צה"ל תקף הבוקר (שישי) מכונית בסוריה בה נסעו חמישה אנשים, שלפי הצבא משתייכים לחוליית הג'יהאד האסלאמי שירתה את הרקטות אתמול לגולן ולגליל. בצבא אישרו כי לפחות ארבעה מנוסעי המכונית נהרגו, מצבו של החמישי לא ברור. אתמול אמרו בצבא כי מדובר בירי "מכוון ומתוזמן" אשר בוצע על ידי ארגון הג'יהאד האיסלאמי, "במימון והכוונה איראנית". העציר המינהלי מוחמד עלאן, ששבת רעב יותר מ-60 ימים, נחשב במערכת הביטחון לפעיל של הג'יהאד האיסלאמי. עם זאת בשלב זה ההערכה היא שאין לירי הערב קשר למצבו. 

דיווחים סותרים בסוריה לגבי זהות ההרוגים בתקיפה הישראלית בכפר אל-קום שבפרבר של קוניטרה. לפי מקורות באופוזיציה הסורית, חמישה בני אדם נהרגו ובהם קצין סורי וקצין איראני. אך בטלוויזיה הסורית דיווחו כי מדובר בחמישה אזרחים שנסעו בכלי רכב פרטי. ערוץ אל-מיאדין הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה, אמר כי ברכב נסעו שלושה פלסטינים ואזרח סורי. 

חיילי צה"ל באזור נפילת הרקטות בגולן, אתמולצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

קצין בכיר בצה"ל אמר הבוקר כי בצבא ניהלו מעקב אחרי החוליה לאחר ביצוע הירי, ולאחר שהתקבל מידע מודיעיני שאישר כי חבריה שיגרו את הרקטות לישראל, הוחלט להתנקש בהם מהאוויר. התקיפה עצמה בוצעה במרחק של יותר מעשרה קילומטרים בתוך שטח סוריה, במרכז רמת הגולן.

הקצין הדגיש בשיחה כי שטח זה נמצא בשליטת הצבא הסורי, ועל כן הוחלט להפציץ במהלך הלילה יעדים שונים ואתרים צבאיים המשויכים לצבא. "אין לנו שום עניין להמשיך ולחמם (את הגבול, ג"כ), אלא להגן על ביטחונה של מדינת ישראל ועל הגבול הצפוני - ושום דבר מעבר לזה. אנחנו נחושים להגן על הגבול הצפוני", אמר הקצין."החוליה שייכת לג'יהאד איסלאמי, שמופעלת על ידי אותו סעיד איזדי (ראש מחלקת פלסטינים בכוח קודס האיראני, ג"כ), מוכוונת על ידי איראן, ורצונה לחמם את הגבול.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין כי אמר השבוע ש״מי שינסה לפגוע בנו, אנחנו נפגע בו. וכך עשינו". הוא הוסיף כי "צה״ל פגע בחוליה שביצעה את הירי ובכוחות הסורים שאפשרו אותו. אין לנו כוונה להסלים את האירועים, אבל המדיניות שלנו בעינה עומדת. על המדינות שממהרות לחבק את איראן לדעת כי מפקד איראני הוא זה שנתן חסות והכוונה לחוליה שירתה על ישראל".

שר הביטחון, משה יעלון, מסר כי "חיסול החוליה שירתה אתמול לעבר ישראל הוא הוכחה נוספת לכך שלא נסבול כל ניסיון לשבש את חיינו ולפגוע בביטחונם של אזרחי ישראל. יידע מי שמבקש לעשות זאת, כי צה"ל ומערכת הביטחון ירדפו אותו עד חורמה ויניחו עליו את היד  - בכל עת ובכל מקום. אין לנו כל כוונה להתפשר על כך, ואל לו לאיש לבחון את נחישותנו".

גורם בכיר בחיזבאללה אמר כי "הניסיון של ישראל לעזור לארגונים החמושים או למורדים בכדי להגביר את נוכחותם לאורך קו הגבול, הוא אשליה שלא תגיע למימוש".  

שתי רקטות, ככל הנראה בקוטר 107 מ"מ, התפוצצו אתמול באזור הגליל העליון ושתיים אחרות התפוצצו ברמת הגולן. לא היו נפגעים כתוצאה מהירי. בעקבות נפילות הרקטות, פרצו שריפות קוצים בשני מוקדים בצפון הארץ.

בתגובה, תקף צה"ל בסוריה במהלך הלילה, באמצעות מטוסי קרב וארטילריה. מדובר צה"ל נמסר כי כוחות חיל האוויר תקפו במספר סבבים 14 מטרות המזוהות עם משטר אסד במרכז רמת הגולן הסורית. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ