ברק על התנהלות נתניהו בעת שחרור שליט: "יש תחושה שהתמונה חשובה לו יותר מהמעשה"

בהקלטות שפורסמו בערוץ 2 אמר שר הביטחון לשעבר כי רה"מ התנגד זמן רב לשחרור והוא לחץ עליו. לדבריו, "הכל היה מכוון לזה שהתמונה הראשונה כשהילד יורד תהיה רק עם ביבי בפריים"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית שחרור גלעד שליט ואומר כי הוא התנגד לשחרור. בהקלטות שפורסמו הערב (שני) בחדשות 2, נשמע ברק מתייחס לקבלת הפנים שנערכה לשליט עם שחרורו, ואומר ש"אצל ביבי יש תחושה חזקה מאוד שבאמת התמונה, המלה, יותר חשובה מהמעשה בעצם".

בהקלטות נשמע ברק מספר למחברי הביוגרפיה שלו כי הפעיל לחצים על נתניהו עד שהשתכנע לשחרר את שליט. "כמה שהוא התנגד ל(שחרור) גלעד שליט, ואני חודשים ישבתי עליו".  לדבריו, "ביבי נחלץ לפעולה ממש ומגלה צעד פחות אלגנטי, פחות של שליטה עצמית, פחות יפה, כשהוא במצוקה אישית סביב משהו".

שר הביטחון לשעבר התייחס להכנות לקראת חזרתו של שליט, וסיפר כי "היה בו (בנתניהו) משהו קטנוני בצורה מביכה ממש. הרצון הזה, החשיבות העליונה הזאת, יצרו איזה שלושה מעגלים. זה התקיים בתוך בסיס של חיל אוויר שבסוף אני אחראי עליו מטעם הממשלה ובאופן נורמלי מי שהיה צריך לארגן את הטקס הזה זה איש טכני מהמטכ"ל".

אך לדברי ברק, "לשכת ראש הממשלה שלחה צוותים לארגן את זה והכל היה מכוון לדבר אחד: לזה שהתמונה שתהיה, התמונה הראשונה כשהילד הזה יורד, היא תהיה רק עם ביבי בפריים. ואם הייתי מקשיב להוראות הליטרליות של הצוות הזה - יכול להיות שבכלל שר הביטחון לא היה יכול לגשת, להגיע לשם, עד שביבי לא יגמור לדבר איתו".

"האינטנסיביות הזאת", הוסיף ברק "יש בה משהו של שני קצוות שישנם בתוך האישיות שלו, שזה חולשה. זה יכול ללכת לפינות ילדותיות בהשגת איזה דבר רגעי. אצל ביבי יש תחושה חזקה מאוד שבאמת התמונה, המלה, יותר חשובה מהמעשה בעצם".

בהקלטות שפורסמו אתמול בערוץ 2, נשמע ברק מותח ביקורת על נתניהו, הן על תפקודו כראש ממשלה והן על החלטתו למנות את הפרקליט הצבאי הראשי בתקופת פרשת הרפז, אביחי מנדלבליט, לתפקיד מזכיר הממשלה. "אמרתי לו (לנתניהו) 'תראה, אתה לא מבין מה האחריות של מנדלבליט'. הרי מנדלבליט זה לא רק שהוא אישר לו (לאשכנזי) להשאיר את זה (את המסמך), הוא רמז לו לאורך החקירה איך להתנהג". ברק נשאל איך ייתכן שמנדלבליט עדיין ממלא את התפקיד והשיב: "ביבי הוא חלש הוא לא... הוא לא רוצה לעשות צעדים קשים אם לא מכריחים אותו". 

מהליכוד נמסר בתגובה לפרסום ההקלטות כי "ברק פאתטי. הניסיונות שלו לחזור לבמה הציבורית חוצים כל גבול - לרבות הכפשת ראש הממשלה, שכתוב האירועים כדי להאדיר את עצמו, פרימת נורמות של אחריות לאומית ופגיעה באינטרסים חיוניים של מדינת ישראל". עוד נמסר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו לא היה זקוק לאהוד ברק כדי להחליט על שחרור גלעד שליט. ראש הממשלה הוא זה שהחליט על השחרור והביא את העסקה לאישור הממשלה, בדיוק כפי שהורה להחזיר לכלא את משוחררי עסקת שליט שניסו לחזור לטרור, כשברק כבר לא כיהן כשר ביטחון. ראש הממשלה נתניהו הסתדר יפה מאוד גם לפני ברק וגם לאחריו. היחיד שלא מסתדר עם זה הוא ברק עצמו שמחפש כל דרך לחזור לחיים הציבוריים תוך תחושת חשיבות עצמית מנופחת ובאופן מעורר רחמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ