מוחמד עלאן הפסיק את שביתת הרעב

לדברי מקורביו, העציר המינהלי הבין את משמעות החלטת בג"ץ. אמו של עלאן אמרה כי הוא אינו מסוגל לאכול ולשתות ומקבל עירוי דרך הווריד; משפחתו מעוניינת להעבירו לבית חולים בשכם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמו ואחיו של מוחמד עלאן בבי"ח ברזילי, היוםצילום: אילן אסייג

העציר המינהלי מוחמד עלאן הפסיק היום (חמישי) את שביתת הרעב לאחר ששופטי בג"ץ החליטו להקפיא את מעצרו המינהלי.

עו"ד סאוסן זהר מארגון "עדאלה" אמרה ל"הארץ" כי אחר הצהריים הוסברה לעלאן משמעות ההחלטה של בג"ץ וכי הוא החליט להפסיק את שביתת הרעב. לדבריה, הוא החליט להפסיק את השביתה כי צו המעצר המינהלי אינו תקף עוד.

אמו של עלאן, מעזוזה, אמרה ל"הארץ" כי בנה עדיין לא מצליח לאכול ולשתות ומקבל נוזלים דרך הווריד: "הייתי אצלו לפני זמן קצר ושאלתי את הרופאים מתי יאפשרו לי להאכיל אותו ואמרו לי שאצטרך לחכות עוד יום-יומיים", אמרה. מעזוזה עלאן הוסיפה: "מבחינתנו הוא השתחרר ולכן אין מניעה שהוא יחזור ויהיה בריא, אבל אנחנו נצטרך להמתין עוד כמה ימים כדי שנבין בדיוק מה המצב".

פרקליטו של עלאן, עו"ד ג'מיל חטיב, אמר כי בכוונת המשפחה להעביר את עלאן לבית חולים בשכם ברגע שמצבו הרפואי יאפשר זאת. אולם לא ברור עדיין אם המשפחה תוכל לממש תוכנית זאת.

לאחר שמצבו של עלאן הידרדר בימים האחרונים ונקבע כי נגרם לו נזק מוחי, קבע אתמול בג"ץ כי "בשלב זה יישאר (עלאן) בטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי. בני משפחתו ומקורביו יוכלו לבקרו שלא כעצור, בכפוף להנחיות הרפואיות הרגילות לעניין ביקור חולים. ככל שיבקש העותר לאחר התיצבות מצבו לעבור לבית חולים אחר, יפנה לרשויות, וככל שיתעוררו קושי או אי הסכמה, דלתות בית משפט זה פתוחות".

ההחלטה מונעת אפשרות שעלאן ימות בעודו במעצר אך אינה מבטלת את הצו לחלוטין, צעד שהיה עשוי להתפרש כ"פרס". "אנו יוצאים מן ההנחה כי ככל שיתברר חלילה שהמצב בלתי הפיך יבוטל הצו מיד", כתבו השופטים בהחלטה.

האם עלאן צפוי להשתקם מהשביתה

במהלך תקופת השביתה עלאן שתה מים בלבד ולא קיבל רכיבים חיוניים רבים כמו מלחים, ויטמינים, חלבונים וקלוריות – מחסור שפגע בחלק ממערכות גופו. מאז תחילת השבוע – אז הורדם הונשם - ניתנו לו דרך הווריד נוזלים ותרופות שאמורים להשלים את המחסור באלקטרוליטים (מלחים) – בעיקר נתרן ואשלגן, שמחסור בו עלול לפגוע בפעילות הלב, עד כדי אירוע לב שמוביל למוות, וכן ויטמינים, בדגש על ויטמין בשם "תיאמין" (ויטמין B1) שמחסור חמור בו עלול לגרום לפגיעה נוירולוגית. המחסור בתיאמין, על פי הערכות רופאים, ניכר כבר בסוף השבוע שעבר, אז החל עלאן לשמוע צלצולים באוזניו וראייתו נפגעה.בעקבות כך אף הורדם והחל לקבל עירויי ויטמינים ומלחים.

אתמול בבוקר גילה עלאן תסמינים נוספים שהעידו על פגיעה מוחית, כמו בלבול וחוסר קוהרנטיות. בדיקת MRI שנערכה לו אכן העלתה נזק מוחי. בעקבות כך הוא הורדם שוב והמשיך לקבל את החומרים הנדרשים דרך הווריד.

בשלב הבא, אם עלאן אכן הסכים לכל טיפול שנדרש, יחלו הרופאים לשקם בהדרגה את מערכת העיכול שלו. מדובר בתהליך שחשוב לבצע בהדרגה – תחילה באמצעות מתן מזון נוזלי במנות קטנות שיעלו בהדרגה, ובהמשך מזון סמיך מדולל עד להשבת מערכת העיכול שלו לפעולה ורק לאחר מכן מזון מוצק. במקביל מלווה התהליך גם במתן גלוקוז דרך הווריד כדי להעשיר את גופו בפחמימות.

בשלב זה לא ברור עד הסוף עד כמה ניזוקו מערכות גופו או כמה זמן יימשך תהליך השיקום. 

אמו ואחיו של מוחמד עלאן בבי"ח ברזילי, היוםצילום: אילן אסייג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ