ערעור הוגש על סגירת תיק חקירת הרג ארבעת הילדים בחוף בעזה

הארגונים "עדאלה" ו"אל־מיזאן", שהגישו את הערר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, טוענים כי בתקרית בוצעו הפרות דיני לחימה ואין מקום להורות על סגירת התיק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון "עדאלה" ו"אל־מיזאן" פנו שלשום (ראשון) אל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והגישו ערר רשמי על סגירת תיק חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות הריגתם של ארבעת הילדים בחוף ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". לטענת הארגונים, בתקרית בוצעו הפרות של דיני הלחימה ולכן לא היה מקום להורות על סגירת התיק ללא נקיטת אמצעים משפטיים ביחס למעורבים.

שני הארגונים מבקשים מהיועץ המשפטי לממשלה לבטל את החלטת הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, לסגור את התיק. כמו כן, הם דורשים לפתוח בחקירה פלילית "עצמאית ואפקטיבית... ולהעמיד לדין פלילי את האחראים למעשים הבלתי חוקיים הנ"ל", כך לשון הפנייה.

הלווית הילדים שנהרגו בתקרית בחוף העיר עזה, ביולי האחרוןצילום: אי-אף-פי

אסמעיל בכר, בן תשע, עאהד בכר, בן 10, זכריא בכר, בן 10 אף הוא, ומוחמד בכר, בן 11, נהרגו בחודש יולי בהפצצת חיל האוויר בעת ששהו בחוף בעזה. טיל אחד נורה לאחר שאחד הילדים, שבצבא חשבו כי מדובר באיש חמאס, נכנס למכולה באזור שהופצץ קודם לכן על-ידי צה"ל. לאחר הירי, כאשר החלו יתר הילדים לנוס אל מחוץ למתחם, נורה לעברם טיל נוסף.

לפי התחקיר הראשוני שערך צה"ל לאחר הריגתם של הילדים התברר כי הם נפגעו מתקיפה של חיל האוויר, לאחר שהתקבל מידע על נוכחותם של אנשי הכוח הימי של חמאס במתחם הסמוך למעגן בעזה. במסגרת חקירת מצ"ח התברר כי אנשי חיל האוויר זיהו מספר דמויות שנכנסו בריצה לאזור, והעריכו כי מדובר בפעילי הכוח הימי של חמאס. "בשום שלב של האירוע לא זוהו הדמויות כילדים", טענו בפרקליטות הצבאית בעת הגשת הנימוקים לסגירת התיק. עם זאת, אנשי הארגון טוענים כי הילדים ששיחקו בחוף היו צעירים, ולכן היה ביכולתו של הצבא לזהות ולאמת כי מדובר באזרחים.

כותבות הערר, עורכות הדין סאוסן זהר ומונא חדאד, טוענות כי חרף הגשת תצהירים של עובדי מסעדות בחוף, שהיה עדים לתקיפה, אלו לא זומנו למתן עדות. שני ילדים שהיו באזור התקיפה, אחד מהם אף נפצע בה, הגישו אף הם תצהירים בנושא. במצ"ח ניסו לתאם פגישות עמם, אך אלו לא התקיימו בסופו של דבר לאחר שאלו סירבו להיפגש עם נציגי הצבא. לטענת כותבות הערר, אלו חששו מאנשי הצבא נוכח התקרית הטראומטית שעברו.

מדובר צה"ל נמסר כי "הערר התקבל בצה"ל ויענה במישרין לפונים ולא באמצעות כלי תקשורת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ