יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהוהן על תפקודו כראש ממשלה והן על החלטתו למנות את הפרקליט הצבאי הראשי בתקופת פרשת הרפז, אביחי מנדלבליט, לתפקיד מזכיר הממשלה.

בהקלטות שפורסמו הערב בחדשות 2, נשמע ברק, אחד מגיבורי פרשת הרפז, מספר למחברי הביוגרפיה שלו, אילן כפיר ודניאל דור, על חילופי הדברים בינו לבין נתניהו סביב מינויו של מנדלבליט, שנחקר בפרשה .

"אמרתי לו (לנתניהו) 'תראה, אתה לא מבין מה האחריות של מנדלבליט'. הרי מנדלבליט זה לא רק שהוא אישר לו (לאשכנזי) להשאיר את זה (את המסמך), הוא רמז לו לאורך החקירה איך להתנהג". ברק נשאל איך ייתכן שמנדלבליט עדיין ממלא את התפקיד והשיב: "ביבי הוא חלש הוא לא... הוא לא רוצה לעשות צעדים קשים אם לא מכריחים אותו". 

אהוד ברק ונתניהו בשלכתו בקריה, 2012צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

בהקלטה נשמע ברק טוען ששר המשפטים לשעבר, יעקב נאמן, הוא העומד מאחורי מינויו של מנדלבליט לתפקיד. לדברי ברק, הוא הזהיר את נתניהו מפני המינוי, בין היתר בגלל מעורבותו בפרשת הרפז. "אמרתי לו, 'שמע, הוא יהיה נאמן לך כמו כלב, אבל ברגע האמת אתה לא יודע מה הוא יהיה. בסוף הוא משרת את עצמו'. הוא רוצה להיות היועץ המשפטי לממשלה הבא".

להערכת ברק, "הוא לא יהיה (היועץ המשפטי לממשלה) כי המעורבות שלו... אמרתי לביבי מראש שהמעורבות שלו בפרשת הרפז לא תאפשר לו להיות כלום. אז סתם תמצא את עצמך עם בן אדם שלא ראוי להיות שם", הסביר ברק למראיינים.

בשיחה אחרת ברק ניתח את אישיותו של ראש הממשלה וקבע כי "ביבי בעצמו הוא אפוף במין פסימיות עמוקה ונטייה... במאזן בין החרדה לתקווה הוא מעדיף בדרך כלל להיות יותר חרד, הוא פעם קרא לזה מודאג".

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה לדבריו של ברק כי "הגיע הזמן להפסיק את הדיבורים חסרי האחריות בעניינים הקשורים בביטחון המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לפעול באחריות ובתקיפות למען ביטחון ישראל ואזרחיה, לא טומן את ראשו בחול, מצביע על הסכנות והאיומים כפי שהם ופועל בנחישות ובהחלטיות בדיוק כפי שעשה רק לפני מספר ימים בסוריה וכפי שעשה בעשרות החלטות ומבצעים שחלקם סמויים מעיני הציבור וטוב שכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ