מומחים מטעם האו"ם: נשק ישראלי מתדלק את הסכסוך בדרום סודאן

בדו"ח, המסתמך על צילומים ממלחמת האזרחים במדינה, נקבע כי גם במשטרה המקומית וקצינים בכירים בצבא מחזיקים ברובה גליל ACE. לדברי המומחים, אספקת הנשק מסייעת בהארכת המלחמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צבא דרום סודאן וקצינים בכירים בו משתמשים בנשק מתוצרת ישראל, כך קובעים מומחים מטעם מועצת הביטחון של האו"ם בדו"ח שחיברו עבור ועדה המתמקדת בנעשה במדינה. 

מחברי הדו"ח מבססים קביעה זו על צילומים מהשטח, בהם נראים כלי נשק מתוצרת IWI (תעשיות נשק לישראל). לפי כותבי המסמך, שנחשב לדו"ח ביניים המסכם את עשרת השבועות הראשונים לפעילותם, מדובר בכמה דגמים של רובה מסוג "ACE". זוהי גרסה מתקדמת ומודרנית של רובה ה"גליל" — רובה סער ישראלי שפותח על ידי התעשייה הצבאית הישראלית. בדו"ח לא פורטו נתונים או הערכות באשר למספר כלי הנשק שהעבירה ישראל למדינה.

דרום סודאן נמצאת במלחמת אזרחים זה כשנה וחצי, והאו"ם דיווח בעבר על הפרות זכויות אדם נרחבות בלחימה במדינה — כולל גיוס ילדים־חיילים, הצתת כפרים ועוד. בדו"ח העדכני שפורסם בסוף השבוע  נמסר כי צבא השחרור העממי של סודאן (SPLA) פועל בשיטה של "אדמה חרוכה": שריפת בתים, לפעמים על יושביהם, הרג חסר אבחנה של אזרחים, אונס וביזה, הרס תשתיות, ועקירת אזרחים מבתיהם.

המומחים שחיברו את הדו"ח מציינים כי לפחות חלק מכלי הנשק מתוצרת ישראל הועברו לידי שירות הביטחון הלאומי לפני פרוץ המלחמה בדרום סודאן, אבל עתה הם נמצאים גם בידי גופי ביטחון נוספים: צבא השחרור העממי של סודאן, המשטרה המקומית, ובעיקר בקרב שומרי ראש של קציני צבא בכירים, וכן בידי הקצינים עצמם. אלו הם למעשה כל זרועות הביטחון של הממשלה הדרום-סודאנית. עוד נכתב בדו"ח כי ביולי אשתקד קיבל ה–SPLA משלוח נשק ותחמושת מתעשיית הנשק הסינית Norinco, כולל מאה טילי נ"ט וכעשרת אלפים כלי נשק אוטומטיים. בחודש ספטמבר האחרון דווח כי ממשלת סין החליטה להפסיק את הייצוא העתידי של נשק לדרום סודאן.

אזכור הנשק הישראלי שנמצא בדרום סודאן מהווה, לפי המומחים, דוגמה להעברת כלי נשק לידי המשטר. המומחים קובעים כי האספקה של נשק ותחמושת לצבא השחרור העממי של סודאן מסייעת בהארכת המלחמה במדינה ובהסלמתה. "הפאנל ימשיך לבחון העברות (נשק) אלו, כולל את מקורותיהם ורשתות הסחר מאחוריהם, יחד עם השפעתם על המלחמה ותפקידם בהפקת זכויות אדם והחוק ההומניטארי הבינלאומי", נכתב בדו"ח. במסגרת הדו"ח, נשלחו מכתבים רשמיים לישראל בנושא זה, אחד מהם עדיין מחכה לתגובה מצד הרשויות הישראליות. 

אחת מהמלצות דו"ח הביניים היא להטיל אמברגו נשק על דרום סודאן. כך, ממליצים המומחים לאסור על אספקה, מכירה או העברת כל נשק למדינה בידי מדינות האו"ם או באמצעות שימוש בדגליהם. עוד מוצע לאסור על כל סיוע טכני, הדרכה, תחזוקה, אימון כוחות או חמושים על ידי גורמים זרים במדינה. 

"דו"ח הביניים הזה הוא רק קצה הקרחון למה שמתחולל בדרום סודאן, וגם לחקירות שנעשות על ידי גורמים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם לגבי הייצוא הביטחוני בזמן מלחמת האזרחים", אומר עו"ד איתי מק, המתמחה בזכויות אדם ופועל להגברת הפיקוח הציבורי על ייצוא הנשק הישראלי. "הדו"ח מאשר את הטענות של פעילי וארגוני זכויות אדם — הן מבחינת החומרה של המצב בדרום סודאן, והן מבחינת המעורבות הישראלית. עדיין לא מאוחר עבור מדינת ישראל לשנות מסלול, ודווקא עכשיו להפסיק את מעורבותה ולהעביר מסר חד-משמעי לממשלת דרום סודאן, שהיא לא תעמוד לצדה בעת שמתבצעים פשעים כל כך חמורים שם". 

בחודש שעבר התחמק משרד הביטחון מלהשיב אם ישראל ממשיכה למכור נשק לדרום סודאן. לדברי ראש המטה של שר הביטחון, חיים בלומנבלט, שלא התייחס ישירות לייצוא הביטחוני לדרום סודאן, "מדיניות הייצוא הביטחוני לכלל מדינות העולם נבחנת באופן עתי על ידי משרד הביטחון, בשיתוף עם משרד החוץ וגורמים נוספים, בהתאם לאינטרסים הביטחוניים והמדיניים של מדינת ישראל, ובכלל זה גם שיקולי זכויות האדם והאזרח במדינות היעד לייצוא". עם זאת, משלחות רשמיות מדרום סודאן משתתפות בשנה האחרונה בתערוכות נשק ישראליות, אשר עוסקות בלוחמה בטרור, באבטחה, בביטחון פנים ועוד.

חיילים בצבא דרום סודאן, בשנה שעברהצילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ