ישראל: אין מגעים עם חמאס על הפסקת אש ארוכת טווח ברצועת עזה

גורמים ישראלים ציינו כי על אף שאין מו"מ על הסכם רגיעה, כן מתקיימת "בדיקת היתכנות" בנושא, שהערוץ המרכזי שלה הוא שליח הקוורטט לשעבר בלייר. מצרים הכחישה מעורבות במגעים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

ישראל הכחישה הערב (שני) באופן רשמי כי היא מנהלת מושא ומתן ישיר או עקיף עם חמאס על הסכם הפסקת אש ארוך טווח. "אין כל מפגשים עם חמאס", נמסר בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה, "אין מגעים ישירים, אין מגעים באמצעות מדינות אחרות ואין מגעים באמצעות מתווכים".

ההודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה באה אחרי שבועות ארוכים במהלכם מדי כמה ימים התפרסמו דיווחים בתקשורת הפלסטינית והערבית על מגעים בין ישראל לחמאס על הסכם רגיעה. במשך תקופה ארוכה התעלמו בירושלים מהדיווחים וסירבו להגיב עליהם, מה שיצר רושם כי ייתכן שיש דברים בגו.

עם זאת, אחרי שביומיים האחרונים הצטברו שוב דיווחים חדשים בתקשורת הערבית על הסכם שקרוב לחתימה, יחד עם התבטאויות פומביות של בכירים טורקים והצהרה של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) שהאשים כי ישראל וחמאס מקיימות במשך שמונה חודשים מפגשים חשאיים במדינה אפריקאית, הוחלט בלשכת ראש הממשלה לפרסם הודעת הכחשה גורפת.

במקביל, גם בכירים מצרים הכחישו כי הממשלה בקהיר, שתיווכה במגעים להפסקת האש בסיום מבצע "צוק איתן", מעורבת במגעים כלשהם להסכם חדש בעניין עזה. מקור ביטחוני מצרי אמר ל"הארץ" כי הסכם הפסקת האש שהתגבש בסיום צוק איתן הוא היחיד שמונח על השולחן ושהצדדים מכירים בו. "אם תהיה התקדמות כלשהי, היא חייבת להיות על בסיס הסכם זה", אמר המקור.

ארדואן ומשעל בפתח פגישתם באנקרה בשבוע שעברצילום: אי־פי

המקור המצרי ציין כי כל הסכם עתידי בעזה חייב להיות מקובל על כל הפלגים לרבות הרשות הפלסטינית, בהיותה הריבון החוקי. "אנחנו לא יכולים לקחת חלק במשחק שבו פלג פלסטיני מנהל משא ומתן באופן נפרד על עתיד שטח שאמור להיות חלק מהמדינה הפלסטינית שתקום על בסיס גבולות 67", אמר המקור הביטחוני המצרי.

ההכחשה שפרסמה לשכת ראש הממשלה אינה שקרית. עם זאת, משיחות עם כמה גורמים ישראלים – כאלה המחזיקים בתפקיד רשמי וכאלה שאינם בתפקיד רשמי אך מעורים בנושא – עולה שהתמונה מורכבת יותר. "ישראל לא מקיימת משא ומתן על הפסקת אש עם חמאס, אך היא בהחלט עורכת בדיקת היתכנות בנושא", אמר אחד המקורות הישראלים.

מאז המלחמה בקיץ שעבר מעורבים שורה של גורמים בינלאומיים ביוזמות שונות ברצועת עזה. ממשלת קטאר, שהיתה מאז ומתמיד אחת מנותנות החסות המרכזיות של חמאס, שיגרה שליח מיוחד לישראל ולעזה כדי לדון בשיקום הרצועה. ממשלת טורקיה, עוד נותנת חסות לחמאס, גם היא ניהלה מגעים עם בכירי הארגון ועם גורמים בינלאומיים שונים לגבי המצב בעזה.

ממשלת שוויץ ניסתה ללא הצלחה לקדם יוזמה לפתרון משבר תשלום המשכורות לעובדי הממשלה ברצועת עזה – משבר שהחל עוד לפני צוק איתן והיה אחד הגורמים לפרוץ המלחמה. ממשלת נורבגיה ניסתה לקדם מהלך אזורי לשיקום הרצועה במסגרת תפקידה כראש פורום המדינות התורמות לפלסטינים, אך גם היא לא הצליחה להשיג התקדמות.

גורם נוסף היה שליח האו"ם לשעבר רוברט סרי שבחודשים האחרונים לכהונתו ניסה לקדם יוזמה להפסקת אש של 3-5 שנים שנועדה לאפשר את שיקום עזה. סרי דיבר על יוזמתו בעיקר מול חמאס בעזה כדי לבחון אם יש עם מי לדבר ואם יש על מה לדבר. מחליפו של סרי, ניקולאי מלדנוב, שנכנס לתפקידו בפברואר המשיך לנסות ולגלגל את המהלך, בינתיים ללא תוצאות.

האדם הנוסף ואולי המשמעותי ביותר שהחל בחודשים האחרונים לעסוק ביוזמות הפסקת אש בעזה הוא שליח הקוורטט וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר. בתפקידו כשליח הקוורטט הפך בלייר בשנים האחרונות לדמות כמעט לא רלוונטית. אך מרגע שהתפטר בסוף חודש מאי, חל שינוי במעמדו והוא הפך לרלוונטי יותר מאי-פעם.

בליירצילום: בלומברג

הסיבה לכך היתה שכאשר השתחרר מתפקידו הרשמי, בלייר לא היה מחויב יותר לתנאי הקוורטט שמנעו ממנו לקיים מגעים עם חמאס כל עוד הארגון לא הכיר בישראל, נטש את הטרור והתחייב להסכמים עליהם חתמו הפלסטינים. בחודשיים האחרונים נפגש בלייר פעמיים עם ראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל בדוחא בירת קטאר ודן עמו במצב בעזה ובאפשרות לקדם הסכם הפסקת אש ארוך טווח.

כמעט כל היוזמות הבינלאומיות השונות אינן מתקיימות במעורבות ישראלית, אפילו לא עקיפה או סבילה. רוב המגעים מתנהלים בין חמאס לבין קטאר וטורקיה, שוויץ או נורבגיה, מלדנוב או בלייר. עם זאת, המהלך שמוביל בלייר חריג כיוון שהוא כולל מעורבות ישראלית מסוימת.

המהלך של בלייר הוא הרציני והמשמעותי ביותר מתוך כל היוזמות הבינלאומיות השונות בעניין רצועת עזה. הסיבה לכך היא מעמדו הבינלאומי הבכיר של בלייר והדלת הפתוחה והיחסים הטובים שלו בבית הלבן, בלשכת ראש הממשלה בירושלים ובלשכת הנשיא בקהיר.

גורם ישראלי המעורה במגעיו של בלייר סיפר כי לפני ששליח הקוורטט לשעבר יצא למפגש הראשון עם משעל בדוחא הוא הזמין את עצמו לפגישה בירושלים עם נתניהו. ראש הממשלה הבהיר לבלייר כי הוא אינו מסמיך אותו להעביר מסרים לחמאס, כי הוא לא רואה בו מתווך וכי כל המגעים שהוא מקיים עם חמאס הם על דעתו בלבד. עם זאת, נתניהו הבהיר לבלייר כי הוא רואה את פעילותו כבדיקת היתכנות - אם ישיג תוצאות בשיחותיו עם בכירי חמאס, ישראל תהיה מוכנה לשמוע את הפרטים.

פקידים ישראלים בכירים וגורמים ישראלים בלתי רשמיים שמעורים בנושא ציינו כי עד כה, למרות שתי הפגישות עם משעל, לא השיג בלייר התקדמות משמעותית. בשיחות עולים רעיונות שעלו גם בעבר – הפסקת אש למשך 5 שנים, מהלך בינלאומי מסיבי לשיקום עזה, הסרת המצור הישראלי ופתיחת נתיב יציאה מעזה באמצעות הקמת נמל ימי או שימוש בנמל בקפריסין תחת פיקוח בינלאומי. בלייר ושאר הגורמים הבינלאומיים ממשיכים במגעים עם חמאס וישראל עדיין משקיפה מן הצד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ