עבאס הודיע על התפטרותו מראשות הוועד הפועל של אש"ף

המהלך של נשיא הרשות הפלסטינית סמלי בעיקרו, משום שאת ההתפטרות יכולה לאשר רק המועצה הלאומית שטרם נקבע מועד לכינוסה - וייתכן שאף תבחר בו שוב לתפקיד

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס בישיבת הוועד הפועל ברמאללה, הערב
ג'קי חורי

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הודיע הערב (שבת) על התפטרותו מתפקידו כיו"ר הוועד הפועל של אש"ף. מדובר בצעד טכני שבשלב זה אין לו השלכות מעשיות: עבאס יוסיף למלא את התפקיד עד לכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית - הגוף המוסמך למנות את הוועד הפועל ולקבל את ההתפטרות מלכתחילה. ייתכן אף שהמועצה תשוב ותבחר לתפקיד את עבאס.

בכינוס הוועד ברמאללה הודיעו על התפטרותם גם סאיב עריקאת, הממלא את מקומו של המזכ"ל יאסר עבד רבו, שהודח על ידי עבאס, וחברת הוועד חנאן עשראווי. גם הם יוסיפו למלא את תפקידיהם עד לכינוס המועצה הלאומית. לפי ההערכות ברשות יתקיים הכינוס בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר, אך טרם נקבע לו מועד רשמי. כינוס המועצה הוא משימה מורכבת, משום שהיא מונה כ-700 חברים ובהם כאלה השוהים כעת בחו"ל.

בצמרת הפלסטינית חלוקות הדעות לגבי מטרת הצעד של עבאס: לא ברור אם הוא מתכוון לנסות ולהרחיק מעמדות השפעה את יריביו הפוליטיים או להכין את הקרקע לקראת פרישתו. מקורבים ליו"ר הרשות אומרים כי אף שהוא לא ינטוש את הזירה בקרוב, בכוונתו להזרים דם חדש בהנהגה הפלסטינית ובמוסדות אש"ף.

באחרונה החלו פעילים בפתח לדון בצורך בשינוי במוסדות התנועה ובהנהגה הפלסטינית נוכח הקיפאון הן בתהליך המדיני והן בזירה הפנימית. בכיר בפתח ציין בשיחה עם "הארץ" כי ברשות אף נשמעת בתקופה האחרונה ביקורת על עבאס ועל התנהלותו. לדברי הבכיר, הדור הצעיר מתכוון לעשות כל שביכולתו כדי לרענן את מנגנוני פתח ואש"ף.

באשר להמועצה הלאומית, מבינים באש"ף כי כינוס שלא יכלול את חמאס והג'יהאד האיסלאמי לא יזכה בתמיכה רחבה דיה בציבור הפלסטיני. בשבועות הקרובים צפויים ניסיונות לרתום לכינוס את יתר הפלגים, אם כי סיכויים המהלך נראים כקלושים בשל הנתק והאיבה בין עבאס והרשות לבין חמאס, שאף גלשו להכפשות אישיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ