וינשטיין ושי ניצן בסדרת התייעצויות אם לפתוח בחקירה נגד ברק על פרסום זכרונותיו

היועמ"ש, פרקליט המדינה ובכירים במשטרה מתלבטים אם ברק ביצע עבירה כשמסר מידע לכותבי ספר הזכרונות שלו. הדיונים נוגעים רק לעצם השיחות עם הכותבים ולא לשידור הקלטות

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ומשנהו לפלילים, רז נזרי, פרקליט המדינה שי ניצן, ראש אגף החקירות והמודיעין (אח"מ) במשטרה מני יצחקי ועוזריהם מקיימים בשלושת הימים האחרונים סדרת התייעצויות בעניין פרסום זכרונותיו של ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, שנמסרו לעיתונאים אילן כפיר ודני דור. בהתייעצויות, שתכליתן החלטה אם לפתוח בחקירה נגד ברק, התבקשה גם חוות דעתה של הצנזורית הצבאית הראשית, תא״ל סימה ואקנין־גיל.

ההתייעצויות אינן עוסקות בשידור קלטות ברק בערוץ 2, שנעשה כחוק ולאחר שהצנזורה אישרה את פירסום רוב החומר ופסלה פרט מבצעי החושף אחד מסודות ההכנות לתקיפה באיראן, אלא בשלב הקודם, של מסירת המידע הביטחוני לכפיר ולדור. נבחנת עבירה לכאורה על סעיף 117 לחוק העונשין, האוסר ״גילוי בהפרת חובה״ של ידיעה שהגיעה לעובד ציבור בתוקף תפקידו ומסירתה ללא סמכות כדין לאדם שלא היה מוסמך לקבלה. עונשו של המורשע בדין לפי סעיף זה יכול להגיע לשלוש שנות מאסר.

אהוד ברק והיועמ"ש יהודה וינשטיין בכנס הרצליה, ביוניצילום: תומר אפלבאום

בהתייעצויות במערכת אכיפת החוק נאמר, בין השאר, כי האיסור בחוק חל על מסירת מידע ביטחוני לכותבי ספרים המסתמכים על זכרונות שרים ובכירים אחרים. עד כה לא נאכפה התקנה בהקשר זה. בספטמבר אשתקד המליץ צוות היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח״ה), בהסכמת ראש יאח״ה דאז, תנ״צ אפרים ברכה וראש אח״מ יצחקי, להעמיד לדין לפי אותו סעיף את הרמטכ״ל לשעבר גבי אשכנזי, בגין ״גילוי בהפרת חובה״ בתידרוך עתונאים. המלצה זו אינה מקובלת על הפרקליטות, ווינשטיין עומד להחליט רשמית על סגירת היק נגד אשכנזי.

סעיף 117 פוטר מעונש רק עובד הציבור המוסר ידיעה ״הנוגעת לביטחון המדינה או ליחסי החוץ שלה״ שטרח להעבירה תחילה ל״גורם מוסמך שאישר קודם למסירתה״ שאינה עלולה לפגוע. הצנזורה עתידה להיות ברירת המחדל לאותו גורם מוסמך, לפי צו שנוסחו אושר בממשלה (למרות הסתייגות הצנזורה מהרחבת אחריותה), אך עדיין לא בכנסת. לפי המצב הנהוג כרגע היה על ברק, בתוקף תפקידו האחרון כשר ביטחון, למסור את החומר — לפני שיחותיו עם כפיר ודור — לאישור קצין הביטחון של משרד הביטחון או הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ״ב). אם יכתוב את זכרונותיו במו ידיו, להבדיל מהכתבתם לעיתונאים המפרסמים ספר בשמותיהם, יהיה עליו להעביר את כתב היד לאישור ועדת שרים בראשות שרת המשפטים. ועדה זו נשענת על מחלקת ביטחון מידע בצה״ל.

בכל אחד משני המקרים, אין לצנזורה אחריות על שלבים מוקדמים אלה של בדיקת החומר והחלטה אם לאשר או לפסול בו קטעים, אלא רק על שלב ההגשה לפירסום. מאז שנות ה-80 חדלה הצנזורה לפסול פירסומים על דיוני ועדת שרים לביטחון - הפורום שבו נידונו הדברים אליהם התייחס ברק בקלטות - אם בתוכן הדיונים לא נחזתה פגיעה בביטחון. ביקורתם של גורמים פוליטיים על אישור הצנזורה לשידור קלטות ברק התקבלה בצנזורה בכעס ותוארה כ״שילוב של בורות וצביעות״. הרמטכ״ל, רא"ל גדי אייזנקוט, נפרד היום (שלישי) בחום ובהוקרה מתא״ל ואקנין־גיל, הפורשת בשבוע הבא מתפקידה בתום 10 שנות כהונה.

בשידור קודם, בערוץ 1 לפני כשלושה חודשים, חשף ברק ללא אישור פרט מבצעי־מודיעיני שהסגיר פעילות של צה״ל ואחת מזרועות הביטחון. הצנזורה לא התבקשה לאשר פרסום זה ופעלה לאחר מעשה להצניע אותו. בקיץ שעבר, בעיצומה של הלחימה במבצע ״צוק איתן״, מסר אחד המשתתפים בדיוני ועדת השרים לביטחון לפרסום בערוץ 2 את מצגת המשמעויות של כיבוש עזה, שהכין צה״ל והציג לשרים. וינשטיין סירב להורות על חקירה בעניין זה. עתירה לבג״ץ נגד החלטתו תידון בעוד כחודשיים.

סטרשנוב ב-2005צילום: דודו בכר

אישים ישראליים המעורים במגעים החשאיים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, במאמץ למניעת מכירתן של מערכות טילי קרקע־אוויר אס־300 לאיראן, הגיבו בתחילת השבוע בחריפות על דברי ברק בקלטות. רוסיה נימקה את כוונתה למכור את המערכות לאיראן באופיים ההגנתי של הטילים. ישראל חלקה על קו זה וטענה כי אין לאיראן מפני מי להתגונן, משום שלא מתוכננת תקיפה ישראלית, וכי הטילים עלולים לאיים על ישראל מצפון, כאשר יימסרו מאיראן לחיזבאללה, ועקב הטווח שלו להפריע לחופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי אף בהמריאו מבסיסיו בדרום הארץ. כעת ברק מאשר רשמית שבניגוד לטיעונים שהושמעו במגעים עם פוטין היתה תוכנית ישראלית לתקוף באיראן ובכך מחבל במאמץ הנמשך לסיכול מכירת אס־300.

נכונותו של ברק לספר פרטים מדיונים פנימיים מתמיהה במיוחד גורמים משפטיים, הזוכרים את מאבקו כרמטכ״ל בשופט המחוזי אמנון סטרשנוב, שהיה הפרקליט הצבאי הראשי בתקופתו של דן שומרון, קודמו של ברק בתפקיד הרמטכ"ל. סטרשנוב עמד לפרסם בעת פרישתו את ספרו "צדק תחת אש", על יחסי הגומלין בין המטכ״ל, הפצ״ר ושר הביטחון יצחק רבין בתקופת האינתיפאדה הראשונה. בספטמבר 1991 העביר ברק את טיוטת ספרו של סטרשנוב, ללא התנגדות וללא הערות, לוועדת השרים המאשרת פרסומים של עובדי מדינה, בראשות שר המשפטים דן מרידור, אך לאחר כארבעה חודשים, בינואר 1992, נמלך בדעתו ושיגר התנגדויות למרידור, לשר הביטחון משה ארנס ולפרקליט הצבאי הראשי, תא״ל אילן שיף.

ישנה סתירה ברורה בין עמדתו של ברק כרמטכ"ל, אז התנגד לפרסום זכרונות טריים של פורש בכיר, לבין להיטותו כשר ביטחון פורש להגיע לחשיפה מירבית, ובעוד סוגיית איראן חיה וקיימת. אך מכתבו של הרמטכ"ל ברק סותר גם את עמדתו בשנים האחרונות, לפיה לא מתקיימים יחסי עורך דין־לקוח בין הפצ"ר לרמטכ"ל — עמדה שיצאה נגד טענתו של מזכיר הממשלה והפצ"ר לשעבר אביחי מנדלבליט סביב פרשת הרפז, בנוגע ליחסיו עם הרמטכ"ל אשכנזי.

״סטרשנוב מבקש להוציא ספר העוסק בהתנסותו כפצ״ר במהלך האינתיפאדה, (שכידוע) טרם נסתיימה", כתב ברק אז. "הפצ״ר נהנה מאמונה המלא של מערכת הביטחון ומשמש מכוח תפקידו כיועצם האישי של הרמטכ״ל ושר הביטחון בשורה רחבה של נושאים רגישים הקשורים במילוי תפקידם. למיטב הכרתי יקשה עליהם לפעול בנוכחות הפצ״ר ולהיעזר בו כיועץ, אם כללי ההתנהגות יאפשרו לו להוציא ספר המשתמש בחומר שהגיע לרשותו במסגרת תפקידו זה, זמן קצר לאחר סיום תפקידו״.

לדברי ברק, ״הדבר נכון בכלל, אך דומני שהוא רגיש בפרט כאשר מדובר באדם הממשיך לכהן בשירות הציבור כשופט מחוזי. מדובר לדעתי גם בסתירה לסעיף 19 לכללי לשכת עורכי הדין (אתיקה מקצועית), בהיות היחסים שבין פצ״ר לבין רמטכ״ל ושר ביטחון במהותם גם משום יחסי עורך דין־לקוח. אני ממליץ כי תיקבע תקופת צינון בת 10 שנים במהלכה לא יוכל עובד ציבור כנ״ל להוציא ספר שכזה.״

סטרשנוב הגיב בעוקצנות והעדיף ״שלא להיכנס לוויכוח מישפטי מלומד עם הרמטכ״ל״, מה גם שהרמטכ״ל שבתקופתו כיהן כפצ״ר, שומרון, לא התנגד לפירסום הספר. ״חוששני כי התייחסותו של (ברק) לכהונתי הנוכחית כשופט והיזקקותו לכללי האתיקה של לשכת עורכי הדין, ככל הנראה על פי ייעוץ משפטי שקיבל, אינם לעניין ואינם ממין העניין שראוי היה כי יחווה עליהם את דעתו״. סטרשנוב לא נרתע והספר אושר כדין ופורסם, אך שיף, הפצ״ר שכיהן לצד ברק באירועים רגישים (צאלים ב׳, תהליך אוסלו והטבח במערת המכפלה בין היתר), נמנע מפירסום זכרונותיו לאחר פרישתו מצה״ל כאלוף, נשיא בית הדין הצבאי לעירעורים. לניצב יצחקי הגיעו בימים האחרונים תלונות נגד ברק מאזרחים שהתרעמו על חשיפת המידע - הפיזיקאי ד"ר הראל פרימק והמשפטן עו"ד איתן פלג, שהודיע כי אם תלונתו תיגנז בדעתו לעתור לבג"ץ. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ