למרות הביקורת של בג"ץ, משרד הביטחון שב לבנות את גדר ההפרדה ליד בית ג'אלה

השופטים הורו למדינה לשקול שוב את התוואי כך שיפגע פחות בזכויות התושבים הפלסטינים, אך העבודות חודשו לפי אותו התכנון בדיוק, פרט ל-200 מטרים שלא ייבנו בשלב זה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דחפורים עוקרים עצי זית לקראת הקמת הגדר, היוםצילום: אי־אף־פי

משרד הביטחון החל שלשום שוב בבניית גדר ההפרדה באזור העיר בית ג'אלה בתוואי המתוכנן, זאת על אף ששופטי בג"ץ מתחו ביקורת על התוואי באזור והורו למדינה לשקול אותו שנית, בשל פגיעה בלתי מידתית בזכויות התושבים הפלסטינים.

אתמול (שני) בבוקר הגיעו כמה כלים הנדסיים והחלו בעקירת עצי זית ועבודות עפר לקראת הקמת גדר ההפרדה בקטע שבין העיר בית ג'אלה לבין הר גילה והכפר וולאג'ה, מדרום לירושלים. הקמת הגדר באזור זה נידונה במשך שנים ארוכות בהליכים משפטיים שונים ובשנתיים האחרונות בבית המשפט העליון. באפריל האחרון שופטי העליון קיבלו את עתירתם של בעלי הקרקע, עיריית וואלג'ה ושני המנזרים הקתולים שפועלים באזור והורו לבחון חלופות לתוואי גדר ההפרדה שהציע משרד הביטחון.

העותרים טענו לפגיעה בקשר שבין מנזרי כרמיזאן לבין הקהילות שלהם ולניתוק בין המנזרים והתושבים לבין אדמות שהם מעבדים וישארו בצידה השני של הגדר. השופטים קיבלו את הטענות. "על המשיבים לשקול מחדש בהקדם את החלופות השונות של תוואי גדר ההפרדה במקטע", כתבו השופטים, "בנסיבות אלה לא שוכנענו כי לא ניתן להקים את הגדר בתוואי שיאפשר השגת התכלית הביטחונית שביסודה, אשר יפגע פחות בזכויות המנזרים והתושבים". במהלך הדיונים הגישה המדינה חלופות נוספות שכוללות הקפת המנזרים בלולאות של הגדר, אך גם אותן הורה בג"ץ להעריך מחדש. 

למרות זאת, שלושה שבועות בלבד לאחר ההחלטה, קיבל עו"ד גיאת נאסר המייצג את עיריית בית ג'אלה ואת התושבים מכתב ממשרד הביטחון בו נאמר שהוחלט להמשיך בעבודות באותו תוואי בדיוק, מלבד 200 מטרים של גדר סמוך למנזרים, שישארו כ"חור" בגדר, מתוך אורך כולל של כ-1,500 מטרים. 

הבנייה ליד בית ג'אלה, היום. החלו עבודות עפר ועקירת עצי זיתצילום: אמיל סלמן

"הם כנראה לא היו מוכנים להשלים עם פסק הדין", אומר עו"ד נאסר, "אז מה שהם עושים זה 'להאכיל' את בית המשפט שלב אחרי שלב. אחרי שהם יבנו את הגדר הם יגידו שזה כבר מעשה שנעשה ואז יבקשו לבנות את הלולאות סביב המנזרים, כין כבר אין ברירה".

נאסר הגיש עתירה נוספת נגד הגדר וכן בקשה לצו ביניים נגד תחילת העבודות. למרות שצו שכזה היה בתוקף בתשע השנים האחרונות ולמרות שהנסיבות לא השתנו סירב שופט בית המשפט העליון, אורי שהם, לתת צו ביניים והתיר למעשה את תחילת העבודות. עתה מבקש נאסר דיון דחוף בעתירה. "אני לא מבין מה השתנה הלילה הזה", אומר נאסר, "הרי כל הטעמים שבגללם עצרו את העבודות לאורך השנים עדיין תקפים".

"זה האזור הכי שקט ואין שום בעיות כאן", מוסיף ראש עיריית בית ג'אלה, ניקולא חמיס, "היום הם הוציאו עצים בני 1,500 שנה, איך הם רוצים שנחיה כאן בשלום אני לא יודע".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "העבודות להקמת תוואי גדר הביטחון באזור בית ג'אלה מתבצעות בהתאם להחלטות האחרונות של בג"ץ, שאישר לאחרונה את תחילת העבודות במקום, לאחר שהשתכנע כי הן לא יפגעו במרקם החיים של תושבי בית ג'אלה, בית לחם ומנזרי הכרמיזאן. העבודות יביאו לסגירת אחת הפרצות האחרונות שנותרו להגנת העיר ירושלים ולחסימת נתיב מרכזי לכניסת שוהים בלתי חוקיים. מערכת הביטחון רגישה לצורכי המנזרים, תשמר את חופש הפולחן ואת הנגישות אליהם ותבטיח את המשך עיבוד האדמות".

מנזר כרמיזאן ליד הר גילה, ב-2013צילום: אמיל סלמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ