חאלד משעל: מתקיימים מגעים חיוביים לרגיעה עם ישראל

ראש הלשכה המדינית של חמאס אמר בראיון לעיתון קטארי כי טרם התגבש הסכם רגיעה, אך אישר כי טוני בלייר ואחרים העלו הצעות בנושא. דבריו סותרים הכחשה גורפת שפרסמה השבוע לשכת נתניהו

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל אמר בראיון לעיתון קטארי היוצא לאור בלונדון כי ישנם מגעים לקראת לרגיעה עם ישראל, בתיווך כמה גורמים, וכי המגעים "נראים חיוביים", אך טרם התגבשו לכדי הסכם. דברי משעל סותרים את ההכחשה הגורפת שפרסמה השבוע לשכת נתניהו, לפיה "אין מגעים ישירים, אין מגעים באמצעות מדינות אחרות ואין מגעים באמצעות מתווכים" בין ישראל לחמאס.

משעל אישר בראיון לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", שחלקו התפרסם היום (שישי) כי שליח הקוורטט במזרח התיכון לשעבר טוני בלייר ואחרים העלו הצעות לרגיעה, אך לא פירט האם ההצעות הועלו בידיעת ישראל או שמדובר ביוזמות בלתי תלויות. לדברי משעל, בחמאס לא מתעסקים במינוחים: "אנחנו לא צריכים תהדיאה או הודנה ולא מחפשים מונחים חדשים כי כל עוד יש כיבוש והתנחלויות תהיה התנגדות לגיטימית, אבל אנחנו לא מחפשים מלחמות", אמר משעל והוסיף כי חמאס פתוח לכל הצעה רצינית, אבל לא על חשבון האינטרס הלאומי הפלסטיני ועקרונותיו. הראיון המלא של משעל לעיתון הקטארי צפוי להתפרסם מחר.

עוד אמר משעל בראיון כי בפני רצועת עזה עומדים כמה אתגרים עיקריים: שיקום ובניית תשתיות חשמל ומים, פתיחת המעברים, הקמת נמל ושדה תעופה ופתרון בעייתם של 50 אלף פקידי חמאס מובטלים.

בתגובה לדיווחים חוזרים ונשנים בתקשורת הפלסטינית והערבית על מגעים בין ישראל לחמאס על הסכם רגיעה פרסמה בתחילת השבוע לשכת ראש הממשלה הודעת הכחשה, לפיה "אין כל מפגשים עם חמאס" ואין גם מגעים – בין אם ישירים או עקיפים עם הארגון. אלא שמקור ישראלי המעורה בנושא אמר לאחר פרסום התגובה כי "ישראל לא מקיימת משא ומתן על הפסקת אש עם חמאס, אך היא בהחלט עורכת בדיקת היתכנות בנושא".

אתמול התייחס בכיר חמאס מחמוד א-זהאר להסכם הפסקת האש שנחתם בקהיר בסיום מבצע צוק איתן ואמר כי המשך שמירה על ההסכם מחייב נקיטת צעדים ישראליים להסרת המצור. א-זהאר לא התייחס למגעים שמובילים לכאורה טוני בלייר ומתווכים אחרים. בתגובה לביקורת שלפיה חמאס חותר להסכם נפרד עם ישראל, שינציח את הפילוג בין הגדה לעזה, מקפידים בחמאס להזכיר בכל הזדמנות שכל הסכם עתידי עם ישראל תלוי בהסכמה לאומית פלסטינית.

לאחרונה טען הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) שישראל וחמאס מקיימות במשך שמונה חודשים מפגשים חשאיים במדינה אפריקאית. בתגובה מקור ביטחוני מצרי אמר ל"הארץ" כי הסכם הפסקת האש שהתגבש בסיום צוק איתן הוא היחיד שמונח על השולחן ושהצדדים מכירים בו. "אם תהיה התקדמות כלשהי, היא חייבת להיות על בסיס הסכם זה", אמר המקור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ