ברק: נתניהו ואני החלטנו לתקוף באיראן ב-2011, אבל שטייניץ ויעלון התחרטו

בהקלטות שפורסמו בחדשות 2, שר הביטחון דאז מתייחס לשלוש הזדמנויות שונות לתקיפה שביקש לקדם עם רה"מ בין השנים 2012-2010 באיראן. אחת מהן נמנעה כי אשכנזי טען שהצבא אינו בשל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק, נתניהו ויעלון במליאת הכנסת ב-2009

שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ דאז אביגדור ליברמן והוא קידמו בין השנים 2012-2010 מספר תקיפות באיראן, אך הן נמנעו בשל סיבות שונות. לדברי ברק, ב-2010 הרמטכ"ל גבי אשכנזי אמר כי היכולת המבצעית של הצבא טרם הבשילה לתקיפה. ב-2011, לדברי ברק, היתה לצה"ל את היכולת הצבאית לתקוף, אך בפורום השמינייה מי שהיו בזמנו השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, ושר האוצר יובל שטייניץ התנגדו לפעולה. ב-2012 התקיפה לא בוצעה, בשל תרגיל צבאי אמריקאי שהיה באזור. ברק אמר את הדברים לדני דור ולאילן כפיר, שחיברו ביוגרפיה אודותיו, והקלטות השיחות פורסמו הערב (שישי) בחדשות 2. לטענת חדשות 2 ברק התנגד לפרסום הדברים, אך הצנזורה הצבאית אישרה את פרסומם. 

תחילה ברק התייחס לתקיפה שראש הממשלה נתניהו והוא קידמו ב-2010, שנדחתה בשל אי מוכנות של צה"ל. "בשלב המכריע זה עדיין (הרמטכ"ל, גבי) אשכנזי. כשהגענו לרגע שבו רצינו לבדוק אם אפשר להעביר את זה משלושתנו, מביבי, אני וליברמן, אפשר לעבור לדיון בשמינייה, אפשר ללכת אחר כך לדיון בקבינט. אז ברגע המכריע בעצם התשובה של צה"ל היתה, שהיכולת שהצטברה לא עוברת את הסף... שהרמטכ"ל יכול להגיד זה מבצע, בסוף את זה צריך הרמטכ"ל, רמטכ"ל צריך להגיד שיש יכולת מבצעית. התכנסנו בחדר צדדי, רק קבוצה מצומצמת כי בדיון יש 30 איש ופה קבוצה מצומצמת מאוד — ראש ממשלה, שר ביטחון, שר חוץ, רמטכ"ל, ראש מוסד, ראש אמ"ן, ראש שב"כ. בפורום הזה שבעצם אנחנו רוצים לדעת מה המצב, אנחנו רוצים בסוף אמירה של הרמטכ"ל שהתוכנית כמו שהיא מבשילה, עברה את הסף של יכולת מבצעית, אפשר לומר יש יכולת מבצעית לעשות. התשובה לא היתה חיובית. 

"הוא (הרמטכ"ל) אומר את זה רק כשהוא נדחק לפינה בדבר שהוא מבין שתהיה החלטה ואז בזה הוא יוצר מצב שאתה לא יכול כאילו ללכת. אתה לא יכול ללכת לקבינט כשהרמטכ"ל יבוא ויגיד 'סליחה אני אמרתי לכם שלא'. אתה לא יכול להתחיל את ישיבת הקבינט. אין לך את הדבר ביד. אז זה היה הדרך של אשכנזי".

"אתה רואה לנגד עינינו איך בוגי ושטייניץ נמסים"

ברק המשיך ותיאר תכנון של תקיפה נוספת ב-2011 — באותה עת הצבא לדבריו היה בשל, אך יעלון ושטייניץ התנגדו. "שנה אחר כך זה כבר (הרמטכ"ל, בני) גנץ, הוא אמר, יש יכולת, אתם יודעים את כל המגבלות, כל הדברים, כל הסיכונים. ביבי אני וליברמן תומכים בפעולה וגם בבשלות, בבשלות ללכת להציג את זה לשמינייה. אם אין רוב בשמינייה, אין לגיטימיות להביא את זה לקבינט.

"השמינייה מרכז את כל האנשים שההבנה שלהם בנושא הזה יותר עמוקה, בלי קשר לתפקיד, כולל שני אנשים שמתנגדים. ביב היה אמור לוודא בשיחות ארוכות מאוד, הוא עשה עם כל אחד מהם שיחות ארוכות, עם בוגי ועם שטייניץ את עמדתם, ואז בשלב מסוים בהתייעצות ביננו ביבי אמר: 'הם תומכים, זה בסדר'. ואז כינסנו דיון בשמינייה על הדבר הזה, כינסנו את השמינייה כבר כי באופן עקרוני זה שיש יכולת אנחנו יודעים, עם כל הסיכונים יש יכולת, אנחנו באים לשם אחרי שביבי אומר לשנינו – 'בוגי ושטייניץ חותמים'. הוא אומר לשנינו, לי ולליברמן.

"הטקס היה בדרך כלל כשאתה מכנס את השמינייה, עם כל אנשי הצבא, זה יש 30 איש בחדר: אנשי צבא, אנשי מוסד, ראש השב"כ זה סתם הזמנה אישית. דיסקין יצר לו איזה מעמד של מישהו שיש לו משהו להגיד על זה. יש לו מה להגיד כי הוא איש מנוסה בתוך מערכות, אין לו שום, הוא לא קשור בשום דרך לצינור האחריות של זה.

"הוא מ... מכבוד לראש השב"כ ולתפקידו, דווקא חלק מהפתיחות של השיח, וזה עוד הפעם זה מראה עד כמה שהיינו פתוחים ולא מניפולטיביים בעניין הזה. ואז הם אומרים את דעתם, גם אומרים אותה, גם אם זה שהם מתנגדים. בעצם מה שקרה אחרי שנגמרה ההצגה של הדברים עצמם, היו בעייתיות, זה לא מבצע קל זה לא מבצע פשוט והוא לא מוצג ככזה. כשהרמטכ"ל אומר יש יכולת הוא לא אומר 'חברה זה משחק, טיול בפארק'.

"לא, הוא מציג את כל הדברים, כל הקשיים, את כל הסיבוכים, את כל המורכבות וזה את הבעיות, כולל את האפשרות שיש אבדות, זה לא דברים נקיים לגמרי. ואתה רואה לנגד עינינו איך נמסים גם בוגי וגם שטייניץ. אתה רואה, אתה רואה על התגובות על השאלות בינינו, על הזה, על הפנים. או שביבי לא עשה את ההכנה או שהוא לא העריך נכון כמה, מה זה נקרא תשובה כן... אבל זה אותו בוגי ושטייניץ שהיום אם אתה שואל את הציבור הם הכי מיליטנטיים בלתקוף את איראן, אם הם לא היו משנים את דעתם. אז זה היה יוצר מצב שיש רוב של חמישה או שישה בתוך הקבינט שחושבים שאפשר לעשות את זה ואז יכול להיות שהיינו מכנסים את הקבינט עצמו לקבל החלטה ואז היתה פעולה.

ברק נשמע בהקלטות מתייחס לתקיפה נוספת ב-2012, שנדחתה בשל תרגיל צבאי של ארה"ב באזור. "התכוונו לבצע את זה אז אני פניתי לפאנטה (ליאון, שר ההגנה האמריקאי דאז) ואמרתי אני מבקש, אנחנו דורשים להזיז את התרגיל. נכון הוא תוכנן הרבה זמן וקיבלנו התראה כמה חודשים מראש, מבקשים לדחות אותו בכמה חודשים, אז הם דחו אותו למועד הכי רחוק שהם יכולים, שזה רלוונטי, שזה כמה ימים לפני הבחירות. הדברים לא התרחשו בחלק הראשון ב-2012, והם נדחקו לקראת הסוף. אתה מבקש, דורש מאמריקה לכבד את ריבונותך ולקבל החלטה כשאתה תרצה לעשות את זה, גם אם אמריקה מתנגדת וזה נגד האינטרסים שלה, אתה לא יכול למצוא את עצמך בכיוון ההפוך כשאתה מנסה להכריח את אמריקה להשתתף בדיוק כשהיא פה בתרגיל שהוא ידוע מראש. ככה זה הסתבך ב-2012".

מלשכתו של השר יובל שטייניץ נמסר בתגובה כי "השר שטייניץ רואה בחומרה רבה חשיפה של ישיבות קבינט מצומצם, ותוהה כיצד דברים מסוג זה עוברים את הצנזורה. בכל מקרה, השר שטייניץ שומר את דבריו בישיבות סגורות לעצמו, ואינו מתכוון לאשר, להכחיש או להתייחס לדברים".

השר יעלון מסר כי "אין לנו כל כוונה להתייחס למתרחש בדיוני השמינייה או הקבינט בכלל, ולגרסאות מעוותות ומגמתיות בפרט". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ