אנשי קבע: קצינים בכירים ניצלו אותנו כדי להגדיל לעצמם את השכר והפנסיה

במכתב לראש אכ"א, טוענים הקצינים כי נדרשו לעשות עבור מפקדיהם את העבודה, כדי שיזכו ב"דירוג מחקר" המקנה תוספת אלפי שקלים בחודש. עקב פניית "הארץ" מונה קצין בכיר לבדוק את הנושא

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אנשי קבע באחת היחידות הטכנולוגיות בזרוע היבשה טוענים כי מפקדיהם ניצלו אותם על מנת להשיג להם הטבות בשכר ובפנסיה. לטענתם, הם נאלצו להשקיע זמן רב בנושא, על חשבון שעות שבהן היו אמורים היו לעסוק בפעילות צבאית ואף לשנות נתונים, וכל זאת כדי שמפקדיהם יזכו ב "דירוג מחקר" — הטבת שכר ייחודית במגזר הציבורי, בגובה אלפי שקלים בחודש, שבמקרה של צה"ל מוענקת לקצינים בתפקידי מחקר ופיתוח טכנולוגיים.

במקור ניתנה הטבה זו בצבא במטרה לאפשר לו לשמור אצלו את אנשי המחקר הטובים — מהנדסים, מתמטיקאים, אנשי פיתוח אמצעי לחימה ועוד — ולשפר את שכרם באופן משמעותי. אך לטענת אנשי החטיבה הטכנולוגית, שני קצינים בכירים בה ניצלו את מרותם, זמן קצר לפני שחרורם, כדי לזכות באותה תוספת למשכורתם שתגדיל באופן משמעותי את קצבת הפנסיה שלהם.

חגי טופולנסקיצילום: דובר צה"ל

במכתב חריף ששלחו בחודש שעבר אל ראש אגף כוח האדם, האלוף חגי טופולנסקי, ואל מפקד זרוע היבשה, האלוף גיא צור, מתארים קצינים ונגדים, את הנעשה ביחידתם. "אנו מוצאים את עצמנו משקיעים ימים שלמים בבניית תיקי דירוגי מחקר עבור הקצינים הבכירים, המשמשים כמפקדים שלנו", כתבו. על מנת שאותם קצינים יוכלו לקבל את התוספת הכספית, עליהם להציג בפני שתי ועדות — בחיל אליו הם משתייכים ובוועדה מרכזית — את בקשתם להכרה כעובדי מחקר. לרוב, מציגים אותם קצינים מעין "תיק פרויקט", המאגד מידע הנדסי, חומרים עיוניים, ליווי עבור פרויקטים טכנולוגיים ועוד. אלה נועדו להוכיח כי אכן עמלו על מחקר מסוים, ולכן זכאים לקבלת הדירוג.

לטענת כותבי המכתב, לא רק שהוטלה עליהם מלאכת איסוף החומרים, ארגונם ועיבודם, לעתים הם אף נדרשו לשנות פרטים בדיעבד בחלק מהמסמכים, כדי להציג כי פעילותו של אותו קצין אכן השפיעה על התקדמות פרויקט טכנולוגי כלשהו. עוד הם מציינים כי היו קצינים בכירים ביחידה שנדרשו לעסוק באיסוף החומר והמסמכים במשך כארבעה חודשים — לעתים במשך ימים שלמים. החשש של אותם קצינים, היה כי לו יסרבו לעשות כן, יסתכנו בפגיעה בקידום דרגתם, יקבלו חוות דעת שלילית, או אף לא יקבלו את אישורו של אותו קצין לגשת בעצמם לבדיקת זכאות לקבלת דירוג מחקר.

"הקצינים, שעתידים להשתחרר בחודשים הקרובים, מנצלים את מעמדם ותפקידם במרוץ חסר תקדים לטובת בניית תיק הדמ"ח (דירוג מחקר) טרם שחרורם במטרה אחת ויחידה — הגדלת קצבת הפנסיה, ועל חשבון ימי העבודה שלהם ושלנו, תוך כדי ניצול מרות מובהק", כתבו אנשי הקבע במכתבם. למעשה, אחת מההנחיות הצבאיות הקשורות בקבלת אותה הטבה פיננסית, נעוצה בחובה לערוך את העבודה על כך מחוץ לשעות העבודה הרשמיות. לטענת משרתים ביחידות טכנולוגיות ששוחחו עם "הארץ", לא אחת, קצינים באים למשרדיהם בשעות בוקר מוקדמות בעבור מטרה זו, כדי שביום עבודתם יוכלו להתמקד בפעילות צבאית בלבד. לעומת זאת, לטענת כותבי המכתב, בחודשים האחרונים נקבעו כמה פגישות בלוח הזמנים של אחד מהקצינים שכותרתן "פ.ע דמ"ח", כלומר - פגישת עבודה בנושא דירוג מחקר — כחלק מיום העבודה של הקצין.

טענותיהם של אנשי הקבע ביחידה הטכנולוגית התקבלו בלשכות שני אלופי המטכ"ל, אך רק לאחר פניית "הארץ", הוחלט לבחון את הנושא באופן מקיף. קצין בדרגת תת־אלוף מונה לבדוק את הנושא ביחידה.

לפי נתוני צה"ל, כיום זכאים כ-1,700 קצינים בצה"ל לדירוג מחקר בעל רמות שכר שונות. לפני 15 שנים, לשם השוואה, עמד מספר הזכאים על אלף איש. בשנת 2003 פרסם מבקר המדינה דו"ח בנושא, שביקר את המדיניות הצבאית בנוגע לדירוג המחקר. בדו"ח נמצא כי הוועדה המרכזית העניקה לקצינים דרגות מחקר הגבוהות מזו שנקבעה בפקודה המטכ"לית שעסקה בנושא. נתוני הוצאות השכר על דירוג המחקר, כמו גם מספר הקצינים שקיבלו הטבה זו, גדל בהתמדה לאורך השנים שנבדקו מ–1994 ועד 2002. עם זאת, בצה"ל התברר כי פעילות המחקר והפיתוח של הצבא לא גדלה בהכרח באותן שנים.

"דירוג המחקר במגזר הציבורי הינו דירוג שכר ייחודי, שאימוצו כרוך בעלויות גבוהות לקופת הציבור. ההצדקה לקיומו של דירוג זה היא שמירה על כוחות מחקריים מצוינים בתוך המערכת הציבורית, ושמירה על רמה מחקרית גבוהה במגזר הציבורי", נכתב בדו"ח המבקר. באגף כוח האדם טוענים כי הזכאות לדירוג זה נעוצה רק בעבור אלו שמתכננים, מפתחים, חוקרים או מנהלים בתחום אמצעי הלחימה. עוד נקבע כי ניתן לקבל את אותה הטבה רק כשישנה יתרת שירות של שנתיים לפחות בצה"ל. עם זאת, טענותיהם של הקצינים בחטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה, מעמידות זאת בספק. "האם דירוג מחקר מטרתו היא צ'ופר לקראת שחרור, או שמא מענק כספי שהוגדר על ידי צה"ל לטובת עבודת מחקר ופיתוח הנדסי?", תוהים הקצינים במכתבם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מפקד זרוע היבשה, האלוף גיא צור, מינה קצין בכיר בדרגת תת־אלוף לבדיקת הנושא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ