יו"ר ועדת חוץ וביטחון: אבדוק כיצד דברי ברק עברו את הצנזורה

ח"כ צחי הנגבי אמר בראיון לרשת ב' כי דבריו של שר הביטחון לשעבר בעניין התקיפות באיראן אינם משרתים את ביטחון ישראל ואין לעסוק בהם. הוא הבטיח לזמן לבירור את אנשי הצנזורה הצבאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צחי הנגבי, אומר כי יבדוק אם פרסום דברים שאמר שר הביטחון לשעבר ברק בסוגיית תקיפה אפשרית באיראן אכן קיבל את האישור הנדרש, ואם כן - מה היו הנימוקים להחלטה.

בראיון לרשת ב' אמר הבוקר (ראשון) הנגבי כי פרסומים כאלה אינם משרתים את ביטחון ישראל, ולכן אין לעסוק בהם. הוא סירב לענות על שאלה אם באומרו את הדברים פגע ברק בביטחון המדינה. הנגבי הוסיף כי בהיותו יושב ראש ועדת החוץ והביטחון יזמן אליו את אנשי הצנזורה כדי להבין כיצד קרה שהדברים הובאו לפרסום.

לדבריו של הנגבי הצטרף שר הפנים סילבן שלום. בראיון לתכנית "הכל דיבורים" הביע שלום תמיהה על מתן האישור לפרסם את דבריו של ברק, ואמר כי בכירים עלולים לחשוש "לדבר בגילוי לב ובחופשיות בישיבות סגורות, בשל החשש שדבריהם יתפרסמו בתוך שנתיים-שלוש".

ביום שישי פורסמו בערוץ 2 הקלטות של שיחות בין ברק לבין כותבי הביוגרפיה שלו, בהן נשמע מתייחס לשלוש הזדמנויות שונות לתקיפה באיראן שביקש לקדם עם נתניהו בין השנים 2012-2010. אחת התקיפות נמנעה, לדברי ברק, כי הרמטכ"ל דאז אשכנזי טען שהצבא אינו בשל. תקיפה נוספת לא יצא לפועל בשל התנגדותם של השרים שטייניץ ויעלון, ותקיפה שלישית נמנעה בגלל תרגיל צבאי של ארה"ב באזור.

בהתייחסו לתקיפה שהוא ונתניהו קידמו ב-2010, אמר ברק בהקלטה: "בסוף את זה צריך הרמטכ"ל, רמטכ"ל צריך להגיד שיש יכולת מבצעית. התכנסנו בחדר צדדי, רק קבוצה מצומצמת ... ראש ממשלה, שר ביטחון, שר חוץ, רמטכ"ל, ראש מוסד, ראש אמ"ן, ראש שב"כ. בפורום הזה שבעצם אנחנו רוצים לדעת מה המצב, אנחנו רוצים בסוף אמירה של הרמטכ"ל (גבי אשכנזי) שהתוכנית כמו שהיא מבשילה, עברה את הסף של יכולת מבצעית, אפשר לומר יש יכולת מבצעית לעשות. התשובה לא היתה חיובית".

בנוגע לתקיפה נוספת, שתוכננה ב-2011, לאחר שבני גנץ החליף את גבי אשכנזי בתפקיד הרמטכ"ל, אמר ברק שגנץ העריך שיש יכולת לתקוף באיראן, אך הפעם היה זה הדרג הפוליטי שהתחרט: "כשהרמטכ"ל אומר יש יכולת הוא לא אומר 'חברה זה משחק, טיול בפארק'. לא, הוא מציג את כל הדברים, כל הקשיים, את כל הסיבוכים, את כל המורכבות וזה את הבעיות, כולל את האפשרות שיש אבדות, זה לא דברים נקיים לגמרי. ואתה רואה לנגד עינינו איך נמסים גם בוגי וגם שטייניץ. אתה רואה, אתה רואה על התגובות על השאלות בינינו, על הזה, על הפנים. או שביבי לא עשה את ההכנה או שהוא לא העריך נכון כמה, מה זה נקרא תשובה כן... אבל זה אותו בוגי ושטייניץ שהיום אם אתה שואל את הציבור הם הכי מיליטנטיים בלתקוף את איראן, אם הם לא היו משנים את דעתם", נשמע ברק אומר בהקלטה. 

ברק נשמע בהקלטות מתייחס לתקיפה נוספת ב-2012, שנדחתה בשל תרגיל צבאי של ארה"ב באזור. "התכוונו לבצע את זה אז אני פניתי לפאנטה (ליאון, שר ההגנה האמריקאי דאז) ואמרתי אני מבקש, אנחנו דורשים להזיז את התרגיל. נכון הוא תוכנן הרבה זמן וקיבלנו התראה כמה חודשים מראש, מבקשים לדחות אותו בכמה חודשים, אז הם דחו אותו למועד הכי רחוק שהם יכולים, שזה רלוונטי, שזה כמה ימים לפני הבחירות. הדברים לא התרחשו בחלק הראשון ב-2012, והם נדחקו לקראת הסוף. אתה מבקש, דורש מאמריקה לכבד את ריבונותך ולקבל החלטה כשאתה תרצה לעשות את זה, גם אם אמריקה מתנגדת וזה נגד האינטרסים שלה, אתה לא יכול למצוא את עצמך בכיוון ההפוך כשאתה מנסה להכריח את אמריקה להשתתף בדיוק כשהיא פה בתרגיל שהוא ידוע מראש. ככה זה הסתבך ב-2012".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ