ברק רביד - צרובה
ברק רביד

התנגדות של שר הביטחון משה יעלון מעכבת את אישור התכנית למאבק בקמפיין ה-BDS נגד ישראל במסגרתה תועבר האחריות להובלת הטיפול בנושא לידי השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן. פקיד בכיר בירושלים שמעורה בפרטי הדיונים בנושא ציין כי יעלון מסתייג מהמהלך כיוון שאינו מוכן שארדן יעביר הנחיות לגורמים באגף המודיעין בצה"ל שעוסקים במעקב אחרי ארגוני ה-BDS.

ביוני 2014 הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה כי הטיל על המשרד לעניינים אסטרטגיים "את האחריות הכוללת למאבק בדה־לגיטימציה, לרבות תיאום המאמצים עם הארגונים בישראל ובעולם להתמודדות עם התופעה המכוונת נגד ישראל והעם היהודי". נתניהו הדגיש אז כי המשרד לעניינים אסטרטגיים יקים מטה מקצועי לנושא ויקבל את כל הסמכויות והכלים הדרושים.

קריאות לחרם על ישראל בהפגנה בפריז, בשבוע שעברצילום: אי־פי

מי שדחפו למהלך, שמשמעותו היתה העברת סמכויות מכמה משרדי ממשלה למשרד לעניינים אסטרטגיים, היו השר לעניינים אסטרטגיים באותה תקופה שטייניץ, מנכ"ל משרדו יוסי קופרווסר וכן שר הביטחון משה יעלון, שכיהן בקדנציה הקודמת כשר לעניינים אסטרטגיים ומינה את קופרווסר לתפקיד.

שטייניץ הציג באותה תקופה תכנית למאבק ב-BDS בתקציב של 100 מיליון שקלים אולם עד לסיום כהונת הממשלה לא נעשה בנושא כמעט דבר. אחרי הקמת הממשלה החדשה ובעקבות כמה יוזמות אנטי-ישראליות מצד הפלסטינים ובראשן הנסיון להרחיק את ישראל מהתאחדות הכדורגל הבינלאומית פיפ"א, החלו נתניהו ורבים משרי הממשלה לפרסם מחדש הצהרות לגבי הצורך לגבש תכנית למאבק ב-BDS.

כאשר גלעד ארדן החליט להצטרף לממשלה הוא קיבל לידיו מלבד המשרד לביטחון פנים גם את המשרד לעניינים אסטרטגיים ואת האחריות הממשלתית על תיאום המאבק ב-BDS. ארדן גיבש הצעת החלטה כדי להביא אותה לאישור הממשלה ולהתחיל לפעול, אולם הדיון בנושא נדחה שוב ושוב במשך שבועות ארוכים.

לפני כמה שבועות הוחלט להעביר את הדיונים בנושא ממליאת הממשלה לפורום מצומצם יותר – הקבינט המדיני-ביטחוני – בטענה שמדובר בנושא רגיש מבחינה מדינית וביטחונית. לקראת הדיון בקבינט התקיימו דיוני הכנה אצל היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן בנסיון להגיע להבנות בין משרדי הממשלה הקודמים ולגבש נוסח מוסכם שיובא להצבעה בקבינט. במקביל הושגו הבנות עם משרד האוצר לגבי הקצאת המשאבים בסך כ-100 מיליון שקל לתקצוב המהלך.

הדיון בקבינט בנושא נקבע ליום רביעי אחר הצהריים, אלא שכבר ביום שלישי החלה גורמים שונים במערכת הביטחון להשמיע הסתייגויות. שר הביטחון יעלון, שכאשר כיהן כשר לעניינים אסטרטגיים דרש להעביר את האחריות לנושא למשרד זה, שינה בינתיים את עמדתו. הסיבה לכך היא שאגף המודיעין בצה"ל, שכפוף לשר הביטחון, מבצע פעילות משלו בנושא המאבק ב-BDS. יממה לפני הדיון בקבינט אף התפרסמה כתבה בנושא ב"הארץ". יעלון התנגד לכך שלארדן תהיה סמכות כלשהי להנחות את אנשי אמ"ן.

השר יעלון מגיע לישיבת הממשלה, בתחילת השבועצילום: מרק ישראל סלם

פקיד בכיר בירושלים צייו כי במהלך הדיון בקבינט ניסו יעלון ואנשי מערכת הביטחון לדחות את ההצבעה בנושא ולעכב את קידומו באמצעות טיעונים טכניים. מקור ביטחוני ציין כי יעלון לא התנגד לעצם מתן הסמכויות לתיאום המאבק ב-BDS לארדן.

"הבעיה היתה שההצעה נוסחה באופן מרושל והועברה לשרים ערב לפני הדיון בקבינט. "היתה דרישה של גורמים רבים הקשורים לעניין כמו משרד החוץ ומשרד המשפטים ויועצים משפטיים ממשרדי ממשלה נוספים לעבד את ההצעה מחדש כדי לקיים דיון חוזר בנושא".

במשרד החוץ גם כן קיימת התנגדות למתן האחריות על המאבק ב-BDS לשר ארדן ומשרדו בטענה כי הדבר פוגע בסמכויות משרד החוץ. נציגים ממשרד החוץ שהשתתפו בדיון בקבינט הציגו גם הם הסתייגויות והמנכ"ל דורי גולד ששהה בברלין במהלך הדיון העביר באמצעות אנשיו את הסתייגויותיו. עם זאת, לאור העובדה ששר החוץ הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתומך בקידום המהלך, עמדת הדרג המקצועי במשרד החוץ, כמו בהרבה מקרים אחרים בחודשים האחרונים, היא לפרוטוקול בלבד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ