העציר המינהלי שובת הרעב מוחמד עלאן התעורר והודיע כי ימשיך לשבות

עלאן, שאיבד את הכרתו ביום שישי ומאז הורדם והונשם, חזר להכרה. שביתת הרעב שלו נכנסה ליומה ה-64. הוא דחה את הצעת המדינה לשחררו ממעצר מינהלי אם יעזוב את הארץ לארבע שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגין מול בית החולים ברזילי באשקלון מניף את תמונתו של מוחמד עלאןצילום: אליהו הרשקוביץ

העציר המינהלי שובת הרעב, מוחמד עלאן, התעורר היום (שלישי) לאחר שחל שיפור במצבו הבריאותי ורופאיו הפסיקו לתת לו חומרי הרדמה. מבית החולים ברזילי באשקלון נמסר כי העציר בהכרה, מתקשר עם הסביבה וממשיך לקבל טיפול תרופתי חיוני. לאחר שהתעורר, הודיע עלאן כי ימשיך בשביתת הרעב, שנכנסה היום ליומה ה-64, ושהוא דוחה את הצעת המדינה לשחררו ממעצר מינהלי אם יעזוב את הארץ לארבע שנים. עמדתו בנושא הובהרה לתביעה הצבאית.

עו"ד ג'ואד בולוס, היועץ המשפטי של מועדון האסיר הפלסטיני שנפגש היום עם עלאן, אמר ל"הארץ" כי העציר הסכים לקבל נוזלים דרך הווריד לאחר שהוסבר לו כי בלעדיהם הוא עלול להכניס עצמו לסכנת חיים ממשית. לדבריו, עלאן הסכים לקבל את הנוזלים למשך 24 שעות, בתקווה שיחולו התפתחויות בעניין מעצרו ביממה הקרובה – בין אם בהחלטת בג"ץ, שידון מחר בעניינו, או במגעים עם התביעה הצבאית לשחרורו. בשלב זה לא נקבעה פגישה בין עורך דינו של עלאן לנציגי התביעה הצבאית.

ד"ר חזי לוי, מנהל בית החולים ברזילי אמר היום כי "נכון לשעה זו עלאן במצב יציב. אנחנו הערנו אותו וגמלנו אותו מהנשמה והרדמה והוא מקבל טיפול חיוני, הוא מתקשר ואנחנו ממשיכים לטפל בכל  אשר נדרש טיפול". הוא הוסיף כי עלאן " לא התנגד לקבל את המשך הטיפול החיוני. אנחנו הסברנו לו את כל הדברים במלואם. לעת עתה הוא הבין שהטיפול שהוא מקבל הוא חיוני והוא מקבל אותו".    בשלב זה מקבל עלאן את הטיפול דרך עירוי לווריד.

 לגבי המשך הטיפול, אמר לוי: "אנחנו נשתדל באמצעות עזרה - אולי מבני משפחתו וגורמים אחרים לנסות ולדובב אותו ולהביא אותו לכך שיסכים לפחות לקבל את הטיפול, גם אם הוא לא יוזן בכל צורה שהיא דרך מערכת העיכול, אבל לפחות לקבל את הטיפול הנדרש. היה והוא יסרב לקבל כל טיפול הסיכוי להידרדרות למצב מסכן חיים הוא רב יותר, חמור יותר, עם תוצאות מסוכנות יותר", הוא אמר והוסיף כי בשלב זה קשה להעריך האם נגרם לו נזק בלתי הפיך.

עימותים בין מפגינים יהודים לערבים בכניסה לאשקלון, ביום ראשוןצילום: אילן אסייג

ביום שישי הורדם עלאן והונשם לאחר שאיבד את הכרתו. פעולת ההנשמה היתה ההליך הרפואי הראשון שבוצע בעציר מאז אושפז בבתי חולים בארץ. במהלך אשפוזו הוא קיבל מלחים וויטמינים חיוניים דרך הווריד, ובשלב זה לא ברור אם שביתת הרעב גרמה לו לנזק בלתי הפיך.

אתמול, בדיון בבג"ץ בעתירות לשחרורו של עלאן, הודיעה נציגת המדינה כי אם יסכים לעזוב את הארץ לתקופה של ארבע שנים, תשקול המדינה לשחררו ממעצר מינהלי. לדברי מקורות פלסטיניים, הצעה דומה הוצגה לעלאן בשלב מוקדם יותר של שביתתו והוא דחה אותה.

אחד מעורכי הדין המלווים את עלאן אמר ל"הארץ" כי הוא דוחה כל הצעה לגירוש או להרחקתו מבני משפחתו. עם זאת, הוא סיפר כי עלאן עצמו העלה בעבר אפשרות להפסיק את שביתת הרעב אם המדינה תסכים לשחררו לקראת חג הקורבן, בשבוע האחרון של ספטמבר, חודשיים לפני מועד פקיעת צו המעצר המינהלי.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן (הליכוד), התייחס אתמול לעתירות לשחרור העציר וצייץ בטוויטר כי "אם עלאן ישוחרר, ברור שזה יוביל לשביתת רעב המונית בקרב האסירים הביטחוניים, ולכלי נשק חדש עבור המחבלים". במערכת הביטחון סבורים כי אם עלאן ימות, הדבר עלול להצית תגובה אלימה לא רק בגדה המערבית אלא גם ברצועת עזה. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, גדודי אל־קודס, הודיעה בסוף השבוע כי אם עלאן ימות היא לא תהיה מחויבת לרגיעה.

ביום ראשון נעצרו 13 בני אדם במהומות שפרצו באשקלון, בהפגנות של יהודים וערבים בעניין עלאן, במהלכן נחסמה לשעתיים צומת אשקלון. המשטרה, שלא אישרה אף אחת מההפגנות, מנעה מארבעה אוטובוסים של מפגינים ערבים שניסו להגיע לבית החולים ברזילי להיכנס לעיר. בבית החולים המתינו להם כמאה פעילי ימין, בהם כמה עשרות אנשי ארגון להב"ה, שעשו לאחר מכן את דרכם לכניסה לעיר כדי להתעמת עם המפגינים הערבים. שני מפגינים נזקקו לאחר מכן לטיפול רפואי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ