חיל האוויר תקף במרכז הרצועה בתגובה לירי הרקטה למועצת אשכול

הרקטה התפוצצה מבלי שהושמעה אזעקה, לא היו נפגעים. מוקדם יותר החודש נורו שלוש רקטות מרצועת עזה מבלי הישמע אזעקה, ובצה"ל הסבירו כי הסיבה לכך היא שהירי היה רחוק מיישובים

אלמוג בן זכרי, כתב "הארץ" בדרום, גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלמוג בן זכרי, כתב "הארץ" בדרום, גילי כהן

כלי טיס של חיל האוויר תקף לפנות בוקר (חמישי) אתר לייצור אמצעי לחימה של ארגון חמאס במרכז רצועת עזה - כך מסר דובר צה"ל. התקיפה באה כתגובה לירי רקטה לעבר המועצה האזורית אשכול מוקדם יותר הלילה.

הרקטה ששוגרה מהרצועה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים. תושבים באזור דיווחו כי טרם הפיצוץ לא נשמעה אזעקה. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס האחראי הבלעדי למתרחש ברצועת עזה", אם כי אף גוף טרם לקח אחריות לירי.

ביום שישי האחרון התפוצצו באזור הגליל העליון שתי רקטות, ככל הנראה בקוטר 107 מ"מ, ושתיים אחרות התפוצצו ברמת הגולן. לא היו נפגעים כתוצאה מהירי. בעקבות נפילות הרקטות, פרצו שריפות קוצים בשני מוקדים בצפון הארץ. צוותי כיבוי אש הוזעקו למקום, ופעלו לכיבוי האש.

בתגובה לירי תקף צה"ל בסוריה באמצעות מטוסי קרב וארטילריה. מדובר צה"ל נמסר כי כוחות חיל האוויר וארטילריה תקפו במספר סבבים 14 מטרות המזוהות עם משטר אסד במרכז רמת הגולן הסורית. קצין בכיר הגדיר את סבב התקיפות כנרחב יחסית לתקיפות קודמות של צה"ל בתגובה לירי לשטח ישראל. בסוכנות הידיעות הסורית סאנא דיווחו על הרוג ושבעה פצועים בתקיפות צה"ל. בסאנא נטען כי תקיפת צה"ל היא במסגרת התמיכה הישראלית במיליציות החמושות.

מוקדם יותר החודש נורו שלוש רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. שתיים מהרקטות התפוצצו בשטח הרצועה ואחת בשטח ישראל, סמוך לגדר המערכת. בצה"ל אישרו כי לא הופעלה אזעקה מאחר שהירי היה רחוק מיישובים.

דו"ח של ארגון "אינטרנשיונל קרייסיס גרופ" שפורסם אתמול מסיק כי הסיכוי למלחמה חדשה בין ישראל לחמאס גדול מאשר השגתה של הפסקת אש לטווח בינוני, או מאשר הצלחת הפיוס בין פתח לחמאס.

בדו"ח מודגש כי אף שכרגע אף צד אינו מעוניין במלחמה, הסיבות שגרמו לה בשנה שעברה עדיין קיימות: מצור, משבר כלכלי ופיננסי ויריבות חמאס־פתח. הדו"ח, המסכם את סבך האינטרסים והחיכוכים בין חמאס לישראל, ובינה לבין הרשות הפלסטינית ולמצרים. המסמך פורסם ביום השנה הראשון להפסקת האש שהושגה בתום 50 ימי מלחמת "צוק איתן".

אוכלוסיית הרצועה נמצאת היום במצוקה חסרת תקדים וחשה שהמנהיגים הפוליטים הפלסטינים נטשו אותה. הנסיגה הכלכלית מתבטאת בנתון הבא: ההכנסה לנפש ברצועה נמוכה ב-31% מזו שהיתה ב-1994, נכתב בדו"ח שכותרתו: "ללא מוצא? עזה וישראל בין מלחמות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ