נוכח איום דאעש, אובמה שוקל בחשאי להוציא את הכוח האמריקאי המוצב בסיני

הכוח המוצב בחצי האי סיני מאז 1979 חמוש בנשק קל בלבד והוא בעל יכולת התקפית קטנה. בכירי ממשל אמרו כי אובמה בוחן בין היתר אפשרות לתגבר את הכוח באמצעות ציוד נוסף

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ממשל אובמה בוחן בחשאי את עתידו של הכוח האמריקאי המוצב בחצי האי סיני, זאת מתוך חשש כי הכוח המצויד בעיקר בנשק קל יכול לשמש כמטרה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נוכח הסלמת האלימות באזור. האפשרויות שנבחנות נעות בין תגבור ההגנה של הכוח לבין נסיגה מלאה, כך אמרו בכירים לסוכנות הידיעות איי-פי.

הכוח האמריקאי מוצב בחצי האי סיני משנת 1979, לאחר שנחתם הסכם השלום עם מצרים, כחלק מכוח המשקיפים הרב לאומי (MFO) שתפקידו לפקח על יישום ההסכם לפירוז חצי האי סיני מנשק כבד. כ-700 חיילים אמריקאים נמצאים כעת באזור, ויש להם יכולת התקפית קטנה. מדובר בגדוד ובכוח לוגיסטי תומך. לכוח אין את היכולת להתגבר על מתקפה של פעילי דאעש או חמושים אחרים. כתוצאה מכך, אמרו הגורמים, ממשל אובמה מקיים "ביקורת בין משרדית" לבחינת הימצאותו של הכוח בסיני. לדברי בכירי ממשל, השיחות כללו בחינה של הדרכים לקדם את הבטיחות של הכוח במקום, ככל הנראה באמצעות ציוד נוסף. בשנה שעברה עמד תקציב הכוח על 80.4 מיליון דולר. 

כוח מצרי מפטרל בצפון סיני, במאיצילום: רויטרס

למרות שהסכם קמפ דיוויד מחייב את הימצאותו של הכוח האמריקאי באזור, ארה"ב יכולה להסיג אותו – לפחות באופן זמני, אם הכוח חשוף לסכנה קרובה. עם זאת, לצעד כזה יכולות להיות השלכות פוליטיות. בכיר אמריקאי אמר כי ארה"ב אינה מעריכה נכון לעכשיו כי הכוח הרב לאומי עומד בפני סכנה כזו. בכיר נוסף טען כי בשל היחסים הקרובים שיש לארה"ב עם מצרים וישראל, היא תעדיף לא לעשות שינויים באופן חד צדדי.

דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, אמר כי ארה"ב תומכת בתפקיד אותו ממלא הכוח הרב לאומי, וכי היא פועלת עם ממשלת מצרים כדי למצוא מענה לסכנה שנשקפת לחיילים האמריקאים ולחיילים מצבאות אחרים. "ארה"ב מודאגת מהידרדרות המצב הביטחוני באזור צפון סיני, מקום בו כוחות מצריים, כמו גם אזרחים וחיילים חברי הכוח הרב לאומי, חשופים לסכנה פוטנציאלית", אמר.

הכוח הרב לאומי, מלבד הכוח האמריקאי, כולל כ-350 חיילים מפיג'י ומספר דומה של חיילים מקולומביה. מנכ"ל כוח המשקיפים הוא דיפלומט אמריקאי. ארה"ב מחזיקה במעמד של "עדה" להסכם השלום בין ישראל למצרים, והיא לקחה חלק מרכזי בניסוח הנספח הביטחוני להסכם, במסגרתו הוקם הכוח הרב לאומי. 

ימיהם של כוחות השמירה על השלום בעולם כימיה של מדינת ישראל. כוח המשקיפים הראשון של האו"ם (UNTSO) הוקם לאחר מלחמת העצמאות כדי לפקח על הפסקת האש. בעקבות מבצע סיני ב-1956 הוקם כוח חירום (UNEF) להבטיח את הגבול הבינלאומי בין ישראל למצרים. ב-1967 נכנע מזכ"ל האו"ם לאיומיו של נשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר והורה לכוח לעזוב את סיני. בעקבות מלחמת יום כיפור הציב האו"ם את כוח UNEF2, שנשאר שם עד כינון הסכם השלום בין המדינות. במסגרת הסכם השלום ב-1979 הסכימו הצדדים על פריסת כוח רב לאומי בסיני בפיקוד אמריקאי (MFO). בנוסף, בעקבות הסכם הפרדת הכוחות עם סוריה הוקם כוח אונדו"ף, שמוצב באזור החיץ ברמת הגולן ובחרמון. בעקבות הסכם חברון שהושג ב-1997 הוקם כוח TIPH, כוח משקיפים בין הרובע היהודי בחברון לעיר.

כוחות אלה רשאים להשתמש בנשק קל, אך ורק לצורך הגנה עצמית. רק לאחר סיום המלחמה הקרה חל שינוי מהותי באופי משימות השלום בעולם. "הדור השני" הזה של כוחות השמירה על השלום (1988-1998) כלל 35 משימות, רובן התמודדו עם סכסוכים פנימיים ועם סוגיות של זכויות אדם בסומליה, רואנדה, קמבודיה ויוגוסלוויה. הכוחות לא עסקו בלחימה, ואינם בנויים או ממומנים לצורך זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ