את אחד השוטרים, כאשר לוחם שעמד בסמוך אליו פתח באש לעבר המחבל ופצע אותו אנושות. לאחר מכן הוא מת מפצעיו. 

השוטר שירה במחבל שחזר את רגע התקיפה: "לפתע הגיח פלסטיני והחל לדקור את אחד מהלוחמים שהיה איתי בצוות. תוך שבריר שנייה הבנו שמדובר בפיגוע והבנתי שצריך לפעול ומהר, ביצעתי ירי על מנת לנטרל את המחבל". השוטר הוסיף כי "כשמדובר באירוע שאורך מספר שניות בודדות, אין זמן להסס, חייבים להפעיל שיקול דעת מדויק ולפעול באופן מידי, ככה מאמנים את הלוחמים במשמר הגבול, לשמחתי המחבל נוטרל  עוד טרם הצליח להשיג את מטרתו״.

מוקדם יותר באותו היום נדקר חייל צה"ל בידי פלסטיני בכביש 443 סמוך לבית חורון ונפצע באורח קל. כוח צה"ל שהיה במקום פתח באש לעבר הפלסטיני ופצע אותו באורח קל, ולאחר מכן עצר אותו. החייל והדוקר קיבלו טיפול רפואי במקום, ופונו לבית החולים שערי צדק בירושלים. 

פיגוע הדקירה אירע סמוך לשעה 12:00 ליד מחסום "בל" בכביש 443. מצה"ל נמסר כי החייל נדקר בגבו. הסהר האדום דיווח לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי הדוקר נפצע בידו. בני משפחתו של הדוקר שהגיעו למקום אמרו ל"הארץ" שהוא בן 19, תושב הכפר בית ענאן. הם הוסיפו כי הבוקר התגלע סכסוך בינו לבין אביו, בנוגע לעבודה במפעל של המשפחה. 

לפי מקור צבאי, הפלסטיני ניגש לחייל וביקש ממנו מים, ומיד לאחר מכן דקר אותו. נהג אמבולנס פלסטיני שעבר במקרה במקום מסר גרסה שונה מזו של צה"ל. לדבריו, הצעיר הפלסטיני בא לבקש מים והחיילים התחילו להכות אותו, ואז הוא דקר את החייל כהגנה עצמית.

דובר חמאס חוסאם בדראן אמר בסוף השבוע כי הפיגועים הם "מסר מהעם הפלסטיני, שהוא הולך בדרך המאבק וההתנגדות לכיבוש". לדברי בדראן, "חיילי הכיבוש, שזורעים הרס בגדה המערבית, חיים מעתה בדאגה מתמדת בשל התגובות הצפויות של העם הפלסטיני". הדובר קרא לכל הפלגים הפלסטינים לתאם את פעולות ההתנגדות ולכוון את הדור הצעיר, "שיפעלו בצורה כואבת יותר". במקביל קרא לרשות הפלסטינית להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל.

בימים האחרונים, על רקע התקופה המתוחה בגדה, הונחו חיילים המשרתים בגדה המערבית שלא לירות על חשודים פלסטינים אם לא נשקפת מהם סכנת חיים מיידית. מדובר בריענון של ההוראות הקיימות לפתיחה באש בעקבות גל ההתקפות והפיגועים לאחר הרצח בדומא. מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, הנחה החיילים המשרתים בגדה לפעול לפי הוראות הקיימות לפתיחה באש ולבצע נוהל מעצר חשוד הכולל ירי לאוויר כאשר אותו חשוד נמלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ