עלאן בסרטון מבית החולים: מודה לאלו שעמדו לצדי, אנחנו עם אחד

לאחר שבג"ץ הקפיא את צו המעצר המינהלי נגדו ולאחר שסיים שביתת רעב של 65 ימים, נראה לראשונה עלאן מדבר בבהירות: "מודה לאלוהים ולאחי הפלסטינים, בעיקר מקרב אזרחי ישראל"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פעיל הג'יהאד האיסלאמי, מוחמד עלאן, שהיה עצור במעצר מינהלי וסיים אתמול (חמישי) , הצטלם בסרטון בו הוא מודה לכל מי שתמך בו במהלך מאבקו ועמד לצד משפחתו. בסרטון שצולם היום או אתמול בבית החולים ברזילי באשקלון בו עלאן מאושפז, הוא מברך בין היתר את ערביי ישראל שהפגינו וקראו לשחרורו. על אף הדיווחים על נזק מוחי, בסרטון נראה עלאן כשהוא מדבר בבהירות ובקוהרנטיות. 

"אני מודה לכולם אחד אחד, לכל מי שעמד לצידנו ולצד המשפחה, מול בית החולים ובכל מקום, לאחים בפנים (בתוך ישראל)... אני מנשק אותם במצח ובידיהם על העמידה הזו", אמר עלאן, "זה מוכיח שאנחנו עם אחד, ושום מרחק או גבול לא יפריד בינינו. אני מקווה שלא נצטרך להתמודד עם עוד מאבקים ומשברים. אני מודה לכולם שוב ולאלוהים שעזר לי לצאת ממשבר זה". 

מוחמד עלאן בבית החולים באשקלוןקרדיט: ללא קרדיט

עלאן אמר בסוף השבוע לאתר המזוהה עם החמאס כי יחזור לשבות רעב אם ישראל תעצור אותו שוב בצו מעצר מינהלי. "אני עכשיו אדם חופשי", אמר עלאן, "אך אם שלטונות הכיבוש יעצרו אותי – אחזור לשבות רעב עד שיפסיקו את הטרגדיה הזאת שקוראים לה מעצר מינהלי, שאני ועוד רבים חווים בבתי הסוהר של הכיבוש".

עלאן ציין בראיון כי הוא במצב רוח טוב חרף מצבו הרפואי והוסיף כי הרופאים המליצו לו להישאר תחת השגחה לעשרה ימים נוספים, עד שיוכל לשוב לאכול כרגיל. "המעצר המינהלי הפסיק את חייהם של אלפי פלסטינים ללא שום הרשעה או הכרעה בבית המשפט, וצריך להפסיק עם המדיניות הזאת". הוא קרא גם לקהילה הבינלאומית ולארגוני זכיות אדם ללחוץ על ישראל כדי להפסיק את המעצרים המינהליים.

את צו המעצר המינהלי נגד עלאן, לאחר שהתברר כי נגרם לו נזק מוחי. "על פני הדברים אין העותר בנידון מהווה סיכון לעת הזאת בשל מצבו הרפואי", קבעו השופטים אליקים רובינשטיין, חנן מלצר וניל הנדל. מוקדם יותר, בדיון בעתירות לשחרור עלאן, הודיעה המדינה כי תשחרר אותו מיד ממעצרו אם יתברר שנגרם לו נזק קבוע שלא יאפשר לו לשוב לפעילות. למחרת החלטת העליון הפסיק עלאן את שביתת הרעב שלו. 

בשלב זה לא ברור עד כמה ניזוקו מערכות גופו או כמה זמן יימשך תהליך השיקום. במהלך תקופת השביתה עלאן שתה מים בלבד ולא קיבל רכיבים חיוניים רבים כמו מלחים, ויטמינים, חלבונים וקלוריות – מחסור שפגע בחלק ממערכות גופו. מאז תחילת השבוע – אז הורדם הונשם - ניתנו לו דרך הווריד נוזלים ותרופות שאמורים להשלים את המחסור באלקטרוליטים (מלחים) – בעיקר נתרן ואשלגן, שמחסור בו עלול לפגוע בפעילות הלב, עד כדי אירוע לב שמוביל למוות, וכן ויטמינים, בדגש על ויטמין בשם "תיאמין" (ויטמין B1) שמחסור חמור בו עלול לגרום לפגיעה נוירולוגית. המחסור בתיאמין, על פי הערכות רופאים, ניכר כבר בסוף השבוע שעבר, אז החל עלאן לשמוע צלצולים באוזניו וראייתו נפגעה.בעקבות כך אף הורדם והחל לקבל עירויי ויטמינים ומלחים.

שלשום בבוקר גילה עלאן תסמינים נוספים שהעידו על פגיעה מוחית, כמו בלבול וחוסר קוהרנטיות. בדיקת MRI שנערכה לו אכן העלתה נזק מוחי. בעקבות כך הוא הורדם שוב והמשיך לקבל את החומרים הנדרשים דרך הווריד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ